Festiwal "Dwa Teatry" za nami. Posłuchaj rozmowy z laureatami nagród

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 13:20
W Zamościu zakończył się 20. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" 2021. Nagrodzeni zostali m.in.: Marta Rebzda, Beata Jankowska, Andrzej Mastalerz, Szymon Kuśmider i Igor Gorzkowski, którzy gościli w Programie 1 Polskiego Radia. 
W Zamościu zakończył się Festiwal Dwa Teatry
W Zamościu zakończył się Festiwal "Dwa Teatry"Foto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

Posłuchaj
41:51 Jedynka 2021_09_20-23-11-45.mp3 Rozmowa z laureatami nagród na Festiwalu "Dwa Teatry" (Kulturalna Jedynka)

czytaj więcej
Festiwal Dwa Teatry 2021 Zamość.jpg
Dwa Teatry 2021. Czytaj więcej

Słuchowisko "Wyszedł z domu" Tadeusza Różewicza w reżyserii Szymona Kuśmidera zdobyło Grand Prix Festiwalu. W tym napisanym w 1964 roku dramacie poznajemy rodzinę, w której żona i dwoje dorastających dzieci z niepokojem oczekują na powrót męża i ojca, który pewnego dnia wyszedł z domu i nie wrócił. Po jakimś czasie Henryk zostaje odnaleziony, choć zupełnie odmieniony i… szczęśliwy. Jego apodyktyczna żona próbuje go na powrót wtłoczyć w stereotypowe zachowania i role, by znów stał się "nijaki, niepodobny do niczego, jak wszyscy". 

- U Różewicza jest tak, że z jednej strony jest ironia i poczucie humoru. Pokazuje nam człowieka w bardzo trudnych, ekstremalnych sytuacjach i każe nam się przeglądnąć, jak w krzywym zwierciadle, jacy jesteśmy. To jest piękne w tym wszystkim - mówi w radiowej Jedynce Szymon Kuśmider. - Mam wrażenie, że Różewicz dzisiaj jest nam absolutnie współczesny, tu i teraz - dodaje. 


czytaj więcej
1200_Kamińska.jpg
"Słowo nabiera tam szczególnej intensywności". Agnieszka Kamińska o teatrze radiowym

Nagrodę za najlepszą reżyserię spektaklu teatralnego "Inny świat" na podstawie prozy Gustawa Herlinga-Grudzińskiego otrzymał Igor Gorzkowski. To pierwsza telewizyjna adaptacja wspomnień pisarza z okresu niewoli w sowieckim łagrze.

- Zapewniłem sobie spory komfort przy pracy nad tym spektaklem - zdradził w Programie 1 Polskiego Radia. - Generalnie krążą mity, że Teatr Telewizji to straszna próba dla reżysera. Próba nerwów, mało dni zdjęciowych i że właściwie na planie dzieją się rzeczy straszne. To jest nieprawda. Mieliśmy dwa tygodnie prób i to były próby, w których omówiliśmy relacje, podstawowe sytuacje i w takiej komfortowej sytuacji weszliśmy na plan, wiedząc, że mamy tylko 5 dni zdjęciowych - podkreśla. 

Teatr Telewizji/Zwiastun spektaklu "Inny świat"

Andrzej Mastalerz, nagrodzony za rolę w spektaklu "Inny Świat", dodaje, że największą pułapką, w którą twórcy mogli wpaść podczas prac nad sztuką, był naturalizm. - To by było nie do zniesienia. Trzeba było znaleźć sposób na opowiedzenie tej historii. Taki, żeby była z jednej strony wstrząsająca, a z drugiej strony nie odrzucała widza od ekranu - ocenia. 

Czytaj<<<Igor Gorzkowski: "Inny świat" to moje największe wyzwanie adaptacyjne>>>

Nagrodę za scenariusz oryginalny otrzymała Marta Rebzda za słuchowisko dokumentalne "Popsute".

czytaj więcej
Jacek Raginis 1200 FORUM.jpg
"Dzień gniewu" na festiwalu "Dwa Teatry". Raginis-Królikiewicz: ten spektakl wbija widza w fotel

- To historia dziewczyny bardzo skrzywdzonej przez życie, przez bliskich. Jak myślę o tej historii to mimo tego, że Agnieszka jest tak naprawdę takim kobiecym Hiobem, to w tej historii jest światło. Tym światłem jest to, co z Agnieszką dzieje się w tej chwili. Wróciła do pracy, do życia zawodowego, robi to, co kocha - jest pielęgniarką - zdradza autorka słuchowiska. - Wiem, że to wszystko wydarzyło się dlatego, że się spotkałyśmy. Porozmawiałyśmy, spojrzałyśmy sobie w oczy. Ja jej uwierzyłam, uwierzyli jej wszyscy twórcy tego słuchowiska - podkreśla. 

Posłuchaj słuchowiska "Popsute">>>

Nagroda im. Romualda Cieślaka dla nieartystycznych pracowników Polskiego Radia trafiła do Beaty Jankowskiej, kierownika produkcji w Teatrze Polskiego Radia, bez której - jak mówią w Programie 1 Polskiego Radia twórcy słuchowisk, wiele z realizacji nie doszłoby do skutku.

- Odbierałam tę nagrodę w poczuciu, że odbieram ją w imieniu wszystkich, którzy są z tyłu, za kulisami, są cieniem, żeby artyści byli w blasku - mówi nagrodzona. 

W tegorocznym konkursie rywalizowało 48 realizacji radiowych oraz 26 produkcji telewizyjnych.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadziły: Martyna PodolskaAnna Stempniak

Gość: Marta Rebzda (autorka słuchowisk i reportaży radiowych), Beata Jankowska (kierownik produkcji w Teatrze Polskiego Radia), Andrzej Mastalerz (aktor), Szymon Kuśmider (aktor, reżyser), Igor Gorzkowski (reżyser, dramaturg)

 

Data emisji: 20.09.2021 

Godzina emisji: 23.11

kh

Czytaj także

Zelnik i Wiśniewska z Wielkimi Nagrodami Festiwalu "Dwa Teatry". Co powiedzieli laureaci?

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2021 14:00
Jerzy Zelnik i Ewa Wiśniewska zostali laureatami Wielkiej Nagrody Festiwalu "Dwa Teatry" Zamość 2021 za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej. - Czuję się naprawdę dumna, że otrzymałam tę nagrodę - mówiła Ewa Wiśniewska. - Kocham ten zawód - dodał Jerzy Zelnik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal "Dwa Teatry" 2021. Orzechowski: teatr odbywa się w wyobraźni widza

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2021 19:40
W Zamościu trwa XX Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" 2021. Podczas tego wydarzenia można obejrzeć m.in. spektakl w reżyserii Kingi Dębskiej "Oscar dla Emily", w którym tytułową rolę gra Ewa Wiśniewska. - Ja byłem tylko takim brzydkim dodatkiem do jej wizerunku na ekranie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Sławomir Orzechowski, który zagrał rolę Henry’ego. A kim był w Teatrze Polskiego Radia?
rozwiń zwiń