Piotr Rubik: jest trochę ostrzej

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2011 14:30
Najnowsza płyta popularnego kompozytora to rock opera, która miała być musicalem. Na krążku, mocniejszym w tonach niż wcześniejsze produkcje Piotra Rubika, debiutuje córeczka artysty.
Audio

- Zawsze będę romantykiem - zapewnia Piotr Rubik, nawiązując do swojej płyty, która, choć została wydana w listopadzie, już zyskała miano złotej. Charakter prezentowanej tu muzyki jest jednak trochę inny niż na poprzednich krążkach. - Tu do kuchni muzycznej dodałem trochę przypraw, jest trochę ostrzej - wyjaśnia kompozytor.

"Opisanie świata" to rock opera. Gość "Muzycznej Jedynki" zdradza, że utwory nagrane na płycie zostały skomponowane z myślą o wystawieniu musicalu. Jednak sytuacja ekonomiczna sprawiła, że takie przedsięwzięcie było nieopłacalne. Autorzy dopisali więc kilka piosenek i powstała płyta. Artysta nie wyklucza jednak, że kiedyś uda się ją wydać jako musical.

Piotr Rubik opowiada również, że lubi podróżować, a jego miejscem szczególnie ulubionym jest Australia. Przed urodzeniem córki dużo wyjeżdżał, teraz trochę mniej. - I o tym jest płyta, wedle zasady" "nieważne dokąd, ważne z kim" - opowiada.

Na płycie debiutuje jego dwuletnia córeczka Helenka. W formie zabawy udało się ponagrywać z nią wiele wersji jednego z utworów. Kompozytor zmontował z nich jedną wersję. - Córka będzie miała pamiątkę - śmieje się gość Jedynki.

Rozmawiał Adam Dobrzyński.

(ag)

Teksty do piosenek na płycie "Opisanie świata" napisał Zbigniew Książek. 13 grudnia w warszawskiej Sali Kongresowej odbył się koncert, podczas którego wręczono twórcom złotą płytę. Podczas tego wyjątkowego wieczoru można było usłyszeć wszystkie utwory z albumu.

Piotr Rubik na swojej artystycznej drodze współpracował z wieloma wybitnymi wykonawcami, pisząc dla nich utwory, akompaniując jako pianista czy prowadząc koncerty jako dyrygent. Jako producent muzyczny zrealizował przeszło 30 albumów, między innymi dla Michała Bajora czy Małgorzaty Walewskiej. Jego pierwszym dużym przebojem był "Dotyk" śpiewany przez Edytę Górniak. Pisze muzykę filmową (m.in. "Ja wam pokażę", "Ryś"). Jego utwory promowały duże polskie produkcje filmowe, takie jak "Quo vadis" czy "Zemsta". Jest twórcą sygnałów radiowych i telewizyjnych (m.in. "Wiadomości", "Tomasz Lis na żywo", oprawa Programu 1 Polskiego Radia).

Największą popularność przyniosły mu wielkie formy wokalno-instrumentalne, takie jak oratoria "Tu es Petrus" czy "Psałterz wrześniowy". Przeboje z tych dzieł - "Niech mówią, że to nie jest miłość" czy "Psalm dla ciebie" - przez wiele tygodni utrzymywały się na szczytach list przebojów. Płyty Piotra Rubika sprzedały się w setkach tysięcy egzemplarzy. Kompozytor jest laureatem wielu nagród.

(źr. rubik.pl)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Muzyczne wspomnienie o Janie Pawle II

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2010 12:30
W audycji Jacek Cygan i Piotr Rubik opowiadają o Cantobiografii Jana Pawła II "Santo Subito". Oczywiście w dniu piątej rocznicy śmierci Papieża Polaka nie brakuje też wspomnień na jego temat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prywatna kolekcja

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2008 14:00
Dziś gościem jest Piotr Rubik
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Bajor

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2010 14:00
W dzisiejszej audycji swoją prywatną kolekcję muzycznych nagrań przedstawi aktor i piosenkarz - Michał Bajor
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolekcja gwiazdy Teatru Roma

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2011 19:00
Gościem Mariusza Owczarka była Olga Szomańska, jedna z najciekawszych aktorek estradowych młodszego pokolenia. 13 kwietnia na rynku pojawi się jej pierwsza autorska płyta.
rozwiń zwiń