Książka audio to przyjemność w innym wymiarze

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2011 14:00
W ciągu roku jako kierowca TIR-a wysłuchuję około stu książek – pisze jeden ze słuchaczy Jedynki. Zobacz, na jakie tytuły warto zwrócić uwagę.
Audio

3 listopada rozstrzygnięto konkurs na najlepsze audioksiążki roku. To już czwarta edycja konkursu. Swoje opinie na temat jakości i oferty audiobooków w Polsce przedstawiło w audycji "Moje książki" dwoje z ośmiorga jurorów konkursu, Dorota Koman i dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła.

Audioksiążki oceniano ze względu na sposób czytania, dobór muzyki, wartość dodaną, jaką interpretację przynosi odbiorcy – mówiła Dorota Koman. Książki interpretują obecnie wybitni aktorzy: Piotr Fronczewski, Krzysztof Gosztyła, Anna Seniuk. Czasami można usłyszeć bohaterów wydarzeń – w dziennikach Marka Kamińskiego swoją relację odczytuje niepełnosprawny chłopiec, najmłodszy zdobywca dwóch biegunów, Jaś Mela.

Dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła podkreśla, że nic nie zastąpi samodzielnej lektury. Jednak cieszy go rozwój literatury czytanej, a w jej wykonaniach najbardziej ceni kreatywność. Zwraca uwagę na umiejętność unikania przesady: – Wtedy mamy do czynienia z dziełem sztuki, kiedy widać adekwatność materiału do jego wykonania –mówi. Zaznacza, że sam fakt zorganizowania konkursu wpłynął na jakość oferty rynku książek audio.

Słuchacze Polskiego Radia dzielili się swoimi doświadczeniami z audioksiążkami: kierowca TIR-a napisał, że w ciągu ostatniego roku wysłuchał około 100 książek, jeżdżąc po drogach Europy. – Książka audio jest blisko radia, a najbardziej lubię drobne potknięcia lektorów – pisze inny słuchacz, Andrzej. – Nie znosiłam audiobooków, ale zmieniło się to po "Imieniu Róży" w interpretacji Krzysztofa Gosztyły – zauważa inna osoba. – Mam 49 lat. W liceum nie mogłam przebrnąć przez "Pana Tadeusza". Udało się dzięki audiobookowi – zwierzał się inny słuchacz Jedynki.

Z gośćmi programu "Moje książki" rozmawiała Magda Mikołajczuk.

 

Lista zwycięzców Konkursu na Książkę Audio Roku 2010 według kategorii:

Dla dzieci i młodzieży:
"Książę Mgły" – Carlos Ruiz Zafon (Muza SA), lektor: Piotr Fronczewski.
Wyróżnienie: Kubuś Puchatek – Alan Alexander Milne (Wydawnictwo Nasza Księgarnia Sp. z o.o.), lektor: Janusz Gajos.

Kryminał i sensacja:
"Festung Breslau" – Marek Krajewski (Biblioteka Akustyczna), lektor: Robert Więckiewicz
Wyróżnienie: Mężczyzna, który się uśmiechał (Biblioteka Akustyczna) – Henning Mankell, lektor: Adam Ferency.

Literatura faktu i reportaże:
"Razem na bieguny" – Marek Kamiński (Fundacja Marka Kmińskiego), lektor – Marek Kondrat.
Wyróżnienie: "Kapuściński non-fiction" – Artur Domosławski, Świat Książki (Grupa Wydawnicza Weltbild), lektor: Jerzy Radziwiłowicz.

Literatura piękna:
"Imię Róży" – Umberto Eco (Oficyna Literacka Noir sur Blanc Sp. z o.o.), lektor – Krzysztof Gosztyła.
Wyróżnienie: "Pociąg do Stalinogrodu" – Andrzej Kozioł (Kajetan Wolniewicz), Wydawnictwo WAM – Studio INIGO.

Poradniki:
"Komunikacja bez barier" – Beata Kozyra (MT Biznes Sp. z o.o.), lektor: Anita Sajnóg
Wyróżnienie: "Kreowanie wizerunku w biznesie i polityce" – Grażyna Białopiotrowicz (Poltex Sp. z o.o.), lektor: Anita Sajnóg.

Oprawa graficzna:
"Pociąg do Stalinogrodu" – Andrzej Kozioł (Kajetan Wolniewicz), Wydawnictwo WAM – Studio INIGO.
Wyróżnienie: Seria "Antek, Kamizelka, Katarynka" – Bolesław Prus, lektor: Eugeniusz Korczarowski.

Czytaj także

Rozpoczyna się największe święto książki

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2011 08:41
41 polskich wydawców zaprezentuje się na 63. Międzynarodowych Targach Książki, które 12 października rozpoczynają się we Frankfurcie.
rozwiń zwiń