"Artyści zakopiańscy 2021" - wystawa w Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego w Zakopanem

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 10:25
To już czwarta edycja autorskiego projektu wystawienniczego, dzięki któremu można poznać dorobek artystów tworzących współcześnie w szeroko pojętym "zakopiańskim" środowisku. Prezentacja ukazuje całe spektrum dyscyplin, postaw i kierunków.
Artyści Zakopiańscy 2021
"Artyści Zakopiańscy 2021"Foto: mat. promocyjne

Posłuchaj
20:39 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_08_01 PR1_23_11_31_Kulturalna_Jedynka.mp3 "Artyści zakopiańscy 2021" - wystawa w Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego w Zakopanem (Kulturalna Jedynka)

 

- Wystawa prezentuje bardzo szerokie środowisko współcześnie tworzących artystów, w Zakopanem, na Podhalu. Co roku do projektu dołączają nowi, młodzi twórcy. W tym roku 10 na 45 artystów to osoby, które pierwszy raz biorą udział w projekcie - powiedziała w Programie 1 dyrektorka Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego w Zakopanem, kuratorka wystawy "Artyści zakopiańscy 2021" Lidia Rosińska-Podleśny i dodała, że widzi zapotrzebowanie na tego rodzaju wydarzenia zarówno w środowisku twórców, jak i wśród odwiedzających instytucję. 

- Zapraszając artystów do wzięcia udziału w wystawie, zwróciłam się do nich z prośbą, aby odnieśli się do czasu pandemii koronawirusa. Trudnego, ale dla niektórych bardzo twórczego - wyjaśniła Rosińska-Podleśny i poinformowała, że wystawę będzie można oglądać do 24 września.

Artystki i artyści biorący udział w wystawie: Grzegorz Barański, Dorota Bąk, Magdalena Berbeka, Sylwia Biernacik, Piotr Bies, Zofia Bolechowska, Aneta Chruścińska, Magda Ciszewska-Rząsa, Maria Cukier, Tadeusz Jakub Dworzyński, Ewa Fortuna, Krzysztof Frys, Katarzyna Głowacka-Koper, Antoni Grabowski, Anna Hebda, Czesław Jałowiecki, Janusz Jędrzejowski, Bartłomiej Jurecki, Edyta Klaper, Małgorzata Kowalczyk, Bartosz Leszczyna, Konsuela Madejska-Turska, Małgorzata Majerczyk, Jolanta Podleśny, Teresa Ratułowska, Jadwiga Rogowiec, Agnieszka Rokicka, Ewa Maria Romaniak, Lidia Rosińska, Małgorzata Rosińska, Anna Schumacher, Wojciech Sikorski, Paula Solańska, Adam Soroczyński, Monika Stanisławska-Pitoń, Magdalena Stoch, Joanna Strączek-Bojda, Helena Sułkowska-Pawlik, Marek Szala, Anna Tarnowska-Wojak, Bogusław Tober, Arkadiusz Waloch, Ireneusz Wrzesień, Agnieszka Zalotyńska, Anna Zielińska.

Tegoroczna edycja wystawy odbywa się w roku jubileuszowym dla budynku Bazaru Polskiego, w którym mieści się Miejska Galeria Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego w Zakopanem. Bazar Polski obchodzi swoje 110-lecie.

Program 1 Polskiego Radia jest patronem medialnym wystawy.

Poza tym w audycji:

Kazimierz Kowalski 1200.jpg
Nie żyje Kazimierz Kowalski, śpiewak operowy, prezenter radiowy i telewizyjny

- wspomnienie Kazimierza Kowalskiego, śpiewaka operowego, wieloletniego dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru Wielkiego w Łodzi. W Programie 1 Polskiego Radia zmarły prowadził audycje, w których przedstawiał sylwetki wybitnych polskich artystów,

- "Nazywam się Tamara Biakow i jestem legendą" - monodram w reżyserii i wykonaniu Ewy Błaszczyk, koprodukcja Teatru Studio oraz Muzeum Powstania Warszawskiego,

Kilkadziesiąt występów rocznie. Niezliczona ilość kilometrów. Kilka kontynentów. Zawsze sama. Nazywa się Tamara Biakow i jest drugą po Rosie Raisie najsłynniejszą żydowską śpiewaczką operową. Pochodzi z warszawskiej Pragi, z domu przy ulicy Targowej. W latach 60. XX wieku trafia do Ameryki. Na pierwszym miejscu listy przebojów króluje "Hello Dolly" Louisa Armstronga, o czym Tamara dowiaduje się jeszcze na lotnisku. Jest poraniona - całe życie zakopywała trumny. Tworzy z nich kopce, w których się zapada. Czy Biakow uda się odciąć od tragicznej przeszłości i odnaleźć ukojenie w Nowym Świecie? Czy zatriumfuje?- 25. Festiwal Szekspirowski,

Festiwal Szekspirowski to jedna z największych międzynarodowych imprez, na którą organizatorzy - Gdański Teatr Szekspirowski i Fundacja Theatrum Gedanense - co roku zapraszają najlepsze szekspirowskie spektakle i najwybitniejszych twórców teatru z całego świata. Jubileuszową edycję festiwalu otworzyła produkcja Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego "Burza" w reżyserii Szymona Kaczmarka.


- "Trzy minuty o Teatrze" Ewy Heine.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Michał Montowski

Data emisji: 1.08.2021 

Godzina emisji: 23.10

kk

Czytaj także

Kolejne dzieła powróciły do Muzeum Narodowego w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 14:10
Utracone w czasie II wojny światowej rysunki Michała Elwiro Andriollego oraz pastel Teodora Axentowicza powróciły do Muzeum Narodowego w Warszawie. Było to możliwe dzięki staraniom Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kto raz był w Szczebrzeszynie, będzie tam wracał". Zbliża się 7. edycja Festiwalu Stolica Języka Polskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 10:42
Siódma edycja Festiwalu Stolica Języka Polskiego rozpocznie się 1 sierpnia w Zamościu, a na okres od 2 do 8 sierpnia przeniesie się do Szczebrzeszyna. W tym roku impreza będzie gościć czterech laureatów Nagrody Nike: Andrzeja Stasiuka, Joannę Bator, Marcina Wichę i Radka Raka. 
rozwiń zwiń