Janusz Gajos: Wycisnąć szczęście jak cytrynę

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2012 15:00
- Czasem nie zauważamy, że jest blisko. Raz uda nam się szczęście przytulić, innym razem nie - mówił znany aktor w Jedynce. - Szczęście często się zjawia wtedy, kiedy trzeba, w sposób niespodziewany, czasem zaskakujący dla nas samych.
Audio
Janusz Gajos
Janusz GajosFoto: PR/Wojciech Kusiński

Zdaniem aktora szczęście jest dosyć enigmatycznym określeniem, "nie wiadomo jak go szukać, gdzie go łapać, czy wyciskać jak cytrynę". - Szczęście jest bardo potrzebne. Zdarza się, że spotykamy w życiu ludzi z doświadczeniem, których wrażliwość odpowiada naszym odczuciom. Wtedy, dzięki szczęściu młody, nieopierzony jeszcze w zawodzie człowiek ma szansę pójść we właściwym kierunku  – powiedział w radiowej Jedynce ("Spotkanie z mistrzem").

Janusz Gajos zaznaczył, że talent to rodzaj przeczucia, intuicji, sposób na opowiadanie o swoich spostrzeżeniach, o życiu, o świecie, jest "sposobem chwytania tego, co czujemy i przekazywania tego innym".

- Praca to nieuchronny współczynnik tego działania, ponieważ czyni ona formą wszystko, co czujemy, co chcemy przekazać. Człowiek, który zawodowo zajmuje się działaniem w sztuce przez pracę, przez świadomość musi tę formę znaleźć – tłumaczył aktor.

Janusz Gajos debiutował w filmie Marii Kaniewskiej "Panienka z Okienka” w roli Pietrka w 1964 roku. Występował w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi, teatrach warszawskich (Komedia, Polski, Kwadrat i Dramatyczny) (od 1970), Teatrze Powszechnym w Warszawie (od 1985), Teatrze Narodowym w Warszawie (2003). W 2003 został wykładowcą PWSFTiT w Łodzi, a w 2006 członkiem rady programowej Fundacji Centrum Twórczości Narodowej.

Sławę zyskał w serialu "Czterej pancerni i pies". Często jest to pierwsza rola, z którą go kojarzymy, a przecież Janek Kos to niejedyny Janek, którego zagrał w wieku 27 lat.

Audycję prowadziła Anna Retmaniak.

(pp)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wypadek znanego aktora. Jechał superszybkim autem

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2011 12:29
Brytyjski aktor Rowan Atkinson, któremu największą popularność przyniosła rola Jasia Fasoli, trafił do szpitala po wypadku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Franciszek Pieczka - egzemplarz wyrąbany ze Śląska

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2011 12:27
Chciał być inżynierem, ale na studiach wytrwał miesiąc. Został aktorem, bez straty dla przemysłu, ale z pożytkiem dla polskiej kultury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Serce i jego aktorskie polskie drogi

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2012 12:30
Choć zagrał niejedną znakomitą rolę, dla wielu jest przede wszystkim Janem Serce z kultowego serialu. Romantyczną piosenkę z tego filmu nuciła niegdyś, za Sewerynem Krajewskim, cała Polska.
rozwiń zwiń