Przepraszam, nie chcę być imperatorem

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2011 14:00
Po "Dyktatorze" do Charliego Chaplina przylgnęła etykietka człowieka, który zadrwił z Hitlera.
Audio

- To nie mój interes, nie moja sprawa. Chciałbym pomagać innym na tyle, na ile to jest możliwe: Żydom, Aryjczykom, czarnym, białym. Chcemy sobie pomagać, bo taka jest ludzka natura – mówił dyktator ustami Charliego Chaplina. Artysta ów genialny film ukończył w 1940 roku. O "Dyktatorze" była mowa w kolejnym spotkaniu z twórczością Chaplina w "Wakacyjnej Akademii Komedii Filmowej".

To pierwszy dźwiękowy film komika. A zarazem: – Był to jedyny film hollywoodzki, który otwarcie w owym czasie zaatakował hitleryzm – opowiada Andrzej Kołodyński, krytyk filmowy oraz historyk kina. Chaplin gra Hynkela, dyktatora rządzącego Tomanią, który wraz ze swoim sojusznikiem Napalonim dokonuje inwazji na sąsiedni kraj Austerlich. - Gdybym znał grozę hitlerowskich obozów koncentracyjnych, nie potrafiłbym zrobić tego filmu – mówił po latach Chaplin.

Nakręcił film, który wykorzystuje podobieństwo między małym włóczęgą, będącym żydowskim fryzjerczykiem, i Hitlerem. W pewnym momencie zostanie on wzięty za dyktatora. Następuje nieoczekiwana zamiana ról i we wspaniałym finale ów "nowy" dyktator wygłasza przemówienie do ludzkości:

Dostał honorowego Oscara dopiero w 1972 roku, pięć lat przed śmiercią. Wywarł ogromny wpływ na kino całego świata, a środowisko Hollywood właściwie nigdy go nie uhonorowało. Nagroda z 1972 była "formalnością" i jakby próbą nadrobienia tego niedopatrzenia. – To bardzo emocjonalna chwila dla mnie i żadne słowa nie oddadzą tego, co czuję. Wydają się zbędne – mówił Chaplin, odbierając statuetkę.

Rozmawiała Anna Stempniak.

(ed)

Czytaj także

"Jak zostać królem" nie ma słabych punktów

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2011 11:50
Zdaniem krytyka filmowego Andrzeja Kołodyńskiego Oscar dla "Jak zostać królem" jako najlepszego filmu jest w pełni zasłużony.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawdziwe oblicze Marilyn Monroe

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2011 12:00
Zmarła mając zaledwie 36 lat. Legenda kina, jedna z najsłynniejszych kobiet na świecie. Podbijała i wciąż podbija miliony serc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dżentelmen z przypadku

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2011 13:00
Melonik, wąsik, laseczka i obdarte, przyduże ubranie – to kultowy wizerunek małego Trampa, postaci, którą Charlie Chaplin wykreował na początku XX wieku.
rozwiń zwiń