X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Mistrz wyrafinowanych wyzwisk

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2011 10:34
Gomułka nazwał go "człowiekiem o moralności alfonsa" - nie mógł znieść jego szyderstw i kpin.
Audio

Antoni Libera pisze na serwisie specjalnym Polskiego Radia, poświęconym Januszowi Szpotańskiemu, że był on "wyjątkowym i wszechstronnym umysłem. Bardzo wcześnie, już jako kilkunastoletni chłopak, ujawnił nadzwyczajne zdolności szachowe i w krótkim czasie wszedł do krajowej czołówki, uzyskując tytuł mistrzowski. Królewska gra jednak nie wyczerpywała jego zainteresowań i ambicji. Zajmowała go filozofia, logika i szeroko pojęta literatura. Mnóstwo czytał, a fenomenalna pamięć, jaką dysponował, sprawiała, że w krótkim czasie posiadł ogromną wiedzę. Zainteresowania te i uzdolnienia pchnęły go ku humanistyce – postanowił studiować na uniwersytecie".

W radiowej Jedynce ("Wieczór z Jedynką") usłyszeliśmy wypowiedzi archiwalne zmarłego w kwietniu tego roku mecenasa Stanisława Szczuki. Wspominał spotkania u Janusza Szpotańskiego, na których gospodarz recytował swoje utwory, nawet te, które były łączone z określoną melodią.

Na jednym z tych spotkań znalazł się człowiek, który doniósł na wypowiadającego swoje poglądy Szpotańskiego organom ścigania. Mecenas Stanisław Szczuka zaznaczył, że on i jego kolega znaleźli się wtedy w bardzo trudnej sytuacji, gdyż musieli się tłumaczyć, że "niebezpiecznych" słów nie słyszeli.

– Broniliśmy się tym, że po wykorzystaniu przez gości dostępnych trunków postanowiliśmy się udać po następną partię. Byłem przesłuchiwany na Rakowieckiej przez sześć godzin – zaznaczył.

Mecenas Szczuka wyjaśniał, skąd wzięło się określenie "cisi", które stało się pierwszym członem tytułu najbardziej znanej sztuki Szpota "Cisi i gęgacze, czyli bal u prezydenta, opera w trzech aktach z uwerturą i finałem" – będącej pamfletem przeciwko rządom Władysława Gomułki i satyrą na ówczesną postawę inteligencji.

– Akurat jechałem do Mińska Mazowieckiego samochodem, syrenką, który popsuł się pod gmachem partii. Bardzo się zdenerwowałem, gdyż podeszli do mnie jacyś ludzie i jeden z nich powiedział do mnie: niech się pan nie przejmuje, to są cisi. I stąd powstało to określenie – podkreślił.

To wyrażenie zastosowano także do określenia "cichych" ubeków, którzy podsłuchiwali rewizjonistów, dyskutujących – "gęgających" w Klubie Krzywego Koła.

Audycję prowadziła Anna Lisiecka.

(pp)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mackiewicz - antykomunista do grobowej deski

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2010 09:44
Korespondencja Józefa Mackiewicza z redaktorami londyńskich "Wiadomości" to materiał przebogaty, pożyteczny dla poznania polskiej emigracji niepodległościowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antykomunista do grobowej deski

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2010 09:44
Korespondencja Józefa Mackiewicza z redaktorami londyńskich "Wiadomości" to materiał przebogaty, pożyteczny dla poznania polskiej emigracji niepodległościowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Byłem niedostatecznie jasno zarysowaną postacią

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2011 06:00
Na emigracji postawa Czesława Miłosza, lewicowca, nie komunisty, nie spotkała się ze zrozumieniem. Jego poezji zabrakło zaś audytorium.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szpot.polskieradio.pl - satyryk skazany za "operę"

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2011 07:33
Pierwsze, większe dokonanie literackie Janusza Szpotańskiego, trzyaktowa opera "Cisi i Gęgacze, czyli bal u Prezydenta" przyniosło mu nie tylko rozgłos i powodzenie, ale także ściągnęło na niego poważne kłopoty..
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Szpotański to element historii PRL

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2011 07:00
Dla przyjaciół i wyznawców Szpot to poeta, satyryk, autor prześmiewczych poematów i pamfletów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po pół wieku uniewinniony za krytykę PRL

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2011 16:35
Sąd Najwyższy uniewinnił mężczyznę skazanego w latach 60. na rok więzienia za to, że braki na rynku mięsa przypisywał wizycie Nikity Chruszczowa.
rozwiń zwiń