"Tango" wiecznie żywe

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2011 15:19
Dopóki będzie istniało państwo i rodzina, sztuka Sławomira Mrożka będzie aktualna - mówi Maciej Englert, dyrektor Teatru Współczesnego.
Audio

"Tango" to dramat Sławomira Mrożka, utrzymany w charakterystycznej dla pisarza konwencji groteski - surrealistycznej i realistycznej zarazem. Podejmuje problematykę roli i miejsca intelektualisty we współczesnym świecie. Akcja toczy się w rodzinie Stomila, artysty-improduktywa.

- Myśmy ten utwór czytali przez kontekst świata, w którym żyliśmy. Mnie to też wydawało się nienaturalne - wspomina Maciej Englert, wieloletni dyrektor Teatru Współczesnego, na którego deskach w 1965 roku odbyła się premiera "Tanga".

Bohaterowie "Tanga" żyją na śmietniku historii, dość dosłownie - nagromadzonym w ich mieszkaniu, w inercji, której nie chcą, ani nie umieją przezwyciężyć. Stare konwencje i formy zostały już przełamane, nie ma się przeciw czemu buntować, ale nie ma też wolności. Wszystko kończy się fiaskiem, forma bowiem powstaje tylko ze skostnienia treści, a żadnej treści ani idei nie ma. Syn Stomila, Artur, zostaje zabity przez panoszące się w domu indywiduum, Pana Edka, prymitywnego, agresywnego chama, który obejmuje władzę dyktatorską i zmusza całą rodzinę do uległości. W ostatniej scenie na rozkaz Pana Edka stary wuj tańczy z nim tango La Cumparsita.

- U Mrożka jest umiejętność trafiania w sedno, lapidarnego, a będącego w gruncie rzeczy diagnozą socjologiczną - mówi Englert. Podkreśla, że każde pokolenie będzie miało swojego Edka, ale i na szczęście także swojego Stomila.

(lu)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mrożek na XXI wiek z okazji 80. urodzin

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2010 09:12
W Warszawie rozpoczyna się w czwartek festiwal Mrożek na XXI wiek, z okazji - przypadających w tym roku - 80. urodzin pisarza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztuki odnalezione Mrożka

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2010 13:56
Sześć nieznanych dotąd szerszej publiczności sztuk Sławomira Mrożka znalazło się w tomie "Sztuki odnalezione. Małe i mniejsze", który właśnie trafia do księgarń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inspiracje Mrożkiem i małżeństwo według Bergmana

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2010 14:00
Festiwal inscenizacji opowiadań Stanisława Mrożka i premiera przedstawienia „Sceny z życia małżeńskiego” w Och-Teatrze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Francuzi nie doceniają Mrożka

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2010 09:56
- Nie wiem, jak to tłumaczyć. Przecież sztuki Mrożka w latach 60. i 70. wystawiali we Francji wybitni ludzie teatru - mówi francuska badaczka polskiej emigracji, Janine Ponty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mrożek prywatnie bywa bardzo nudny

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2011 08:50
Okazuje się, że teksty osobiste wielkiego pisarza – dzienniki i listy – pokazują nam go z innej, nie do końca interesującej strony.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziennik 1962-1969

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2011 12:00
Zapraszamy Państwa do wysłuchania pierwszego wybranego fragmentu dzienników Sławomira Mrożka. Czyta Krzysztof Gosztyła.
rozwiń zwiń