Nagrody Teatru Polskiego Radia (galeria)

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2011 10:45
Ingmar Villqist oraz Natalia Sikora są tegorocznymi laureatami nagród za debiut reżyserski i aktorski.

Teatr Polskiego Radia przyznał tegoroczne nagrody za debiut reżyserski i aktorski. Nagrodę Don Kichota otrzymał Ingmar Villqist, zaś nagrodę Arete odebrała Natalia Sikora.

Ingmar Villqist napisał i wyreżyserował trzy słuchowiska dla Programu Pierwszego Polskiego Radia. Są to "Kompozycja w błękicie", "Taka fajna dziewczyna jak ty" oraz "Oddychaj ze mną". Laureat powiedział, że praca w radiu to dla niego niezwykłe doświadczenie. Zauważył, że wiele sztuk nie ma szans na wystawienie na klasycznej scenie, bo są - jego zdaniem - zbyt trudne i piękne.

Natalia Sikora nagrodę dostała za koncert "Absurdustra - Próba Norwida", wydany na płycie jako spektakl słowno-muzyczny przez Teatr Polskiego Radia. Laureatka wybrała wiersze Norwida do tego spektaklu oraz napisała własny tekst.

Teatr Polskiego Radia też został laureatem. Dostał nagrodę Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej za pielęgnowanie i kultywowanie wzorców poprawnej polszczyzny. Przyznano ją po raz pierwszy. W imieniu zespołu nagrodę odebrał dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła. Powiedział, że jest zaszczycony tą nagrodą oraz że Teatr Polskiego Radia od zawsze był strażnikiem polszczyzny. W ubiegłym roku laureatami Teatru Polskiego Radia za debiut reżyserski i aktorski zostali Olena Leonenko i Janusz Głowacki.

Wieczór uświetnił spektakl nagrodzonego Ingmara Villqista "Oddychaj ze mną" wykonany przez Magdalenę Kutę i Marcina Trońskiego oraz koncert "Absurdustra - Próba Norwida" Natalii Sikory.

Ceremonię wręczenia nagród, a także słuchowisko i występ Natalii Sikory transmitowała radiowa Jedynka. Polskie Radio już od ponad 80 lat emituje spektakle i koncerty, na które czekają słuchacze. Transmituje je w Programie 1 w środy po godz. 20 i w niedziele po godzinie 21.

Czytaj także

Święto Teatru

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2010 11:09
Janusz Kukuła (dyrektor Teatru PR): Te nagrody to uznanie pracy naszych aktorów, podkreślenie, jak bardzo ich doceniamy i kochamy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Praca w Teatrze Polskiego Radia to rozkosz

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2011 09:30
Jedną z gwiazd Festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2011" jest Marian Opania. Tylko nam zdradził , który z teatrów jest mu bliższy: Polskiego Radia czy Telewizji Polskiej.
rozwiń zwiń