Mieć swój teatr

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2011 11:40
Teatr Finestra - nowo powstały teatr impresaryjny założony przez ludzi, którzy kochają teatr, aktorów, a przede wszystkim - publiczność.
Audio
Teatralna scena
Teatralna scenaFoto: Wikipedia

Finestra to jeden najnowszych teatrów impresaryjnych, który zdobywa coraz większe uznanie publiczności. Teatr nie ma własnego adresu, bo nie jest związany na stałe z żadną sceną. Brak własnych czterech kątów to dla Grzegorza Smarza i Krzysztofa Jakubowskiego, założycieli teatru, atut, ponieważ nie trzeba martwić się o czynsz i utrzymanie ekipy.

Finestra nie ma własnego adresu, ale nie trudno do nich trafić. Teatr ma wielu przyjaciół, którzy zapraszają go w swoje gościnne progi. Grał już m.in. w Teatrze Kamienica i w Teatrze Studio.

Ekipa aktorów zmienia się. Twórcy teatru nie zatrudniają na stałe żadnych artystów, ale to żaden problem dla Grzegorza Smarza i Krzysztofa Jakubowskiego. Do współpracy udało im się zachęcić m.in. Grażynę Wolszczak, Zofię Czerwińską i Piotra Machalicę.

Aktorzy chwalą sobie współpracę z teatrami impresaryjnymi, bo, "w odróżnieniu od teatrów stacjonarnych, dają niezależność i możliwość nowego spojrzenia na swój zawód". Teatr impresaryjny wyróżnia niezależność, dlatego może realizować własne pomysły, grać przedstawienia ważne dla jego twórców i takie, jakie im się podobają.

Najnowszą produkcją Teatru Finestra jest spektakl "Zamknięty świat". Jest to historia o intrygach, kłamstewkach i dziwnych relacjach rodzinnych. W związku z tym, że teatr nie jest związany na stałe z żadną sceną, przedstawienie można oglądać w różnych hotelach, teatrach i domach kultury. W obsadzie zobaczymy m.in. Krystynę Sienkiewicz, Zofię Czerwińską i Annę Dereszowską.

Wszelkie informacje na temat Teatru Finestra można znaleźć www.teatrfinestra.pl

Wieczór z Jedynką przygotowała Ewa Heine. Gośćmi programu byli Grzegorz Smarz i Krzysztof Jakubowski, twórcy Teatru Finestra; Dariusz Taraszkiewicz - reżyser spektaklu "Zamknięty świat" oraz Krystyna Sienkiewicz, aktorka.

(mg)

Czytaj także

Stosunki i przymioty konieczne do sztuki aktorskiej

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2011 12:00
Wojciech Bogusławski (założyciel pierwszej szkoły teatralnej): Piękny wzrost, przyjemność twarzy, moc piersi, czystość wymowy potrzebnymi każdego aktora są zaletami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teatralny "Azyl"

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2011 17:00
- Jesteśmy po to, by sobie wzajemnie pomagać. Przez sztukę, przez teatr – mówi Andrzej Antczak, aktor i reżyser prowadzący inowrocławską młodzieżową grupę teatralną. Zapraszamy do wysłuchania trójkowego reportażu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spektakl jako dodatek do publiczności

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2011 16:59
Krystyna Meissner (Festiwal Teatralny "Dialog"): Podczas ostatniej edycji Festiwalu wrocławska publiczność dostała od nas trudne zadanie.
rozwiń zwiń