X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wojna kultur trwa

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2011 08:00
Nie zdradzajmy rozumu w imię dobrego samopoczucia – apeluje Agnieszka Kołakowska w "Wojnie Kultur".
Audio

- Wydaje mi się, że bardzo często w życiu politycznym robimy rzeczy nie ze względu na oczekiwane dobre skutki, ale po to, żeby dobrze się czuć i mieć poczucie wyższości moralnej nad innymi. Społeczeństwa, także polskie, stały się bardzo spolaryzowane w stosunku do różnych tematów dotyczących ideologii. Doszło do ostrego podziału na konserwatystów i lewicowych liberałów – powiedziała Agnieszka Kołakowska, filozof, tłumaczka literatury klasycznej, autorka ostatnio wydanej książki "Wojna Kultur", córka słynnego filozofa Leszka Kołakowskiego.

Osoby, które uważają się za postępowców, ludzi nowoczesnych, piętnują tych, którzy mają inne poglądy, jako złych, niemoralnych, niedobrych. W tej "wojnie kultur" nie chodzi o racjonalne argumenty, tylko o konsensus – o potępienie i napiętnowanie.

Agnieszka Kołakowska przypomniała, że określenia "wojna kultur" zaczęto używać po rewolucji młodzieżowej, która miała miejsce w państwach zachodniej Europy i w USA pod koniec lat 60.

W "Spotkaniu z Mistrzem" podkreśliła, że w swoich tekstach bardzo często zachęca do czytania Starego Testamentu. Jest to, w jej opinii, podstawa tożsamości europejskiej i kultury judeo-chrześcijańskiej. Podkreśliła, że dzieci w szkole powinny poznawać Biblię jako utwór literacki i historyczny. Pismo Święte powinno stanowić podstawę ich wiedzy i ułatwiać zrozumienie najrozmaitszych lektur, malarstwa i muzyki.

-  W mojej książce poruszam kwestię islamu, ale nie przeciwstawiam go chrześcijaństwu i nie nadaję tej relacji formy wojny. Zajmuję się raczej stosunkiem Zachodu do tej religii – zaznaczyła w radiowej Jedynce.

Autorka książki zauważyła, że po jednej stronie konfliktu są ci, którzy chcą bronić zachodniej cywilizacji, opartej na chrześcijaństwie, po drugiej zaś stoją osoby, które chcą ją zniszczyć.

Rozmawiała Ewa Heine

(pp)

Aby wysłuchać rozmowy, wystarczy wybrać "Wojna kultur trwa" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Retoryka nie dla polityka

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2011 13:36
Język współczesnych polityków nie ma nic wspólnego z klasyczną retoryką, którą stworzył Arystoteles. A szkoda…
rozwiń zwiń

Czytaj także

Abelard i Heloiza: miłość filozofów

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2011 23:05
Średniowieczny romans, który przeszedł do legendy, czyli o logiku, który uwiódł swoją uczennicę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wymagam, bo się troszczę"

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2011 13:42
Prof. Zbigniew Mikołejko (filozof religii): Wielu ludzi jest dumnych z tego, że nie czyta. Co ciekawe, równocześnie mają oni bardzo duże wymagania i żądania.
rozwiń zwiń