X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Życie jest bajką, czyli jak ciężko być kobietą

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2011 12:35
Dubravka Ugrešić pokazuje różne oblicza Baby-Jagi, która w książce przybiera postać kobiety, właściwie kilku niezwykłych "staruszek".
Audio

Pamiętacie Babę Jagę? Tak, to ta stara kobieta z zakrzywionym nosem, która mieszka w chatce na kurzej stopce. W niektórych wersjach tej bajki ma córkę, w innych żyje samotnie. Jedno w tej postaci nigdy się nie zmienia: groteskowość jej wyglądu i uczucia, które wzbudza - strach, niechęć, a często odrazę.

Opowiadane przez Dubravka Ugrešić historie w książce "Życie jest bajką" odkrywają przed czytelnikiem zawiły świat kobiecego ducha. Ze skomplikowanej relacji matki i dojrzałej córki z młodą dziewczyną, która niespodziewanie pojawia się w ich życiu, wyłania się cały wachlarz odcieni zazdrości, rywalizacja i walka o granice własnego świata.

W historii przyjaciółek: Pupy, Beby i Kukli, które wspólnie wybierają się w wakacyjną podróż, odkrywamy niemal wszystkie bolączki dojrzałych kobiet - poczucie osamotnienia, pragnienie miłości, tęsknotę za najbliższymi, bezradność.

- Wiele różnych poziomów literackich książce "Życie jest bajką" to jest właśnie to, za co kocham Dubravkę Ugrešić. Ludzie z rozmaitych pokoleń lubią ją czytać ze względu na jej ironię podszytą inteligencją i czułością – powiedziała Dorota Jovanka Cirlić, tłumaczka książki.

W "Moich wakacyjnych książkach" podkreśliła, że książka ta przełamuje schemat bajki o Babie Jadze. Jej zdaniem jest to opowieść o starości i o kobietach, które nie są jeszcze przygotowane do jej zaakceptowania. To właśnie kobiety, a nie rycerze na białych koniach, są głównymi bohaterami książki, to one przechodzą moment inicjacyjny.

***
W drugiej części programu Magda Mikołajczuk przedstawia książkę "Jak być artystą - na przykładzie Thomasa Manna". Jej autorem jest wybitna tłumaczka i eseistka Małgorzata Łukasiewicz, która wraca po raz kolejny do trzech najsłynniejszych dzieł Manna: "Buddenbrooków", "Czarodziejskiej góry" i "Doktora Faustusa" i tworzy rodzaj "przewodnika po Mannie" dla początkujących i zaawansowanych.

Audycję prowadziła Magda Mikołajczuk

(pp)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wspomnienie o Saramago

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2010 09:00
Gdyby żył kończyłby 88 lat. Literatura portugalskiego noblisty ciągle wzbudza zainteresowanie i dyskusje.
rozwiń zwiń