Życie jest bajką, czyli jak ciężko być kobietą

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2011 12:35
Dubravka Ugrešić pokazuje różne oblicza Baby-Jagi, która w książce przybiera postać kobiety, właściwie kilku niezwykłych "staruszek".
Audio

Pamiętacie Babę Jagę? Tak, to ta stara kobieta z zakrzywionym nosem, która mieszka w chatce na kurzej stopce. W niektórych wersjach tej bajki ma córkę, w innych żyje samotnie. Jedno w tej postaci nigdy się nie zmienia: groteskowość jej wyglądu i uczucia, które wzbudza - strach, niechęć, a często odrazę.

Opowiadane przez Dubravka Ugrešić historie w książce "Życie jest bajką" odkrywają przed czytelnikiem zawiły świat kobiecego ducha. Ze skomplikowanej relacji matki i dojrzałej córki z młodą dziewczyną, która niespodziewanie pojawia się w ich życiu, wyłania się cały wachlarz odcieni zazdrości, rywalizacja i walka o granice własnego świata.

W historii przyjaciółek: Pupy, Beby i Kukli, które wspólnie wybierają się w wakacyjną podróż, odkrywamy niemal wszystkie bolączki dojrzałych kobiet - poczucie osamotnienia, pragnienie miłości, tęsknotę za najbliższymi, bezradność.

- Wiele różnych poziomów literackich książce "Życie jest bajką" to jest właśnie to, za co kocham Dubravkę Ugrešić. Ludzie z rozmaitych pokoleń lubią ją czytać ze względu na jej ironię podszytą inteligencją i czułością – powiedziała Dorota Jovanka Cirlić, tłumaczka książki.

W "Moich wakacyjnych książkach" podkreśliła, że książka ta przełamuje schemat bajki o Babie Jadze. Jej zdaniem jest to opowieść o starości i o kobietach, które nie są jeszcze przygotowane do jej zaakceptowania. To właśnie kobiety, a nie rycerze na białych koniach, są głównymi bohaterami książki, to one przechodzą moment inicjacyjny.

***
W drugiej części programu Magda Mikołajczuk przedstawia książkę "Jak być artystą - na przykładzie Thomasa Manna". Jej autorem jest wybitna tłumaczka i eseistka Małgorzata Łukasiewicz, która wraca po raz kolejny do trzech najsłynniejszych dzieł Manna: "Buddenbrooków", "Czarodziejskiej góry" i "Doktora Faustusa" i tworzy rodzaj "przewodnika po Mannie" dla początkujących i zaawansowanych.

Audycję prowadziła Magda Mikołajczuk

(pp)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wspomnienie o Saramago

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2010 09:00
Gdyby żył kończyłby 88 lat. Literatura portugalskiego noblisty ciągle wzbudza zainteresowanie i dyskusje.
rozwiń zwiń