Grać pierwszy fortepian

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2011 12:15
O tym, jak rzucić słodycze, o płycie Duke'a Ellingtona, czarnych kluskach i o tym, czy można improwizować bez przygotowania - opowiada Adam Makowicz.
Audio

Gdy kupił sobie pierwszą płytę, nie miał jeszcze adaptera. Chodził ze swoim Duke'iem Ellingtonem pod pachą i prosił, by mu go puszczono. – Nie miałem od kogo się uczyć, na początku grałem bardzo źle. Właściwie nie powinienem był występować, ale jak człowiek głodny, to się pcha na estradę – wspomina na antenie Jedynki świetny pianista jazzowy Adam Makowicz

Makowicz udowadnia, że jeśli ktoś czegoś mocno pragnie, to to osiągnie. – Zawsze wiedziałem, czego chcę. Uważałem, że najważniejsza jest muzyka oraz praca nad nią. I wszystko temu podporządkowywałem – tłumaczy. Dziś nie kolekcjonuje płyt, bo – jak mówi – jest ciągle w drodze. Dzieli życie między mieszkania w Nowym Jorku i Toronto, trasy koncertowe i domek w Beskidzie.

O swoim burzliwym życiu opowiedział w wywiadzie rzece, jaki przeprowadził z nim jego menedżer Marek Strasz. W książce muzyk wspomina współpracę z różnymi artystami, m.in. Leszkiem Możdżerem, Andrzejem Kurylewiczem, Zbigniewem Namysłowskim oraz Wojciechem Młynarskim. A na antenie Jedynki mówi także o swojej miłości do słodyczy, kulinarnych fascynacjach, przepisie na placki ziemniaczane oraz pasji – modelach latających.

Rozmawiała Magda Mikołajczuk.

(lu)

Czytaj także

Adam Makowicz u Ptaszyna

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2008 04:19
Gościem Jana Ptaszyna Wróblewskiego w Trzech kwadransach jazzu będzie dziś Adam Makowicz, wybitny polski pianista jazzowy, na stałe mieszkający w USA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jazz piano forte: Oscar Peterson

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2008 19:06
Oscar Peterson gra Basiego i Ellingtona.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trzy kwadranse jazzu z Adamem Makowiczem

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2008 23:00
Trzy kwadranse jazzu z Adamem Makowiczem
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chopin Makowicza i Mazurki Dutkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2010 10:50
W niedzielę występ dwóch wybitnych pianistów jazzowych w warszawskim Zamku Królewskim zakończył cykl Chopin 1810-2010. Opowie o nim Paweł Brodowski we wtorkowym "Summertime".
rozwiń zwiń