"Dzień gniewu" na festiwalu "Dwa Teatry". Jacek Raginis-Królikiewicz: ten spektakl wbija widza w fotel

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 10:52
W Zamościu trwa XX Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" 2021. Podczas tego wydarzenia można było obejrzeć m.in. spektakl "Dzień gniewu" Romana Brandstaettera w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza. 
Jacek Raginis-Królikiewicz
Jacek Raginis-KrólikiewiczFoto: Agencja Forum/TG

XX Festiwal "Dwa Teatry" w Zamościu. Ostatnie prezentacje i ogłoszenie zwycięzców
Festiwal Dwa Teatry 2021 Zamość.jpg

- Roman Brandstaetter zawsze kojarzył mi się z wielotomową powieścią "Jezus z Nazaretu" i zawsze byłem pod wrażeniem tego dzieła - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jacek Raginis-Królikiewicz. 


Posłuchaj
13:57 _PR1_AAC 2021_09_19-23-11-47.mp3 Rozmowa z Jackiem Raginisem-Królikiewiczem (Kulturalna Jedynka)

- Wiedziałem o tym, że Roman Brandstaetter pochodził z rodziny żydowskiej i w pewnym momencie zdecydował się na konwersję na katolicyzm. Potem odkryłem go jako dramaturga. Kilka mądrych głów powiedziało, że muszę przeczytać "Dzień Gniewu". Zacząłem szukać też innych adaptacji już istniejących i rzeczywiście zobaczyłem, że jest to znakomity materiał na Teatr Telewizji - zaznacza reżyser. 

TVP VOD/zwiastun "Dnia gniewu" Teatru Telewizji 

Sztuka to dramat o duchowej przemianie, jakiej doświadczają ludzie w sytuacjach granicznych. Akcja toczy się podczas II wojny światowej w klasztorze w Polsce. Do przeora klasztoru, udzielającego schronienia Żydowi, przychodzi jego dawny kolega z seminarium, niedoszły ksiądz, a zarazem oficer gestapo. Przeor staje przed dylematem, czy wydać ukrywającego się Żyda i ocalić życie, czy nie ulegać i narazić się na śmierć. Tragiczne wydarzenia, które toczą się za murami klasztoru, pozwalają spojrzeć z wielu perspektyw na zachowania człowieka w sytuacji śmiertelnego zagrożenia.

czytaj więcej
Wisniewska Zelnik 1200.jpg
Zelnik i Wiśniewska z Wielkimi Nagrodami Festiwalu "Dwa Teatry"

- Z jednej strony mamy do czynienia z moralitetem, dramatem dotyczącym wyborów moralnych bardzo mocno zakorzenionym w tradycji średniowiecznych dramatów pasyjnych, w dramacie starogreckim, ale poza tą warstwą poetycką, teatralną jest to po prostu bardzo dobrze napisany film wojenny. Thriller wojenny, gdzie widz od początku do końca jest wbity w fotel - mówi Jacek Raginis-Królikiewicz. 

W prezentacjach Festiwalu "Dwa Teatry" oraz konkursie bierze udział 48 słuchowisk dla dorosłych i 15 dla dzieci oraz 24 spektakle telewizyjne. Wszystkie konkursowe słuchowiska są dostępne na stronie www.polskieradio.pl w zakładce Teatru Polskiego Radia - specjalnej platformie "Dwa Teatry 2021".

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadziły: Martyna PodolskaAnna StempniakMarcin Kusy

Gość: Jacek Raginis-Królikiewicz (reżyser, scenarzysta, autor audycji radiowych)

Data emisji: 19.09.2021 

Godzina emisji: 23.11

kh

Czytaj także

Zelnik i Wiśniewska z Wielkimi Nagrodami Festiwalu "Dwa Teatry". Co powiedzieli laureaci?

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2021 14:00
Jerzy Zelnik i Ewa Wiśniewska zostali laureatami Wielkiej Nagrody Festiwalu "Dwa Teatry" Zamość 2021 za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej. - Czuję się naprawdę dumna, że otrzymałam tę nagrodę - mówiła Ewa Wiśniewska. - Kocham ten zawód - dodał Jerzy Zelnik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal "Dwa Teatry" 2021. Orzechowski: teatr odbywa się w wyobraźni widza

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2021 19:40
W Zamościu trwa XX Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" 2021. Podczas tego wydarzenia można obejrzeć m.in. spektakl w reżyserii Kingi Dębskiej "Oscar dla Emily", w którym tytułową rolę gra Ewa Wiśniewska. - Ja byłem tylko takim brzydkim dodatkiem do jej wizerunku na ekranie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Sławomir Orzechowski, który zagrał rolę Henry’ego. A kim był w Teatrze Polskiego Radia?
rozwiń zwiń