"Edelman machał ręką na polityczną poprawność"

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2013 14:33
Od kwietnia na rynku dostępna jest książka "Prosto się mówi, jak się wie". Można w niej przeczytać wszystkie ważne teksty Marka Edelmana. W całość zebrała je, wspólnie z Krzysztofem Burnetką, Paula Sawicka.
Audio
  • Paula Sawicka o książce "Prosto się mówi, jak się wie" (Kultura w radiowej Jedynce/Jedynka)
Marek Edelman
Marek EdelmanFoto: PAP/Tomasz Gzell

Z książki "Prosto się mówi, jak się wie" wyłania się pełny obraz Marka Edelmana, kojarzonego przede wszystkim jako jeden z przywódców powstania w getcie warszawskim.

Marek Edelman w Radiach Wolności. Posłuchaj!

- Działalność wojenna Marka Edelmana to był bardzo mały fragment jego życia. Miał swój system wartości i był mu wierny przez całe życie. To dlatego od początku istnienia getta był zaangażowany w pomoc słabszym, prowadzenie działalności kulturalnej wśród dzieci i młodzieży w szkołach, które były nielegalne. To wszystko uważał za walkę i opór getta - mówiła w audycji "Kultura w Jedynce" Paula Sawicka.

Zobacz serwis Polskiego Radia poświęcony powstaniu w getcie

Marek Edelman znany był z bezkompromisowych i zdecydowanych sądów. - On machał ręką na polityczną poprawność, ale jednocześnie miał w sobie taką wewnętrzną antenę, która mu pokazywała co jest dobre i przyzwoite. Z drugiej strony często były w nim takie stereotypy, które pochodziły z systemu wartości, który obowiązywał w okresie międzywojennym. Musimy więc wziąć poprawkę, że człowiek, który ma 80 czy 90 lat może o pewnych sprawach myśleć inaczej. Cała sprawa polega jednak na tym, żeby umieć zrozumieć i zmienić swój sposób myślenia. A Marek Edelman to potrafił - zaznaczyła współautorka "Prosto się mówi, jak się wie".

Posłuchaj całej rozmowy Magdy Mikołajczuk z Paulą Sawicką.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marek Edelman. Mówił i pisał prosto, bo "prosto się mówi, jak się wie"

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2013 13:20
- Dekalog obecny był w życiu Marka Edelmana, ale w rozbudowanej wersji. Powiększony o drugiego człowieka, o społeczeństwo, o powinności wobec biednych - mówi Witold Bereś, autor biografii słynnego przywódcy powstania w warszawskim getcie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Edelman - rozmówca wymagający

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2013 15:10
- Na rozmowę trzeba było przyjść przygotowanym, wiedzieć, o czym się będzie rozmawiać. Człowiek, który przyszedł z mikrofonem i usiadł, myśląc, że wszystkiego się dowie, mógł się rozczarować - opowiadała w Dwójce Paula Sawicka, współautorka książki o Marku Edelmanie "Prosto się mówi, jak się wie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

O miłości w getcie słowami Edelmana

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 16:34
We wtorek 14 maja w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie można było posłuchać muzyki ze spektaklu "I była miłość w getcie" na podstawie książki Marka Edelmana. Dodatkowo miała miejsca m.in. premiera płyty "Colorovanka" Magdy Brudzińskiej.
rozwiń zwiń