XIII Festiwal NNW w Gdyni za nami. Komu wręczono nagrody?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 09:15
Choć była to już trzynasta edycja, tegoroczny Festiwal "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" w Gdyni, okazał się wyjątkowy ze względu na ilość wydarzeń towarzyszących. - Do pięciu konkursów dołożyliśmy masę promocji książek, paneli dyskusyjnych - mówi Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor festiwalu.
Dyrektor festiwalu Arkadiusz Gołębiewski podczas gali finałowej Festiwalu Filmowego Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci
Dyrektor festiwalu Arkadiusz Gołębiewski podczas gali finałowej Festiwalu Filmowego Niepokorni, Niezłomni, WyklęciFoto: PAP/Marcin Gadomski

Czytaj też:
Cyprian Kamil Norwid Polona 1200.jpg
Prof. Samsel: aby dostrzec fenomen Norwida, trzeba na nowo spojrzeć na historię całej literatury

W pięciu konkursach głównych Festiwalu NNW rywalizowało blisko sto produkcji o tematyce historycznej. Wśród nich znalazły się międzynarodowe filmy fabularne, zagraniczne oraz polskie filmy dokumentalne, wideoklipy oraz reportaże radiowe. W tej ostatniej kategorii zwyciężył materiał pt. "Prawda za podwójnym murem" Jakuba Tarki ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.


Posłuchaj
41:00 2021_10_03 23_10_35_PR1_Kulturalna_jedynka.mp3 Zakończył się XIII Festiwal "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" w Gdyni ("Kulturalna Jedynka"/Jedynka)

 

Znamy zwycięzców

Za najlepszy międzynarodowy film fabularny uznano "Aidę", bośniackiej reżyserki Jasmily Žbanić. Tytułowa Aida jest pracującą dla ONZ tłumaczką. W obliczu wkraczających do Srebrnicy serbskich oddziałów usiłuje ona ocalić swoją rodzinę. Nagrodę główną im. rotmistrza Pileckiego w Międzynarodowym Konkursie Filmów Dokumentalnych zdobył obraz "Pewnego razu w Wenezueli", w reżyserii Anabela Rodrigueza. To historia wenezuelskiej wioski, Kongo Mirador, niegdyś kwitnącej i zamożnej, dziś podupadającej.

Fb/Festiwal Filmowy NNW

W Konkursie Polskich Filmów Dokumentalnych główna nagroda, "Złoty Opornik", przypadła dokumentowi pt. "Położna" w reżyserii Marii Stachurskiej. Autorka w poruszający sposób opowiada o Stanisławie Leszczyńskiej, która w roku 1943 trafiła do niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. Została akuszerką i mimo panujących tam strasznych warunków oraz skrajnego wyczerpania, odebrała blisko 3 tys. porodów, nie tracąc ani jednego dziecka.

Zobacz też:

W audycji również:

- rozmowa z Eleonorą Szafran, córką boksera - Tadeusza Pietrzykowskiego, jednego z pierwszych więźniów obozu Auschwitz-Birkenau,

- w Filharmonii Narodowej w Warszawie rozpoczął się pierwszy etap XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina,

- w Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hrabiego Zamoyskiego można oglądać prace laureatek II konkursu malarskiego "Moje Zakopane".

***

Patronat narodowy nad wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda.

Patronami medialnymi XIII Festiwalu NNW były Polskie Radio i Polskie Radio 24.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadziły: Anna Stempniak

Materiał: Klaudia Dadura

Data emisji: 3.10.2021

Godzina emisji: 23.10

mg

Czytaj także

"To nie film o księdzu, ale o człowieku". "Wyszyński – zemsta czy przebaczenie" w kinach od 17 września

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 17:20
– Chcieliśmy pokazać, jak w obliczu wojny i bardzo trudnych wydarzeń Powstania Warszawskiego, wówczas 43-letni ksiądz porucznik Stefan Wyszyński musi dokonać próby swojej wiary. W trakcie pisania scenariusza okazało się, że to film nie o księdzu, ale o człowieku. Każdy, wierzący czy nie, powinien zobaczyć ten film – mówił w Trójce Tadeusz Syka, reżyser filmu "Wyszyński – zemsta czy przebaczenie", który będzie miał swoją premierę 17 września.
rozwiń zwiń