X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Przepraszam, nie chcę być imperatorem

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2011 14:00
Po "Dyktatorze" do Charliego Chaplina przylgnęła etykietka człowieka, który zadrwił z Hitlera.
Audio

- To nie mój interes, nie moja sprawa. Chciałbym pomagać innym na tyle, na ile to jest możliwe: Żydom, Aryjczykom, czarnym, białym. Chcemy sobie pomagać, bo taka jest ludzka natura – mówił dyktator ustami Charliego Chaplina. Artysta ów genialny film ukończył w 1940 roku. O "Dyktatorze" była mowa w kolejnym spotkaniu z twórczością Chaplina w "Wakacyjnej Akademii Komedii Filmowej".

To pierwszy dźwiękowy film komika. A zarazem: – Był to jedyny film hollywoodzki, który otwarcie w owym czasie zaatakował hitleryzm – opowiada Andrzej Kołodyński, krytyk filmowy oraz historyk kina. Chaplin gra Hynkela, dyktatora rządzącego Tomanią, który wraz ze swoim sojusznikiem Napalonim dokonuje inwazji na sąsiedni kraj Austerlich. - Gdybym znał grozę hitlerowskich obozów koncentracyjnych, nie potrafiłbym zrobić tego filmu – mówił po latach Chaplin.

Nakręcił film, który wykorzystuje podobieństwo między małym włóczęgą, będącym żydowskim fryzjerczykiem, i Hitlerem. W pewnym momencie zostanie on wzięty za dyktatora. Następuje nieoczekiwana zamiana ról i we wspaniałym finale ów "nowy" dyktator wygłasza przemówienie do ludzkości:

Dostał honorowego Oscara dopiero w 1972 roku, pięć lat przed śmiercią. Wywarł ogromny wpływ na kino całego świata, a środowisko Hollywood właściwie nigdy go nie uhonorowało. Nagroda z 1972 była "formalnością" i jakby próbą nadrobienia tego niedopatrzenia. – To bardzo emocjonalna chwila dla mnie i żadne słowa nie oddadzą tego, co czuję. Wydają się zbędne – mówił Chaplin, odbierając statuetkę.

Rozmawiała Anna Stempniak.

(ed)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Jak zostać królem" nie ma słabych punktów

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2011 11:50
Zdaniem krytyka filmowego Andrzeja Kołodyńskiego Oscar dla "Jak zostać królem" jako najlepszego filmu jest w pełni zasłużony.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawdziwe oblicze Marilyn Monroe

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2011 12:00
Zmarła mając zaledwie 36 lat. Legenda kina, jedna z najsłynniejszych kobiet na świecie. Podbijała i wciąż podbija miliony serc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dżentelmen z przypadku

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2011 13:00
Melonik, wąsik, laseczka i obdarte, przyduże ubranie – to kultowy wizerunek małego Trampa, postaci, którą Charlie Chaplin wykreował na początku XX wieku.
rozwiń zwiń