X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Tango" wiecznie żywe

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2011 15:19
Dopóki będzie istniało państwo i rodzina, sztuka Sławomira Mrożka będzie aktualna - mówi Maciej Englert, dyrektor Teatru Współczesnego.
Audio

"Tango" to dramat Sławomira Mrożka, utrzymany w charakterystycznej dla pisarza konwencji groteski - surrealistycznej i realistycznej zarazem. Podejmuje problematykę roli i miejsca intelektualisty we współczesnym świecie. Akcja toczy się w rodzinie Stomila, artysty-improduktywa.

- Myśmy ten utwór czytali przez kontekst świata, w którym żyliśmy. Mnie to też wydawało się nienaturalne - wspomina Maciej Englert, wieloletni dyrektor Teatru Współczesnego, na którego deskach w 1965 roku odbyła się premiera "Tanga".

Bohaterowie "Tanga" żyją na śmietniku historii, dość dosłownie - nagromadzonym w ich mieszkaniu, w inercji, której nie chcą, ani nie umieją przezwyciężyć. Stare konwencje i formy zostały już przełamane, nie ma się przeciw czemu buntować, ale nie ma też wolności. Wszystko kończy się fiaskiem, forma bowiem powstaje tylko ze skostnienia treści, a żadnej treści ani idei nie ma. Syn Stomila, Artur, zostaje zabity przez panoszące się w domu indywiduum, Pana Edka, prymitywnego, agresywnego chama, który obejmuje władzę dyktatorską i zmusza całą rodzinę do uległości. W ostatniej scenie na rozkaz Pana Edka stary wuj tańczy z nim tango La Cumparsita.

- U Mrożka jest umiejętność trafiania w sedno, lapidarnego, a będącego w gruncie rzeczy diagnozą socjologiczną - mówi Englert. Podkreśla, że każde pokolenie będzie miało swojego Edka, ale i na szczęście także swojego Stomila.

(lu)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mrożek na XXI wiek z okazji 80. urodzin

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2010 09:12
W Warszawie rozpoczyna się w czwartek festiwal Mrożek na XXI wiek, z okazji - przypadających w tym roku - 80. urodzin pisarza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztuki odnalezione Mrożka

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2010 13:56
Sześć nieznanych dotąd szerszej publiczności sztuk Sławomira Mrożka znalazło się w tomie "Sztuki odnalezione. Małe i mniejsze", który właśnie trafia do księgarń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inspiracje Mrożkiem i małżeństwo według Bergmana

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2010 14:00
Festiwal inscenizacji opowiadań Stanisława Mrożka i premiera przedstawienia „Sceny z życia małżeńskiego” w Och-Teatrze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Francuzi nie doceniają Mrożka

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2010 09:56
- Nie wiem, jak to tłumaczyć. Przecież sztuki Mrożka w latach 60. i 70. wystawiali we Francji wybitni ludzie teatru - mówi francuska badaczka polskiej emigracji, Janine Ponty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mrożek prywatnie bywa bardzo nudny

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2011 08:50
Okazuje się, że teksty osobiste wielkiego pisarza – dzienniki i listy – pokazują nam go z innej, nie do końca interesującej strony.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziennik 1962-1969

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2011 12:00
Zapraszamy Państwa do wysłuchania pierwszego wybranego fragmentu dzienników Sławomira Mrożka. Czyta Krzysztof Gosztyła.
rozwiń zwiń