X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Magda Umer: jeszcze nie pora umierać

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2013 11:01
- Poezja nigdy nie będzie zjawiskiem masowym, na szczęście dla poezji. Ale miłe jest, że spotykają się ludzie, którym ten gatunek jest potrzebny do życia - mówi piosenkarka. Magda Umer gościła na Festiwalu Pisz i Śpiewaj Poezję.
Audio
  • - Kultura nie jest towarem chwilowym. Trzeba na nią pracować - o jubileuszowym X Festiwalu Pisz i Śpiewaj Poezję opowiadają jego organizatorzy i goście (Kultura w Jedynce)
Magda Umer
Magda UmerFoto: PAP/Grzegorz Jakubowski

Tu się czyta poezję, tu się poezję śpiewa, tu się pisze poetyckie teksty. Ogólnopolski Festiwal Pisz i Śpiewaj Poezję odbył się na Mazurach już po raz dziesiąty. Do Pisza przyjeżdżają zarówno artyści już znani, jak i młodzi, dla których organizowane są warsztaty. Odbywają się tu spotkania autorskie poetów, Otwarty Turniej Jednego Wiersza, recitale, spotkania w liceach, warsztaty muzyczne i poetyckie, koncerty. Tegorocznym wydarzeniem specjalnym był spektakl poetycko-muzyczny Jerzego Satanowskiego "Biała lokomotywa".

Kiedyś byliśmy w opozycji wobec cenzury, a teraz jesteśmy wobec komercji

- Zawsze, gdy się kończy festiwal mam wrażenie, że jesteśmy jedną wielką rodziną - mówi współorganizator wydarzenia dyrektor Muzeum K. I. Gałczyńskiego w Praniu Wojciech Kass. W rozmowie z Michałem Montowskim podkreśla, że kultura nie jest towarem chwilowym, który szybko wnika w rynek i równie łatwo znika. Trzeba na nią pracować. - Jest jak wielkie drzewo, musi mieć czas na wyrośnięcie i wydanie owoców. My spotykamy się pod już 10-letnim drzewem, które ma swoją koronę.

Piskie spotkania wokół poezji stanowią swoistą opozycję dla kultury masowej, o czym mówią wszyscy goście i uczestnicy. Prof. Edward Balcerzan podkreśla, że festiwal w Piszu, który odbywa się pod patronatem Jedynki - przywraca "normalność i naturalność kultury, która w wielu miejscach została zburzona lub nadwątlona". - Znaleźliśmy się w kulturze w opozycji, przyzwyczailiśmy się do bycia na marginesie, który nie zgadza się z tym, co mu dyktuje rzeczywistość.

Kultura w Jedynce >>>

Jego zdaniem zarówno warsztaty, jak i spotkania z młodzieżą przywracają sens temu, co jest uczeniem się. Bo "sztuka wymaga uczenia się, człowiek nie rodzi się rozumiejąc Bacha czy Norwida".

- Tu burmistrz tworzy jedną drużynę z dyrektorem domu kultury i biblioteki publicznej, pokazuje, że "my się kolegujemy, chcemy coś zrobić dla miasta, wiemy, że kultura jest ważna". To nie jest coś, co często spotyka się w Polsce. Dlatego my też tu jesteśmy - dopowiada poetka Ewa Lipska, która bez wahania przyjęła zaproszenie organizatorów.

Dzięki komu Magda Umer uważa, że "jeszcze nie pora umierać" i co można zmieścić w 3-minutowej piosence? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, której gościem był także dyrektor Piskiego Domu Kultury Marek Piotrowski.

Zobacz więcej na temat: piosenka poezja
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Aga Zaryan i poezja Miłosza

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2013 11:00
- Będzie to święto poezji. Śmiem twierdzić, że Pisz przez te cztery dni będzie stolicą poetycką naszego kraju - mówi organizator festiwalu "Pisz i Śpiewaj Poezję".
rozwiń zwiń