X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Ludowi damy religię, a polityka będzie dla tych, którzy potrafią"

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2012 08:00
- Leszek Kołakowski był postacią, która sabotowała i ograniczała dyskusję o zmianie społecznej po 1989 roku - przekonywał dr Maciej Gdula z Instytutu Socjologii UW.
Audio
  • Kołakowski starał się trzymać lud z dala od polityki
Leszek Kołakowski
Leszek KołakowskiFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Jego zdaniem Kołakowski uważał, że każda próba zbudowania lepszego porządku może prowadzić do totalitaryzmu, bo pycha i utrata miary w budowaniu szczęścia zawsze kończy się zbrodnią i nieszczęściem. W audycji "Naukowy zawrót głowy” dr Maciej Gdula utrzymywał, że słynny filozof legitymizował ład społeczny po 1989 roku w taki sposób, że uniemożliwiał wyłonienie się krytyki.

Gość Jedynki  podkreślał też, że Kołakowski bardzo funkcjonalistycznie rozumiał religię. Uważał, że absolutu należy bronić, gdyż zwykli ludzie nie poradzą sobie bez niego w życiu i nie będą się mogli wkomponować w porządek społeczny.

- Kołakowski występował z pozycji mędrca, kogoś bardzo ważnego, kto mówi: "spokojnie, spokojnie, nie krytykujcie, tak po prostu musi być". W ten sposób legitymizował system i powstrzymywał debatę o rzeczywistości po 1989 roku. Starał się trzymać lud z dala od polityki: "ludowi damy religię, a polityka będzie dla tych, którzy potrafią się nią zajmować" - tłumaczył dr Gdula.

Dr Katarzyna Kasia, filozof, powiedziała, że kłopotem jest dla niej oderwanie się od myśli Kołakowskiego, gdyż nasiąkała nią od najmłodszych lat. W radiowej Jedynce doceniała jego wkład w opisanie marksizmu. Jej zdaniem Kołakowski był tak zaangażowany w analizowanie systemu komunistycznego, że później odpowiadał już nie na pytanie, jak walczyć, lecz na pytanie, jak nie dopuścić do "powtórki”. - On pisze o komunizmie, że system ten jest sprawny w jednej jedynej rzeczy, czyli w ukrywaniu trupów - dodała.

Stanisław Gromadzki, redaktor naczelny "Przeglądu Filozoficzno-Literackiego", zaznaczył, że nie powstało zbyt wiele wartościowych książek poświęconych myśli Kołakowskiego i ze warto by było ten stan zmienić.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Leszek Kołakowski i nieuchronność porażki

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2014 18:00
Jan Andrzej Kłoczowski, Barbara Skarga, ks. Józef Tischner, Hans-Georg Gadamer, Paul Ricoeur i inni - w piątą rocznicę śmierci Leszka Kołakowskiego przypominamy z radiowych archiwów wypowiedzi na jego temat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Moda na filozofię, czyli szukanie odpowiedzi na pytanie: jak żyć?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2012 07:30
Filozofia to ćwiczenie mądrości, a mądrość jest sztuką praktyczną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kołakowski jasno wyrażał to, co we łbie świtało innym"

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2012 08:15
- Gdyby to było możliwe i gdybym komukolwiek mógł oddać resztkę mojego życia po to, żeby ten człowiek mógł żyć dłużej, to tym człowiekiem byłby Leszek Kołakowski - stwierdza przyjaciel filozofa Jerzy Pomianowski.
rozwiń zwiń