Janusz Gajos: Wycisnąć szczęście jak cytrynę

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2012 15:00
- Czasem nie zauważamy, że jest blisko. Raz uda nam się szczęście przytulić, innym razem nie - mówił znany aktor w Jedynce. - Szczęście często się zjawia wtedy, kiedy trzeba, w sposób niespodziewany, czasem zaskakujący dla nas samych.
Audio
Janusz Gajos
Janusz GajosFoto: PR/Wojciech Kusiński

Zdaniem aktora szczęście jest dosyć enigmatycznym określeniem, "nie wiadomo jak go szukać, gdzie go łapać, czy wyciskać jak cytrynę". - Szczęście jest bardo potrzebne. Zdarza się, że spotykamy w życiu ludzi z doświadczeniem, których wrażliwość odpowiada naszym odczuciom. Wtedy, dzięki szczęściu młody, nieopierzony jeszcze w zawodzie człowiek ma szansę pójść we właściwym kierunku  – powiedział w radiowej Jedynce ("Spotkanie z mistrzem").

Janusz Gajos zaznaczył, że talent to rodzaj przeczucia, intuicji, sposób na opowiadanie o swoich spostrzeżeniach, o życiu, o świecie, jest "sposobem chwytania tego, co czujemy i przekazywania tego innym".

- Praca to nieuchronny współczynnik tego działania, ponieważ czyni ona formą wszystko, co czujemy, co chcemy przekazać. Człowiek, który zawodowo zajmuje się działaniem w sztuce przez pracę, przez świadomość musi tę formę znaleźć – tłumaczył aktor.

Janusz Gajos debiutował w filmie Marii Kaniewskiej "Panienka z Okienka” w roli Pietrka w 1964 roku. Występował w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi, teatrach warszawskich (Komedia, Polski, Kwadrat i Dramatyczny) (od 1970), Teatrze Powszechnym w Warszawie (od 1985), Teatrze Narodowym w Warszawie (2003). W 2003 został wykładowcą PWSFTiT w Łodzi, a w 2006 członkiem rady programowej Fundacji Centrum Twórczości Narodowej.

Sławę zyskał w serialu "Czterej pancerni i pies". Często jest to pierwsza rola, z którą go kojarzymy, a przecież Janek Kos to niejedyny Janek, którego zagrał w wieku 27 lat.

Audycję prowadziła Anna Retmaniak.

(pp)

Czytaj także

Wypadek znanego aktora. Jechał superszybkim autem

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2011 12:29
Brytyjski aktor Rowan Atkinson, któremu największą popularność przyniosła rola Jasia Fasoli, trafił do szpitala po wypadku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Franciszek Pieczka - egzemplarz wyrąbany ze Śląska

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2011 12:27
Chciał być inżynierem, ale na studiach wytrwał miesiąc. Został aktorem, bez straty dla przemysłu, ale z pożytkiem dla polskiej kultury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Serce i jego aktorskie polskie drogi

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2012 12:30
Choć zagrał niejedną znakomitą rolę, dla wielu jest przede wszystkim Janem Serce z kultowego serialu. Romantyczną piosenkę z tego filmu nuciła niegdyś, za Sewerynem Krajewskim, cała Polska.
rozwiń zwiń