Homer warszawskiej ulicy

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2011 14:39
Walery Wątróbka, Teofil Piecyk i szwagier Piekutoszczak - humor i gwara dawnej Warszawy – z tym kojarzy nam się Stefan Wiechecki.
Audio
Stefan Wiechecki
Stefan WiecheckiFoto: źr.Wikipedia

- Z Wiechem jest jeden podstawowy kłopot – najlepiej ujął to Marek Hłasko – nie wiadomo czy pisał on tak, jak mówiła warszawska ulica, czy też ona mówiła tak, jak pisał Wiech. W międzywojniu pracował on jako sprawozdawca sądowy i tam mógł usłyszeć te słynne pyskówki. Wiech portretował te absurdalne żonglerki językowe, które miały tam miejsce. Ale można się też zastanawiać nad tym, czy przypadkiem ich trochę nie ubarwiał – zauważył krytyk literacki Cezary Polak.

Jego zdaniem był on stylistą i miał świadomość tego jak pisać, żeby zainteresować masy, a jednocześnie przemycić w swoich tekstach ważne treści.

- Wiech uważany jest dzisiaj trochę za takiego parodystę, humorystę, troszeczkę obserwatora i twórcę gwary warszawskiej. Zwróćmy jednak uwagę na to, że on pisał o sprawach strasznych, ale ubierał je w formę żartobliwą. Jan Lechoń uważał, że był on stanowczo niedocenionym pisarzem pierwszej klasy, który zdołał opisać tysiąc razy pijaństwo i mordobicie, ale za każdym razem inaczej – podkreślił w radiowej Jedynce.

W audycji "Wakacyjna Akademia Komedii Literackiej" Cezary Polak zaznaczył, że jego międzywojenne opowiadania portretują także sytuację kobiet i Żydów.

Felietony, humoreski i reportaże Stefana Wiecheckiego były wydawane również w zbiorach, m.in.: "Ja panu pokażę!", "Wiadomo – stolica!", "Helena w stroju niedbałem", "Ksiuty z Melpomeną", "Śmiech śmiechem" i "Dryndą przez Kierberdzia".

 Pisał też powieści: "Café »Pod Minogą«" i jej kontynuację "Maniuś Kitajec i jego ferajna".

Wydał też swoje wspomnienia "Piąte przez dziesiąte".

Dla Polskiego Radia nagrał swoje monologi i czytał swoje felietony.

Rozmawiała Magda Mikołajczuk.

(pp)

Czytaj także

Czas na gruntowne zmiany. Warszawskie kino Iluzjon zmienia swoje oblicze

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2011 13:39
Rozpoczął się właśnie remont zabytkowego budynku, a właściwie jego wielka przebudowa. Kino ma stać sie miejscem wielofunkcyjnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdzie leży Europejska Stolica Kultury?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2011 07:00
O tytuł rywalizują Katowice, Gdańsk, Lublin, Wrocław i Warszawa. O godz. 16 dowiemy się, kto otrzyma prestiżowe wyróżnienie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kulturowy szok w przestrzeni miejskiej

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2011 14:12
Dziś działania związane z kulturą są modne, wiele osób angażuje się w aktywność kulturalną. Młodym artystom w rozwinięciu skrzydeł pomóc może Fundacja Culture Shock.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspomnienia ściskają nam gardło (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2011 09:02
Elżbieta Magenheim ("Drugie Pokolenie – Potomkowie Ocalałych z Holocaustu"): Nie umiem wyobrazić sobie drogi do Treblinki oraz tych pociągów i stłoczonych w nich ludzi.
rozwiń zwiń