Teatr na co dzień

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2011 14:30
Dzień od lat jest taki sam dla aktorów. Rano próba, wieczorem przedstawienie, czasami nagrania w południe – mówi Olgierd Łukaszewicz, który po raz drugi został prezesem Związku Artystów Scen Polskich.
Audio

Jak przyznał w rozmowie z redaktor Ewą Heine, jako szef czuje się odpowiedzialny za zespół. - Porównywałbym się do instruktora harcerskiego - stwierdził.

Zdaniem Olgierda Łukaszewicza prezesura ZASP-u oznacza jednocześnie wejście na pole polityki kulturalnej. – Jest się partnerem zarówno  ministerstwa kultury, jak i Sejmu, Senatu – mówił gość "Wieczoru Kulturalnego", który związek artystów zdefiniował jako stowarzyszenie pracobiorców. - To jest tylko stowarzyszenie, to nie jest związek zawodowy, ale tradycją tego stowarzyszenia jest także wymiar troski o nas jako pracowników – wyjaśniał.

Dlatego Łukaszewicz dba o interesy artystów reprezentując ich interesy między innymi w Sejmie. Jak stwierdził ta rola mu odpowiada, gdyż pełniąc ją czuje się przydatny jako ten "instruktor" dla swojego środowiska. Sam uważa, ze jego atutem jest to, że pamięta rzeczywistość lat 60. – Jako senior mam także odwagę rozmawiać z młodymi politykami o sprawach zasadniczych – tłumaczył. Dodał, że orientuje się także, co dzieje się z teatrem na świecie. - Grałem także za granicą.W Niemczech przez parę dobrych lat, więc wiem jak jest teraz w Europie i na ile można to porównywać – mówił.

Związku Artystów Scen Polskich istnieje 93 lata. Wielu uważa, że swój okres świetności miał w okresie międzywojennym. Jednak zdaniem Łukaszewicza opinia o wspaniałym, przedwojennym teatrze jest trochę na wyrost. – Naprawdę wielkie osiągnięcia polski teatr odniósł w PRL-u – stwierdził aktor.

(mb)

Aby wysłychac całej rozmowy, wsytaczy kliknąc "Olgierd Łukaszewicz" w boskie "Posłuchaj" w ramce po parwej storne.

Do wysłuchania także cała audycja "Wieczór Kulturalny", której gośćmi byli: Grażyna Grałek (dyrektorka Skolimowa) i Maria Jankowska (z działu członkowskiego ZASP).

Czytaj także

Olgierd Łukaszewicz nowym prezesem ZASP

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2011 16:31
Jedynym kontrkandydatem Łukaszewicza był Maciej Pietrzyk; Łukaszewicz otrzymał jednak znaczącą większość głosów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olgierd Łukaszewicz w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2011 18:08
Spotkanie z nowym Prezesem Związku Artystów Scen Polskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prywatyzacja Hamleta

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2011 21:00
- Czy nowelizacja ustawy o prowadzeniu działalności kulturalnej przyczyni sie do upadku polskich teatrów? - zastanawiał się w Dwójce Olgierd Łukaszewicz, nowo wybrany prezes ZASP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artyści i minister kultury pożegnają Irenę Kwiatkowską

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2011 17:32
Stanisław Brejdygant oraz Bogdan Zdrojewski wygłoszą mowy podczas pogrzebu Ireny Kwiatkowskiej, która spocznie w poniedziałek na Cmentarzu Powązkowskim.
rozwiń zwiń