Nieznane przypadki i jedna wielka klęska Giedroycia

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2012 16:07
Jako dziecko Giedroyc wędrował z Moskwy do Mińska podczas szalejącej rewolucji. Palił nałogowo już jako jedenastolatek. Nie kochał szkoły, ale uwielbiał pikniki z kolegami. Nie brzmi, jak życiowa droga Redaktora i zdyscyplinowanego tytana pracy?
Audio
  • Marek Żebrowski o swojej książce "Jerzy Giedroyć. Życie przed Kulturą"
Jerzy Giedroyć
Jerzy GiedroyćFoto: Instytut Literacki

O mało znanych faktach z życiorysu legendarnego Redaktora mówił w Jedynce autor książki "Jerzy Giedroyć. Życie przed Kulturą", Marek Żebrowski (wersja nazwiska, użyta w tytule książki, nawiązuje do lat sprzed wyjazdu jej bohatera do Francji; później używał on pisowni bez polskiego znaku).

/

Okazuje się, że prywatna strona życia Redaktora to m.in. miłość, narkotyki i nieudane małżeństwo. Ale książka, jak podkreśla jej autor, to nie "plotkarstwo i sensacja". - Jego brat Henryk zawsze ubolewał, że wspominając Jerzego mówi się głównie o "Kulturze" i Paryżu. A nawet w "Kulturze" Giedroyc miał wieczorami kilka chwil dla siebie, kiedy np. czytał westerny. Bardzo to lubił - mówił w radiowej Jedynce Marek Żebrowski.
Celem autora, jak sam tłumaczył, było "odnalezienie 40 lat życia Giedroycia, o których zapominamy”. - On sporo zrobił w życiu przed "Kulturą". I o tym chciałem napisać. Chciałem też opowiedzieć o człowieku, a nie tylko o funkcji, której się poświęcił - opowiadał autor.
Jerzy Giedroyc w rozmowie z Teresą Torańską, przyznał, że nie miał życia prywatnego. Nie wyobrażał sobie, by mógł mieć dziecko czy nawet psa. - To był też dowód jego klęski. Małżeństwo z kobietą, którą bardzo kochał, zakończyło się niepowodzeniem, w dużej mierze za jego sprawą. Jego brat, który bardzo pomagał w powstawaniu książki, powiedział, że szczęśliwa z Jerzym mogłaby być tylko kobieta, która dzieliłaby z nim wszystkie jego pasje, albo taka, która pozwalałaby mu całkowicie tym pasjom się oddawać - powiedział Marek Żebrowski.
Jak twierdzi autor książki, Jerzy Giedroyc zaczął palić w jedenastym roku życia. - Był wtedy w szkole w Moskwie. Później czekała go samotna podróż przez rewolucyjną Rosję i chwała Bogu, że tylko taki nałóg pozostał mu z tego świata - mówił gość Jedynki.

>> Zapraszamy do serwisu specjalnego Polskiego Radia JERZY GIEDROYC
Okazuje się, że także edukacja, przynajmniej wczesna, nie była mocną stroną Redaktora. Uczył się, jak sam mówił, podle. - Na maturze w 1924 roku miał głównie tróje. Piątka była z religii i z filozofii - dodał Marek Żebrowski.
Ile wspólnego Jerzy miał z książęcą rodziną Giedroyciów, co łączy go z Witkacym i narkotykami, na jakie trudności podczas pracy natknął się autor książki? O tym usłyszysz w nagraniu audycji. Zapraszamy.

Rozmawiała Magda Mikołajczuk.  

(ei)

-------------------------------------------------

Książka "Jerzy Giedroyć. Życie przed Kulturą" została wydana pod patronatem Pierwszego Programu Polskiego Radia. Jej fragmentów można było wysłuchać na antenie radiowej Jedynki.

>> Posłuchaj fragmentów książki "Jerzy Giedroyć. Życie przed Kulturą"

Czytaj także

Przesłanie Redaktora Jerzego Giedroycia

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2013 07:00
Mija 14 lat od śmierci wybitnego polityka i publicysty, twórcy oraz redaktora paryskiej "Kultury".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polska potrzebowała takiego pisma"

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2019 12:02
– Był na początku założenia Instytutu, jeszcze w Rzymie. "Kultura" bardzo wiele mu zawdzięcza – podkreślał doniosłą rolę Herlinga-Grudzińskiego w współtworzeniu pisma Jerzy Giedroyc.
rozwiń zwiń