Kto zostanie wyróżniony Nagrodą Mediów Publicznych?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 07:39
Nagrody Mediów Publicznych przyznawane są przez trzy instytucje publiczne: Polskie Radio - w kategorii "Muzyka", Telewizję Polską - za osiągnięcia w dziedzinie obrazu oraz Polską Agencję Prasową, która nagradza twórców posługujących się słowem. W tym roku po raz pierwszy swoją nagrodę, nazwaną "Idea", wręczą też rozgłośnie regionalne Polskiego Radia.
Nominowani do Nagród Mediów Publicznych w kategorii Muzyka: Agnieszka Budzińska-Bennett,  Leszek Możdżer oraz Józef Skrzek
Nominowani do Nagród Mediów Publicznych w kategorii "Muzyka": Agnieszka Budzińska-Bennett, Leszek Możdżer oraz Józef SkrzekFoto: Polskie Radio

Posłuchaj
23:25 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_11_28 PR1_23_11_01_Kulturalna_JeEdynka.mp3 Kto zostanie wyróżniony Nagrodą Mediów Publicznych? (Kulturalna Jedynka)

 

W kategorii "Muzyka" nominacje otrzymali: wokalistka i muzykolog Agnieszka Budzińska-Bennett, jeden z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych Leszek Możdżer oraz pionier polskiego rocka progresywnego i elektronicznego Józef Skrzek.

W kategorii "Słowo" szansę na nagrodę mają: pisarz, scenarzysta i autor słuchowisk radiowych Andrzej Mularczyk; pisarz, tłumacz i reżyser teatralny Antoni Libera oraz reporterka i pisarka Joanna Siedlecka.

W kategorii "Obraz" nominowani są dziennikarze: Elżbieta Jaworowicz i Miłosz Kłeczek oraz dyrektor TVP Kultura Kalina Cyz.

Do nagrody "Idea" prezesi 17 rozgłośni regionalnych nominowali felietonistkę Radia Wrocław Marię Woś; poetę, pisarza i dziennikarza Jarosława Jakubowskiego, od lat współpracującego z Polskim Radiem PiK, oraz Piotra Semkę - dziennikarza i publicystę wielu mediów, historyka i autora książek dotyczących współczesnej historii Polski.

Dotychczasowymi laureatami Nagrody Mediów Publicznych są Paweł Mykietyn, Małgorzata Szejnert, Jan Ptaszyn Wróblewski, Jarosław Marek Rymkiewicz, Wawrzyniec Kostrzewski, Piotr Beczała, profesor Andrzej Nowak i Mirosław Bork.

Laureatów poznamy w poniedziałek, 29 listopada. Zwycięzcy otrzymają statuetkę oraz 100 tysięcy złotych.

Nad wydarzeniem honorowy patronat objęła Rada Mediów Narodowych.


Agnieszka Budzińska Bennett nominowana do Nagrody Mediów Publicznych 2021 w dziedzinie "Muzyka" Profil: PolskieRadio.pl


Leszek Możdżer nominowany do Nagrody Mediów Publicznych w kategorii "Muzyka" Profil: PolskieRadio.pl


Józef Skrzek nominowany do Nagrody Mediów Publicznych w kategorii "Muzyka" Profil: PolskieRadio.pl


Czytaj także:


Poza tym w audycji:

- 6 grudnia zostaną wręczone Splendory - nagrody przyznawane przez Teatr Polskiego Radia,

- 14. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia w Krakowie (3-12 grudnia),- w Krynicy-Zdroju powstała galeria na murze poświęcona twórczości malarza, przedstawiciela prymitywizmu Nikifora i drugi w uzdrowisku pomnik wybitnego malarza prymitywisty,

Maurycy Mochnacki, działacz emigracyjny, pisarz, uczestnik powstania listopadowego, spoczął w sobotę, 27 listopada, w Alei Zasłużonych na Powązkach Wojskowych. Jego szczątki sprowadzono do Polski z Auxerre w środkowej Francji,

- recenzja Ewy Heine - "Exodus/Bieguni-Harnasie" - balet w Teatrze Wielkim - Operze Narodowym.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka 

Prowadzi: Anna Stempniak

Data emisji: 28.11.2021 r. 

Godzina emisji: 23.10

kk

Zobacz więcej na temat: Anna Stempniak KULTURA

Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych 2021. Józef Skrzek nominowany w kategorii "Muzyka"

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2021 16:43
Józef Skrzek - pionier polskiego rocka progresywnego i elektronicznego otrzymał nominację do Nagród Mediów Publicznych w kategorii "Muzyka". Nagrodę w tej dziedzinie przyzna Polskie Radio. - Zawsze to jest tak, że wybierasz to, co lubisz. Całe szczęście, że nas jeszcze lubią - mówił w Polskim Radiu o swojej twórczości Józef Skrzek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych 2021. Możdżer: to Józef Skrzek jest jednym z moich idoli

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 16:31
Jeden z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych - Leszek Możdżer - otrzymał nominację do Nagród Mediów Publicznych w kategorii "Muzyka". Nagrodę w tej dziedzinie przyzna Polskie Radio. - Bardzo się cieszę. Wiadomo, że jest to zaszczyt - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Leszek Możdżer. Kto zdaniem artysty najbardziej zasłużył na tę nagrodę?
rozwiń zwiń