Lincoln przeczuwał, że pewnie zginie w zamachu

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2013 11:24
Zastrzelenie Abrahama Lincolna było pierwszym w historii USA zamachem na prezydenta. Dr Andrzej Szopski podkreśla, że polityk liczył się z tym, że nie umrze śmiercią naturalną.
Audio
  • Marek Szopski o Abrahamie Lincolnie i książce "Zabić Lincolna" (Kultura w radiowej Jedynce)
Kadr z filmu Lincoln
Kadr z filmu "Lincoln"Foto: materiały promocyjne

Książka Billa O'Reilly'ego "Zabić Lincolna" – wieczorna lektura Jedynki - opowiada o szczegółach szokującego zamachu, który zmienił Amerykę. Czasy wojny secesyjnej i wielka polityka to kontekst, w którym rysuje się sylwetka prezydenta - wizjonera nowoczesnego amerykańskiego społeczeństwa, w którym wolność, godność i prawa obywatelskie są normą.
Gość Jedynki – amerykanista i socjolog kultury dr Marek Szopski podkreśla, że nie wiemy zbyt dokładnie, jaki naprawdę był Lincoln, bo przekazy o nim to raczej mity i legendy. – Ale z drugiej strony mamy przekazy na temat twego, w jaki sposób reagowali na niego ludzie. Wydaje się, że coś w nim było. Był przywódcą, ale był też nieco niezręczny – mówił Marek Szopski.
Książki można słuchać na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku o godz. 20.50.
Także obraz Abrahama Lincolna, jako ucieleśnienia mitu o amerykańskim śnie i karierze w stylu self-made man jest trochę przerysowany. – Jego ojciec wcale nie był zacofanym analfabetą, a swego czasu miał nawet sporo ziemi. Lincoln wyszedł owszem z warunków skromnych, ale to też nie była jakaś skrajna sytuacja – wyjaśniał gość Jedynki. 
14 kwietnia 1865 roku Lincoln został postrzelony w Teatrze Forda w Waszyngtonie przez aktora, Johna Wilkesa Bootha, swego zagorzałego wroga. Zamach – co podkreślał Dr Szopski - był tylko zemstą, bo nic już nie mógł zmienić, szczególnie w zmianach prawa dotyczących niewolnictwa.
– Istnieje wiele przesłanek mówiących o tym, że zdaniem Lincolna niewolnictwo było grzechem. Z drugiej strony, gdyby groziło to destabilizacją, prezydent był gotów nie ingerować w południowych stanach, gdzie niewolnictwo się utrwaliło. Był natomiast zdecydowanym przeciwnikiem rozszerzania niewolnictwa na nowe stany – tłumaczył amerykanista. 

Między innymi z powodu tych konfliktów Lincoln bardzo liczył się z tym, że zginie w zamachu. - Miał głębokie poczucie misji i wiele razy mówił, że liczy się ze śmiercią poniesioną w taki sposób – dodał gość Jedynki.
Jak książka ma się do realiów ówczesnego życia i co w istocie uległo wówczas zmianie? W jakim stopniu książka uzupełnia film S. Spielberga pt. "Lincoln"? Jak prezydent przeszedł do narodowej mitologii amerykańskiej? O realiach czasów Lincolna, jego micie i znaczeniu wprowadzonych przez prezydenta zmian można usłyszeć w nagraniu audycji.
Na "Kulturę w radiowej Jedynce” zaprasza Michał Montowski.

ei

Zobacz więcej na temat: Abraham Lincoln

Czytaj także

Statua prezydenta Abrahama Lincolna przemówiła

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2012 21:29
Spacerujący po nowojorskim Union Square Park przechodnie byli świadkami niezwykłej akcji zorganizowanej przez polskiego artystę Krzysztofa Wodiczko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szokujący zamach, który zmienił Amerykę

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2013 20:50
Fascynujący thriller o ostatnich tygodniach życia Lincolna i kulisach udanego zamachu.
rozwiń zwiń