X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Stuletni muzyk

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2011 12:00
Jerzy Gaczek - w tym roku skończył 100 lat. Muzyka towarzyszy mu niemal od zawsze. Pracował z największymi polskimi artystami, takimi jak Ada Sari, Ewa Bandrowska-Turska czy Andrzej Hiolski.
Audio

Jerzy Gaczek urodził się w Przeworsku 1911 roku. Jest znakomitym pianistą, akompaniatorem, korepetytorem największych polskich śpiewaków, bardzo przez nich cenionym.

Po wojnie był stałym akompaniatorem Polskiego Radia w Krakowie. W 1947 roku przeniósł się do Opery Śląskiej w Bytomiu, potem pracował w Warszawie. Jak sam mówi, ze wszystkimi wielkimi artystami, z którymi pracował zwykle się również przyjaźnił. Taka przyjaźń łączy Gaczka z Andrzejem Hiolskim, Bernardem Ładyszem, a także z Wiesławem Ochmanem. - Z nim się bardzo dobrze pracowało, bo on się nigdy nie denerwował - mówi Ochman. Nawet w sytuacjach, w których inni "wyszliby z siebie" – dodaje przyjaciel śpiewaka.

Ochman i Gaczek poznali się podczas przygotowań do repertuaru na otwarcie Teatru Wielkiego w Warszawie. - Przyszedłem do niego na lekcje, zaśpiewałem do muzyki Szymanowskiego, po czym on powiedział: proszę pana, bardzo pięknie pan zaśpiewał, wzruszająco. Szkoda jednak, że szereg tonów nie napisał Szymanowski - wspomina Wiesław Ochman.

Jerzy Gaczek przyznaje, że początkowo nie miał aspiracji artystycznych. - Wprawdzie matka grała na fortepianie, można powiedzieć, że zdolności pianistyczne odziedziczyłem po niej – mówi muzyk.

(mb)

Aby wysłuchać wspomnień Jerzego Gaczka i jego przyjaciół, wystarczy kliknąć "Wieczór Kulturalny" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Oniegin" wraca na scenę

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2010 13:11
6 stycznia 2010 na scenę Opery Narodowej powrócił „Oniegin” w inscenizacji Mariusza Trelińskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bolszoj jak nowy

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2010 12:21
Jedna z najstarszych i najważniejszych scen baletowych i operowych świata przeszła technologiczną rewolucję.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiera "Lorenzaccio" w Teatrze Narodowym w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2011 18:03
W przedstawieniu zobaczymy między innymi: Ewę Wiśniewską, Janusza Gajosa, Marcina Hycnara i Zbigniewa Zamachowskiego.
rozwiń zwiń