Nowy "Dziennik” Mrożka można czytać na wiele sposobów

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2013 21:53
Zapiski Sławomira Mrożka prowadzone od 1962 do 1989 roku w trzydziestu kilku miastach, kilkunastu krajach i na trzech kontynentach to źrodło wielu bezcennych informacji na temat życia tego wybitnego dramaturga.
Audio
Sławomir Mrożek
Sławomir MrożekFoto: PAP/Andrzej Rybczyński
Z okazji wydania trzeciego tomu "Dziennika" Sławomira Mrożka przez Wydawnictwo Literackie w Krakowie odbyło się spotkanie poświęcone autorowi.
- Dziennik ten można czytać pokoleniowo. I tak będą go pewnie czytali znajomi Sławomira Mrożka, jego rówieśnicy, którzy odnajdą tam swój świat, różne zabawne i mniej zabawne sytuacje. Można go też czytać jak podglądacz. A podglądactwo jest dla naszych czasów dość charakterystyczne, że chcielibyśmy podpatrzeć co jest u Mrożka na drugim planie. Co chce on nam pokazać, a czego nie.  No więc można by czytać ten dziennik również jako wyznanie autora. Popatrzcie, taki oto jestem - mówiła prof. Marta Wyka.

W spotkaniu brał udział również Jerzy Stuhr, przyjaciel Sławomira Mrożka. - Dla mnie każdy z tych trzech tomów jest zupełnie inny. To się zmienia człowiek. A mówiąc poetycko – Mrożek zapada się w głąb. Pierwszy tom jest jeszcze bardzo dowcipny, zażarty jak chodzi o spory prowadzone z przyjaciółmi. Drugi to coraz większe zapadanie się w głąb, w różne nałogi. A trzeci – to dla mnie uporczywe poszukiwanie tematu. Widać, że jakiś kryzys dopada autora - analizował znany aktor i reżyser.

Spotkanie prowadziła Magda Mikołajczuk. Jego retransmisji można było wysłuchać w audycji "Kultura w Radiowej Jedynce".

Posłuchaj nagrania!

pg

Zobacz więcej na temat: literatura Sławomir Mrożek

Czytaj także

Sławomir Mrożek o pisaniu swojego życia, o nauce wolności

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2012 13:00
Przypominamy nagrane w 2005 roku gawędy zmarłego dziś znakomitego pisarza i dramaturga. Sławomir Mrożek opowiadał w Dwójce o sobie i - nakładającej się na plan życia - o najnowszej historii Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dziennik Mrożka to dokument, którego wolałem nie znać"

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2013 14:20
- On pokazuje go jako człowieka poniżej wszelkiej klasy - krytykował w Dwójce Janusz Majcherek. - Pamiętaj, że Mrożek nie miał zamiaru tego wydawać, ja tego nie traktuje jako dzieła literackiego - zwracał uwagę Maciej Englert.
rozwiń zwiń