Wystawa rodziny Łacków w Zakopiańskim Centrum Kultury

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2021 11:33
Joanna i Wojciech Łackowie są niezwykłym, twórczym małżeństwem. Obydwoje pochodzą z rodzin o rękodzielniczych tradycjach i oboje swoją działalność zaczynali w bardzo wczesnym wieku. Są bardzo mocno przywiązani do tradycyjnej kultury Podhala, w której wyrośli i najlepiej się czują pracując w kręgu góralskiego wzornictwa i estetyki. Ich pracę można oglądać - do 12 lutego 2022 roku - w Zakopiańskim Centrum Kultury, Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór. 
Wystawa rodziny Łacków w Zakopiańskim Centrum Kultury
Wystawa rodziny Łacków w Zakopiańskim Centrum KulturyFoto: mat. promocyjne

Joanna Łacek jest świadoma trendów, mód i technik hafciarskich z innych rejonów świata, wielkich domów mody, mistrzowskich pracowni hafciarskich i indywidualnych artystów, jednak te - choć przez nią doceniane, podziwiane i będące motywacją do rozwoju - raczej nie są znaczącym źródłem inspiracji w jej pracy. Skupiona na swoim regionie i jego bogatej ornamentyce komponuje własne podhalańskie wzory lub korzysta z pokaźnego archiwum babcinych wzorów, podpierając się czasem wykonywanymi specjalnie dla niej projektami męża.

Artystka zna także najstarsze hafty podhalańskie zachowane na przykład w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego. Czasem wykonuje wzory nimi inspirowane z użyciem współcześnie dostępnych materiałów, jednak przeważnie konsekwentnie realizuje się w historycznym już pod pewnymi względami, ale jednak bardziej współczesnym wzornictwie góralskim. Ma łatwość rysowania i komponowania wzorów, dlatego w jej pracach nie brakuje też zupełnie od nowa projektowanych przez nią motywów.

Wojciech Łacek jest artystą wszechstronnym. Oprócz prac w drewnie i polichromii naściennych tworzy murale, rysunki, akwarele, obrazy na szkle i olejne na płótnie, nieobce mu są też ceramika, rzeźba w kamieniu, witraż czy odlewy w brązie.

Wystawa prezentowana w Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór - jak podkreśliła w audycji "Kulturalna Jedynka" w Programie 1 dr Małgorzata Wnuk, kurator ekspozycji - jest zarówno podsumowaniem dotychczasowej działalności małżeństwa, jak i przeglądem ich najnowszych dokonań. Można na niej zobaczyć również próbkę twórczości dzieci Łacków.


Posłuchaj
24:41 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_12_19 PR1_23_10_21_Kulturalna_Jedynka.mp3 Wystawa rodziny Łacków w Zakopiańskim Centrum Kultury (Kulturalna Jedynka)

 


Czytaj także:


Ponadto w audycji: 

- "Cranach. Natura i sacrum" - wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie (17 grudnia 2021 - 27 lutego 2022),

Lucas Cranach starszy (1472–1553) należy do czołowych artystów niemieckiego renesansu. Utalentowany malarz i rytownik, wprawny projektant i wydawca ilustracji drzeworytniczych rozwinął swą karierę dzięki stanowisku malarza na dworze książąt saskich w Wittenberdze. Zasłużył też niewątpliwie na miano pierwszego artysty reformacji. Z jego warsztatu wyszły dzieła o fundamentalnym znaczeniu dla nowej konfesji – zarówno z uwagi na ich ikonografię, jak i wymiar propagandowy.

Na wystawie można zobaczyć "Madonnę pod jodłami" ze zbiorów Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu oraz "Adama i Ewę" z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie – dwa najważniejsze obrazy Cranacha znajdujące się w Polsce.- premiera sztuki "Gdybym cię nie poznał" katalońskiego pisarza i scenarzysty Sergiego Belbela w reżyserii Jarosława Tumidajskiego w Teatrze Współczesnym w Warszawie, 

Pogrążony w rozpaczy po stracie żony i dzieci Eduardo zapada w sen (czy to na pewno sen?), w którym pragnie wyśnić, wymarzyć alternatywną wersję swojego życia. Chce nigdy nie spotkać ukochanej Elisy i tym samym nie przeżyć tak bolesnej straty. Okazuje się jednak, że niezależnie od podjętych decyzji ścieżki Eduardo i Elisy zawsze się przecinają – choć oni nie za każdym razem potrafią to dostrzec.- recenzja Ewy Heine -  spektakl "Rewizor" w Teatrze Dramatycznym.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka 

Prowadzi: Anna Stempniak

Data emisji: 19.12.2021 r. 

Godzina emisji: 23.10

kk

Czytaj także

"Prezent dla naszych wiernych słuchaczy". Dorota Truszczak o książce "Żywoty równoległe"

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2021 09:30
- To jest również prezent dla wiernych słuchaczy cyklu "Historia żywa", którzy od wielu lat upominali się o to, żeby taka książka powstała - powiedziała na antenie Programu 1 Polskiego Radia Dorota Truszczak, współautorka książki "Żywoty równoległe" oraz audycji "Historia żywa". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Caravaggio na Zamku Królewskim. Wyjątkowa wystawa dzieł mistrza

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 11:30
Od 10 listopada, na Zamku Królewskim w Warszawie, można podziwiać wystawę "Caravaggio i inni mistrzowie". Zwiedzający mogą zobaczyć m.in. obraz "Chłopiec gryziony przez jaszczurkę" autorstwa Caravaggia. Zgromadzone dzieła pochodzą z florenckiej kolekcji Roberta Longhiego. To jednak nie koniec przygotowanych przez organizatorów atrakcji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stan wojenny. "Proszę się rozejść" - nowy materiał w aplikacji Domu Spotkań z Historią

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2021 10:48
Bohaterowie stanu wojennego - aresztowani, internowani, zamordowani - i zwykli ludzie, których także dotknęły represje komunistycznej władzy. Dom Spotkań z Historią wprowadził do swojej aplikacji "Wasza Warszawa" nowy materiał pod nazwą "Proszę się rozejść. Codzienny stan wojenny". 
rozwiń zwiń