W weekend kolejna Noc Muzeów. Co czeka miłośników kultury?

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2022 12:36
Już za kilka dni, 14 maja, rozpocznie się doroczna Noc Muzeów. To jedyna okazja w ciągu roku, by odwiedzić popularne instytucje kultury bezpłatnie, w dodatku pod osłoną nocy.
Kolejka do Muzeum Narodowego w Warszawie, 15. 05. 2021 podczas Nocy Muzeów
Kolejka do Muzeum Narodowego w Warszawie, 15. 05. 2021 podczas Nocy MuzeówFoto: PAP/Leszek Szymański

W Polsce po raz pierwszy Noc Muzeów zorganizowano w roku 2003 w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Rok później dołączyły Kraków i Warszawa. Obecnie wydarzenie organizowane jest w kilkudziesięciu polskich miastach. Po dwóch latach pandemicznej przerwy swoje podwoje otworzą nie tylko muzea czy galerie, ale również instytucje naukowe i kulturalne jak teatry. 

Warszawska Noc Muzeów

W Warszawie, z okazji Nocy Muzeów, bezpłatnie odwiedzimy kilkaset instytucji. Będziemy mogli przechadzać się po komnatach i apartamentach na Zamku Królewskim, odwiedzić Muzeum Jazzu, Muzeum Farmacji czy Muzeum Drukarstwa. Oprócz tego na chętnych czekają wydarzenia plenerowe. Na placu Teatralnym będziemy mogli poczuć klimat powstańczej Warszawy.

Na Kolejową Noc Muzeów zaprosi Stacja Muzeum. W tym roku, oprócz prezentacji ekspozycji stałej i czasowej, czeka nas również opowieść o mrocznej stronie kolei (zbrodniarzach, przemytnikach, kasiarzach i zwykłych złodziejach) czy o historii kolei wąskotorowych na ziemiach polskich. Chętni będą mogli zajrzeć za kulisy Teatru Lalek Guliwer.

Co w Krakowie?

W Krakowie Noc Muzeów rozpocznie się wcześniej, bo już 13 maja. Na Zamku Królewskim na Wawelu będzie można zwiedzać nie tylko prywatne apartamenty oraz ogrody królewskie wraz z wystawą czasową "Smoczy ogród. Bronisław Chromy na Wawelu", ale również wystawę "Wyczółkowski odnaleziony" oraz "Mistrzostwo rysunku. Andrzej Radwański". W stolicy Małopolski otwarte zostanie także Muzeum Archeologiczne, będą spotkania poświęcone Ukrainie - również w języku ukraińskim.

Posłuchaj
20:57 2022_05_08 23_10_31_PR1_Kulturalna_jedynka.mp3 Już za kilka dni, w całej Polsce rozpocznie się kolejna edycja "Nocy Muzeów" (Kulturalna Jedynka/Jedynka)

 

Wydarzenia zaplanowano w całej Polsce

W Poznaniu można będzie odwiedzić Centrum Szyfrów "Enigma" czy Muzeum Historii Ubioru, a we Wrocławiu Muzeum Pana Tadeusza, Muzeum Poczty i Telekomunikacji. Swoją ofertę przygotowały również placówki kulturalne w Kielcach, Lublinie, Olsztynie, Radomiu, Rzeszowie, Tychach czy Rybniku. Szczegółowe informacje można znaleźć w serwisach poświęconych Nocy Muzeów 2022.


Fb/Noc Muzeów

Zobacz też:

YouTube/Muzeum Leszno

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadziła: Joanna Sławińska

Data emisji: 8.05.2022

Godzina emisji: 23.10

mg

Czytaj także

Galerie na świecie i w sieci - co warto obejrzeć?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2022 18:30
Jak co tydzień wraz z Adą Janiszewską wybieramy się do światowych galerii i muzeów. Tym razem odwiedzamy Oksford, Londyn i Los Angeles. 
rozwiń zwiń