Oswajanie duchów "przeklętej ziemi"

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2011 22:54
Córka szefa KGB Jeżowa, miliarder, który płaci 2 mln dol. podatku miesięcznie, poszukiwacz złota, niewidomy maratończyk i kobieta, która po 35 latach dowiedziała się, że została urodzona w łagrze - to tylko niektórzy bohaterowie książki Jacka Hugo-Badera.
Audio

Jacek Hugo-Bader w zimie 2007 roku samotnie przejechał gazikiem z Moskwy do Władywostoku. Potem dotarł na Kołymę, na najdalszą północ, tam, gdzie niegdyś rozciągał się archipelag GUŁAG. - Nie pojechałem, by się grzebać w historii, ale po to, by zobaczyć, jak ludzie żyją tam, gdzie kiedyś było najstraszniej - mówi w magazynie "Moje książki". Okazało się, że od historii uciec się nie da. Jednak w "Dziennikach kołymskich" jest ona tylko punktem wyjścia do opowieści o ludziach.

Czytamy o córce Jeżowa, "Krwawego Karła", dziś dorosłej kobiecie, a niegdyś dziewczynce tułającej się po domach dziecka i bitej przez wszystkich: nauczycieli, obcych dorosłych, dzieci za grzechy ojca. Odwiedzamy tych, którzy grzebią w wiecznej zmarzlinie. - Próbowałem sadła zdechłego przed 10 tys. lat bizona, u jednego z poszukiwaczy złota - opowiada reportażysta.

Wraz z autorem rozmawiamy z Madame Marian, która z matką wyjechała do Francji, gdy ojca zesłano do łagru. Po wychowaniu dzieci i śmierci męża wróciła na Kołymę, bo, jak mówi, to dobre miejsce, bo opiekują się nim duchy ludzi, którzy zostali na tej "przeklętej ziemi".

W audycji także książkowe propozycje Tadeusza Lewandowskiego.

Rozmawiała Magda Mikołajczuk.

(lu)

Czytaj także

Tajemnice Herlinga - Grudzińskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2010 11:00
Co kryje archiwum Gustawa Herlinga - Grudzińskiego?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z Brześcia do Palestyny

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2010 06:00
Menachem Begin po wielomiesięcznych przesłuchaniach, został skazany na osiem lat łagru na Syberii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Doświadczenie zesłania: Kazachstan

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2011 11:00
Ludzie zmuszeni do życia w ekstremalnych warunkach, dziesiątkowani przez choroby, zimno i głód, mieli jeden cel – przeżyć i wrócić do Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Francja: otwarto wirtualne muzeum Gułagu

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2011 22:05
Powstało ono staraniem francuskich instytucji naukowych oraz radia RFI.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacka Hugo-Badera książka z przepowiedni…

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2011 16:26
- Książka będzie miała zieloną okładkę, zostanie podzielona na 3 części i ukaże się w grudniu – to przepowiednia szamanki, którą o "Dziennikach kołymskich" usłyszał Jacek Hugo-Bader.
rozwiń zwiń