Dwa Teatry 2013 - Fredro i siła rozgłośni regionalnych

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2013 22:11
Słuchowisko nagrane w pociągu, połączenie słuchowiska i reportażu, czy realizacje Stuhra oraz Seweryna z okazji jubileuszu 85-lecia Radia Kraków, to tylko niektóre z propozycji nadesłanych na tegoroczny Festiwal Dwa Teatry.
Audio
  • Festiwal Dwa Teatry (Magazyn Sztuk Wszelkich/Jedynka)
Fragment plakatu Festiwalu Dwa Teatry - Sopot 2013
Fragment plakatu Festiwalu Dwa Teatry - Sopot 2013Foto: mat. prasowe

Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej - Dwa Teatry odbędzie się w dniach 1-3 czerwca w Sopocie. Znana jest już lista słuchowisk, które wezmą udział w Konkursie radiowym.

- W tym roku przysłano do konkursu 27 prac, a jury, w składzie: Magdalena Zawadzka, Paweł Huelle, Jerzy Limon, Leszek Możdżer i Józef Opalski, wybrało 17 z nich - wyjaśnia Małgorzata Szymankiewicz, sekretarz jury radiowego.

Jak podkreśla gość Anny Stempniak, słuchowiska nagrywane są z sukcesem także w rozgłośniach regionalnych Polskiego Radia.Z Krakowa przyjadą dwa słuchowiska w reżyserii wybitnych twórców: Jerzy Stuhr zaprezentuje "Ich czworo" Gabrieli Zapolskiej, a Andrzej Seweryn "Wesele". Do konkursu staną także produkcje Radia Gdańsk, Radia Olsztyn i Radia Lublin.
Podczas uroczystego otwarcia Dwóch Teatrów wręczona zostanie Annie Polony i Ignacemu Gogolewskiemu Wielka Nagroda Festiwalu Dwa Teatry - Sopot 2013.

W związku z przypadającą w tym roku 220. rocznicą urodzin hrabiego Aleksandra Fredry, podczas Festiwalu Telewizja Polska zaprezentuje kilka najbardziej znanych spektakli tego komediopisarza. Na sopockim "Monciaku" planowane jest z kolei wspólne czytanie fragmentów dzieł Fredry.

W dalszej części audycji:

- o swojej fascynacji Gombrowiczem opowiedział Henryk Jóźwiak, który w płockim Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego przygotował monodram oparty na "Trans-Atlantyku";

- o swojej wystawie "Egzorcyzmy" w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu mówił Krzysztof M. Bednarski;

- Tomasz Kubikowski zapraszał na Spotkanie Teatrów Narodowych, które odbędą się w czerwcu;

- pierwsze plany programowe Festiwalu Dwa Teatry komentowała Małgorzata Szymankiewicz.

W audycji także o tym, komu służą Warszawskie Targi Sztuki i jakie premiery teatralne są szczególnie warte uwagi?

Zapraszamy do wysłuchania całego "Magazynu Sztuk Wszelkich".

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gwiazda "Matysiaków": trudno znaleźć granice między mną a Wisią

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2013 13:19
- To była niebywała sprawa dostać się do "Matysiaków" i dla młodej aktorki - coś wspaniałego. Byłam więc na pewno bardzo szczęśliwa - wspomina Ludmiła Łączyńska-Dobrowolska, która świętowała 90. urodziny.
rozwiń zwiń