X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Na Joannę Chmielewską przy pracy patrzyło się z przyjemnością"

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2013 18:00
- Zdarzyło mi się w życiu przez 13 lat być pełnomocnikiem Joanny Chmielewskiej. Wspominam ten czas z dużym sentymentem. A anegdot przy tym, że ho, ho! - mówił w 2011 roku na antenie Jedynki Tadeusz Lewandowski, krytyk literacki.
Audio
  • Tadeusz Lewandowski wspomina Joannę Chmielewską (archiwum/Jedynka)
Joanna Chmielewska, jedna z najbardziej lubianych autorek polskich powieści kryminalno-obyczajowych, zmarła 7 października 2013 roku w wieku 81 lat
Joanna Chmielewska, jedna z najbardziej lubianych autorek polskich powieści kryminalno-obyczajowych, zmarła 7 października 2013 roku w wieku 81 latFoto: PAP/Szymon Pulcyn

Joanna Chmielewska zmarła w poniedziałek 7 października 2013 roku w wieku 81 lat. Była autorką takich książek jak "Lesio", "Zwyczajne życie", "Całe zdanie nieboszczyka", "Wszystko Czerwone" czy "Szajka bez końca".

- Kiedy czyta się Chmielewską, to wszyscy mają wrażenie, że to takie leciutkie, ot – pianka, i że trzeba się bardzo ostrożnie z tym czymś napisanym i wystylizowanym obchodzić. A to wcale nie tak! - mówił Tadeusz Lewandowski, wieloletni pełnomocnik pisarki.

Krytyk literacki wspominał w Jedynce, że przez długi czas miał okazję obserwować pracę Joanny Chmielewskiej nad tekstem i widział, jak trudno się taką lekkość uzyskuje, ile trzeba włożyć w to wysiłku. Jego zdaniem w tym właśnie tkwiła największa trudność przy ekranizacji ksiązek pisarki. Jak twierdził Tadeusz Lewandowski, bardzo rzadko udaje się nakręcić coś, co oddawałoby jakość i klasę tekstu.

- No bo jak pokazać np. "rozdyźdany serek" albo "bakterie, które są jak woły" - śmiał się. - Przecież to jest coś, co się prześlicznie czyta, ale można to oddać co najwyżej w filmie rysunkowym - dodał.

Joanna Chmielewska przede wszystkim bazowała na humorze absurdalnym. W jej kryminałach nawet morderstwo mogło schodzić na drugi plan. - W jednej z powieści na ulicy leży trup, a wokół zbiera się tłum ludzi. Bohaterka Joanna doskakuje nagle do tego tłumu i wcale nie patrzy na trupa, tylko leci do jakiejś pani, która ma siatkę na zakupy, a w tej siatce - mięso, i z rykiem pyta ją: "Gdzie pani dostała taką piękną cielęcinę!". Trup w ogóle nie ma znaczenia. To jest taki świat, w którym odnajdą się wszyscy, którzy znają PRL - opowiadał Tadeusz Lewandowski.

ak/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nieuchwytny, czyli schabowy gorszy od mielonego

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2008 11:59
Najdroższą rzeczą na świecie jest pomysł. Zwłaszcza w przemyśle filmowym. W czasach, gdy plakat filmowy jest lepiej zrealizowany niż sam film, obejrzenie świetnego, dobrze skonstruowanego kryminału graniczy z cudem. Zresztą czy kryminał jeszcze funkcjonuje? Takiej kategorii we współczesnym kinie już prawie nie ma. Jest thriller, sensacja lub dramat kryminalny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

100 kryminałów w pigułce

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2007 09:52
Pierwsza tego typu książka w Polsce, napisana na wzór leksykonu tematycznego, ukazuje bogactwo światowej literatury kryminalnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przepis na dobry kryminał

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2010 14:35
Ciekawość, kto zabił - to według Ryszarda Ćwirleja sposób na napisanie porywającej, tajemniczej i trzymającej w niepewności książki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nastrojowo o morderstwach

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2011 08:15
Szwedzkie kryminały to powieści o współczesnym społeczeństwie, przeniknięte tajemniczą aurą skandynawskiej przyrody – mówi krytyk Mariusz Czubaj.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kryminalny świat PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2011 22:40
W najnowszym słuchowisku Teatru Polskiego Radia przenosimy się w lata 70 ubiegłego wieku.
rozwiń zwiń