Magda Umer: jeszcze nie pora umierać

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2013 11:01
- Poezja nigdy nie będzie zjawiskiem masowym, na szczęście dla poezji. Ale miłe jest, że spotykają się ludzie, którym ten gatunek jest potrzebny do życia - mówi piosenkarka. Magda Umer gościła na Festiwalu Pisz i Śpiewaj Poezję.
Audio
  • - Kultura nie jest towarem chwilowym. Trzeba na nią pracować - o jubileuszowym X Festiwalu Pisz i Śpiewaj Poezję opowiadają jego organizatorzy i goście (Kultura w Jedynce)
Magda Umer
Magda UmerFoto: PAP/Grzegorz Jakubowski

Tu się czyta poezję, tu się poezję śpiewa, tu się pisze poetyckie teksty. Ogólnopolski Festiwal Pisz i Śpiewaj Poezję odbył się na Mazurach już po raz dziesiąty. Do Pisza przyjeżdżają zarówno artyści już znani, jak i młodzi, dla których organizowane są warsztaty. Odbywają się tu spotkania autorskie poetów, Otwarty Turniej Jednego Wiersza, recitale, spotkania w liceach, warsztaty muzyczne i poetyckie, koncerty. Tegorocznym wydarzeniem specjalnym był spektakl poetycko-muzyczny Jerzego Satanowskiego "Biała lokomotywa".

Kiedyś byliśmy w opozycji wobec cenzury, a teraz jesteśmy wobec komercji

- Zawsze, gdy się kończy festiwal mam wrażenie, że jesteśmy jedną wielką rodziną - mówi współorganizator wydarzenia dyrektor Muzeum K. I. Gałczyńskiego w Praniu Wojciech Kass. W rozmowie z Michałem Montowskim podkreśla, że kultura nie jest towarem chwilowym, który szybko wnika w rynek i równie łatwo znika. Trzeba na nią pracować. - Jest jak wielkie drzewo, musi mieć czas na wyrośnięcie i wydanie owoców. My spotykamy się pod już 10-letnim drzewem, które ma swoją koronę.

Piskie spotkania wokół poezji stanowią swoistą opozycję dla kultury masowej, o czym mówią wszyscy goście i uczestnicy. Prof. Edward Balcerzan podkreśla, że festiwal w Piszu, który odbywa się pod patronatem Jedynki - przywraca "normalność i naturalność kultury, która w wielu miejscach została zburzona lub nadwątlona". - Znaleźliśmy się w kulturze w opozycji, przyzwyczailiśmy się do bycia na marginesie, który nie zgadza się z tym, co mu dyktuje rzeczywistość.

Kultura w Jedynce >>>

Jego zdaniem zarówno warsztaty, jak i spotkania z młodzieżą przywracają sens temu, co jest uczeniem się. Bo "sztuka wymaga uczenia się, człowiek nie rodzi się rozumiejąc Bacha czy Norwida".

- Tu burmistrz tworzy jedną drużynę z dyrektorem domu kultury i biblioteki publicznej, pokazuje, że "my się kolegujemy, chcemy coś zrobić dla miasta, wiemy, że kultura jest ważna". To nie jest coś, co często spotyka się w Polsce. Dlatego my też tu jesteśmy - dopowiada poetka Ewa Lipska, która bez wahania przyjęła zaproszenie organizatorów.

Dzięki komu Magda Umer uważa, że "jeszcze nie pora umierać" i co można zmieścić w 3-minutowej piosence? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, której gościem był także dyrektor Piskiego Domu Kultury Marek Piotrowski.

Zobacz więcej na temat: piosenka poezja
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Aga Zaryan i poezja Miłosza

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2013 11:00
- Będzie to święto poezji. Śmiem twierdzić, że Pisz przez te cztery dni będzie stolicą poetycką naszego kraju - mówi organizator festiwalu "Pisz i Śpiewaj Poezję".
rozwiń zwiń