Szpilman - "Pianista Warszawy". Posłuchaj koncertu galowego

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2011 21:00
W Och-Teatrze młodzi artyści zaśpiewali najpopularniejsze piosenki Władysława Szpilmana.
Audio
  • Posłuchaj koncertu galowego projektu "Pianista Warszawy"

Spektakl w Och-Teatrze złożony z piosenek Władysława Szpilmana miał bardzo określony cel artystyczny. Chodziło nie tylko o nowe, czy też lepiej – w dobrym tego słowa znaczeniu – nowocześniejsze odczytanie pięknej muzyki kompozytora, lecz także o próbę wprowadzenia tej muzyki w ponowny obieg publiczny. Młodzi wykonawcy dla młodych słuchaczy winni stać się pomostem łączącym piękną i – de facto – ponadczasową muzykę dziadków z gustem muzycznym wnuków.

Usłyszeliśmy najlepsze, najbardziej znane i popularne piosenki Władysława Szpilmana wybrane z całej jego twórczości, m.in.: "Nie wierzę piosence", "Deszcz", "Tych lat nie odda nikt", "Przyjdzie na to czas", "Trzej przyjaciele z boiska", "W małym kinie", "Czerwony autobus".

Miejscem akcji spektaklu jest radio. Nie jest to jednak biograficzny spektakl o Szpilmanie czy historia radia, ale przedstawienie znakomitej twórczości kompozytora.

Obsada: Andrzej Strzelecki, Joanna Pałucka – spikerzy, Katarzyna Dąbrowska, Monika Węgiel, Natalia Sikora, Wiktoria Gorodeckaja, Anna Markowicz, Marcin Mroziński, Marcin Januszkiewicz, Jacek Beler oraz zespół muzyczny Marka Stefankiewicza.

Gospodarze wieczoru: Andrzej Szpilman i Maria Szabłowska.

Scenariusz i reżyseria: Andrzej Strzelecki.
Kierownictwo muzyczne: Marek Stefankiewicz.
Scenografa: Tatiana Kwiatkowska.

Radiowa Jedynka transmitowała koncert galowego projektu "Pianista Warszawy". Dźwiękowy zapis koncertu do odsłuchania po naciśnięciu ikony głośnika.

Czytaj także

12 lat temu odszedł Pianista

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2012 10:00
Władysław Szpilman wszedł do powszechnej świadomości dzięki oskarowemu filmowi Romana Polańskiego. Wcześniej wszyscy śpiewalismy jego piosenki, nawet nie zdając sobie sprawy z tego, kto jest ich kompozytorem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa Szpilmana

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2011 18:00
5 grudnia przypada 100. rocznica urodzin "Pianisty". W związku z powyższym Dwójka zaprasza na cykl wydarzeń "Władysław Szpilman – pianista Warszawy”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szpilman - pianista Warszawy (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2011 07:00
Pokazem filmu o Władysławie Szpilmanie rozpoczął się cykl imprez, upamiętniających tego wielkiego muzyka i radiowca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojenne losy Władysława Szpilmana

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2011 15:30
Reportaż "Powrót pianisty" to podróż w polską wojenną przeszłość - świat dziś nie do ogarnięcia i nie do zrozumienia.
rozwiń zwiń