"Dbanie o pamięć kultury żydowskiej". Ruszył 18. Festiwal "Warszawa Singera"

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2021 11:50
Uroczystym koncertem kantorów w synagodze im. Małżonków Nożyków rozpoczął się 18. Festiwal Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera". W ramach festiwalu odbędzie się prawie 200 imprez artystycznych w siedmiu dzielnicach Warszawy, a wydarzenie objął patronatem medialnym Program 1 Polskiego Radia.
Aktorzy Sylwia Najah (L) i Henryk Rajfer (P) podczas koncertu towarzyszącego uroczystości Hawdali - zakończenia Szabatu w Synagodze im. Nożyków, w pierwszym dniu XVIII Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera
Aktorzy Sylwia Najah (L) i Henryk Rajfer (P) podczas koncertu towarzyszącego uroczystości Hawdali - zakończenia Szabatu w Synagodze im. Nożyków, w pierwszym dniu XVIII Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa SingeraFoto: PAP/Radek Pietruszka

IMG_1415.jpg
Święto kultury żydowskiej - 18. Festiwal "Warszawa Singera"

Święto kultury żydowskiej 

18. Festiwal Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera" odbywać się będzie od 21 do 29 sierpnia 2021 r. W programie festiwalu znajdą się pokazy filmowe, spektakle, spotkania z literaturą, warsztaty kulinarne, zajęcia dla dzieci i koncerty. To jedno z najważniejszych tego rodzaju wydarzeń artystycznych w Polsce i cieszy się wielkim zainteresowaniem nie tylko wśród mieszkańców Warszawy, ale również turystów.

Jak przekonuje dyrektor festiwalu Gołda Tencer, to prawdziwe święto kultury żydowskiej. - Warto przyjść, dla żydowskiej kultury. Mamy naprawdę znakomitych wykonawców - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia. 

Posłuchaj
22:56 2021_08_22 22_10_17_PR1_Kulturalna_Jedynka.mp3 Ruszył 18. Festiwal "Warszawa Singera" (Kulturalna Jedynka)

 

Na festiwalu nie zabraknie znanych szerokiej publiczności artystów. Wydarzenia muzyczne uświetnią m.in. Dorota Miśkiewicz, Grażyna Auguścik, Mikołaj Trzaska czy zespół Shofar. Ponadto, po raz pierwszy w historii festiwalu, widzowie będą mogli zobaczyć spektakle studentów warszawskiej Akademii Teatralnej oraz posłuchać czytań performatywnych w wykonaniu aktorów Teatru Żydowskiego. 

18. edycja Festiwalu "Warszawa Singera"
18. edycja Festiwalu "Warszawa Singera"

Singer Jazz Festival 

Warszawa Singera to także bogata prezentacja muzyki jazzowej. Dzisiaj (23.08) rozpoczął się Singer Jazz Festival. - Od kilku lat wraz z Adamem Baruchem tworzymy taki mini podfestiwal, który nazywa się Singer Jazz Festival. W tegorocznej odsłonie wystąpi zespół RGG Trio, a następnie Paul Brody, klarnecista z Niemiec, będzie uczestniczył w kilku koncertach z polskimi składami jazzowymi - zapowiada Hanna Pałuba, kierownik produkcji festiwalu. 

Finał festiwalu 

Gwiazdą wielkiego finału będzie Roby Lakatos z Węgier - cygański wirtuoz skrzypiec, klezmer i kompozytor, który wystąpi w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej z koncertem "Szalone skrzypce". 

- W tym roku swoją twórczość zaprezentuje Roby Lakatos, słynny skrzypek z Węgier, który koncertował z największymi muzykami tego świata na scenach wielu oper i teatrów - podkreśla Izabela Teodorkiewicz, wicedyrektor festiwalu do spraw programowych. - Lakatos zaprezentuje swój projekt "Szalone skrzypce" wraz z Sebastianem Wypychem i muzykami klasycznymi. (...) Myślę, że widzowie się nie zawiodą - dodaje. 

Czytaj również: 


Poza tym w audycji:

- Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy w Łodzi,

- 45. Opolskie Konfrontacje Teatralne,

- wystawa "Dulska na scenie!" w Kordegardzie Galerii Narodowego Centrum Kultury,

- Trzy minuty o teatrze - recenzja Ewy Heine.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Martyna Podolska

Data emisji: 22.08.2021 r. 

Godzina emisji: 23.10

IAR/ans 

Czytaj także

Warszawa Singera. "Kultura żydowska jest tam, gdzie my"

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2016 14:57
Gołda Tencer, pomysłodawczyni festiwalu i szefowa Teatru Żydowskiego zapowiada bogaty program XIII edycji festiwalu Warszawa Singera, który potrwa w tym roku do 4 września.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarmark Jagielloński. Lublin w weekend stanie się stolicą kultury tradycyjnej

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2021 10:42
Jarmark Jagielloński - w tym roku odbywający się w dniach 20-22 sierpnia - to festiwal bazujący na kulturze tradycyjnej. Jego celem - jak podkreślają organizatorzy - jest prezentacja i promocja tej kultury poprzez różne formy działalności, zarówno te stricte źródłowe, autentyczne, jak i współczesne.
rozwiń zwiń