Pierwsza artystka akademicka. Wystawa dzieł Anny Bilińskiej w Muzeum Narodowym w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 11:15
Była pierwszą polską malarką, która osiągnęła międzynarodowy sukces w XIX wieku. Od kilku dni w Muzeum Narodowym w Warszawie zwiedzający mogą podziwiać prawie 120 obrazów olejnych, akwarel, rysunków i pasteli Anny Bilińskiej.
Artystka. Anna Bilińska 18541893 - wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie
Artystka. Anna Bilińska 1854–1893 - wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie Foto: Muzeum Narodowe w Warszawie/Fb

Czytaj też:
Zamek Królewski w Warszawie FREE 1200.jpg
Zamek Królewski w Warszawie świadectwem polskich dokonań w przeszłości

Anna Bilińska urodziła się w 1857 roku, zmarła w 1893 roku. Pierwszych lekcji rysunku udzielał jej Michał Elwiro Andriolli, a po przyjeździe do Warszawy studiowała w prywatnej szkole malarstwa Wojciecha Gersona. Prawdziwym przełomem w jej edukacji był jednak Paryż. - Bilińska była malarką akademicką, to była właściwie pierwsza polska artystka, która otrzymała akademickie wykształcenie w Académie Julian. W tej szkole przygotowywano artystów na podobnych zasadach jak w Akademii Sztuk Pięknych - mówi Renata Higersberger, kustosz z działu "Zbiorów Sztuki Polskiej do 1914 r." Muzeum Narodowego w Warszawie.


Posłuchaj
21:46 2021_07_04 PR1_23-09-05_Kulturalna_Jedynka.mp3 Artystka. Anna Bilińska 1854–1893 - wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie ("Kulturalna Jedynka"/Jedynka)

 

"Artystka. Anna Bilińska 1854-1893"

Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie to swoista opowieść o karierze artystycznej Bilińskiej, od pierwszych prób malarskich w Warszawie, aż po międzynarodowe wystawy. - Twórczość Bilińskiej to dzieła wybitne. Nie ma ich bardzo dużo, pokazujemy 120 obiektów, ale to same arcydzieła. Każda z jej prac, rozwijając się, nabierała rozmachu i w każdej można dopatrzeć się genialnego pędzla - twierdzi z przekonaniem Renata Higersberger.

Organizatorzy wydarzenia zadbali, aby zaprezentować możliwie najszerszy wybór prac artystki. - Są to zarówno obrazy olejne, przede wszystkim portrety, jak i liczne pastele, rysunki, szkice przygotowawcze węglem, ołówkiem. Robimy przekrój, pokazujemy całokształt z różnych okresów jej twórczej działalności - tłumaczy Agnieszka Bagińska, kustosz z działu "Zbiorów Sztuki Polskiej do 1914 r." Muzeum Narodowego w Warszawie.

Fb/Muzeum Narodowe w Warszawie


Czytaj też:
Plakat.png
"Cranach na Wawelu" - wyjątkowa wystawa dzieł Lucasa Cranacha starszego

Dzieła spektakularne

Podstawę wystawy stanowią zbiory własne Muzeum Narodowego w Warszawie, całość uzupełniają jednak dzieła z kolekcji prywatnych i państwowych. - Największy obraz przyjechał do nas z Muzeum Stanu Pensylwania w Harrisburgu. Jest to najbardziej spektakularny z portretów namalowanych przez Annę Bilińską: portret amerykańskiego rzeźbiarza w pracowni - podkreśla gość "Kulturalnej Jedynki" Agnieszka Bagińska.

Zobacz też:

Jednym z obrazów, które wywołują najżywsze emocje, jest ostatnia praca Anny Bilińskiej: niedokończony autoportret. - To dzieło, w którym Bilińska przedstawia się jako artystka szczęśliwa, zrealizowana, piękna, w ważnym momencie swojego życia: poślubiła właśnie Antoniego Bogdanowicza. Obraz ten malowała na zlecenie bardzo ważnego kolekcjonera, który tworzył galerię dwudziestu autoportretów najlepszych artystów polskich - podsumowuje Higersberger.

Wystawa "Artystka. Anna Bilińska 1854–1893" w Muzeum Narodowym w Warszawie będzie czynna do 10 października.


Artystka. Anna Bilińska 1854–1893 - wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie - plakat Artystka. Anna Bilińska 1854–1893 - wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie - plakat

W audycji również:

- 2 lipca w Operze na Zamku w Szczecinie miała miejsce premiera dwuczęściowego baletu "Świecie dziwny / Coming together". To wyjątkowa opowieść o współczesnych relacjach międzyludzkich. Część pierwsza inspirowana jest piosenkami Ewy Demarczyk, Czesława Niemena i Marka Grechuty,

- propozycje Warszawskiej Opery Kameralnej,

- Ewa Heine opowiada o Letnim Przeglądzie Teatru Dramatycznego i Królu Learze.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzący: Michał Montowski

Materiał: Dorota Kołodziejczyk

Data emisji: 4.07.2021

Godzina emisji: 23.09

mg


Czytaj także

Rembrandta "Autoportret" z elementami iluzji

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2021 15:29
Rembrandt van Rijn wykonał około 90 autoportretów (obrazów i rycin), choć słowo to - używane w rozumianym przez nas znaczeniu - weszło w użycie dopiero w XIX wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brzydka księżna. Najbrzydszy obraz świata

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2021 15:35
Historia tego intrygującego obrazu nie jest znana. Nie wiadomo nawet, kto go zamówił u antwerpskiego mistrza Quintena Massysa (1465-1530) i jaką miał pełnić funkcję – czy upamiętniał czyjeś rysy, czy był bezwzględną satyrą z alegorycznym przesłaniem.
rozwiń zwiń