Dwa Teatry i Henryk Talar: uczestniczyłem w nabożnym misterium

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2013 12:04
- Warto być aktorem dla takich spotkań, jak w przypadku "Proroka Ilji", bo wtedy mówi się w jakiejś sprawie i w czyimś imieniu - mówił Henryk Talar podczas Festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2013".
Audio
  • Laureaci XIII Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry - Sopot 2013" opowiadają o swojej pracy przy spektaklach teatru telewizji i radiowych słuchowiskach (Wieczorne rozmaitości/Jedynka)
Henryk Talar odbiera nagrodę za rolę męską w słuchowisku radiowym Pawła Łysaka Prorok Ilija od aktorki i jurorki konkursu słuchowisk radiowych Magdaleny Zawadzkiej, podczas gali wręczenia nagród XIII Festiwalu Dwa Teatry - Sopot 2013. Sopot, 03.06.2013.
Henryk Talar odbiera nagrodę za rolę męską w słuchowisku radiowym Pawła Łysaka "Prorok Ilija" od aktorki i jurorki konkursu słuchowisk radiowych Magdaleny Zawadzkiej, podczas gali wręczenia nagród XIII Festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2013". Sopot, 03.06.2013. Foto: PAP/Adam Warżawa

W dniach 1 - 3 czerwca 2013 roku w Sopocie odbył się XIII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" . W konkursie na najlepsze słuchowiska i spektakle minionego roku udział wzięło 17 produkcji radiowych oraz 15 telewizyjnych.

Dwa Teatry - Sopot 2013 - poznaj wszystkich nagrodzonych >>>>

Dziennikarze radiowej Jedynki Anna Stempniak i Michał Montowski, w czasie tego święta teatru radia i telewizji, mieli okazję rozmawiać m.in. z Pawłem Łysakiem , nagrodzonym za reżyserię słuchowiska "Prorok Ilja" według dramatu Tadeusza Słobodzianka. Twórca podkreślił, że słuchowiska pozwalają na wykorzystanie tego, co w radiu piękne - że czegoś nie widać, coś można zasugerować, czegoś nie dopowiedzieć. - Od początku XX wieku zaczynamy żyć coraz bardziej w kulturze obrazkowej, wyobraźnia ludzi młodszych stymulowana jest przez obraz. A przecież przez wieki Europa żyła w cywilizacji opowieści, budzenia wyobraźni poprzez słowa i to we wspaniały sposób pozostało w teatrze radiowym, a my to wykorzystujemy - powiedział.

H.Talar.
H.Talar. Fot. PAP/A. Warżawa

Reżyser, od dawna będący "pod urokiem głosu" Henryka Talara to właśnie wybitnemu aktorowi powierzył tytułowa rolę, gdyż jego zdaniem "w radiu ważne jest też to, co aktor może przekazać od siebie". - I tu mamy właśnie taki przykład i warsztatu, i ducha czy przesłania, które Henryk w tym spektaklu zaprezentował - mówił reżyser.

Kultura w radiowej Jedynce >>>>

Henryk Talar podczas tegorocznych "Dwóch Teatrów" otrzymał Nagrodę aktorską za rolę męską właśnie w słuchowisku "Prorok Ilja" oraz rolę Jewgienija Siergiejewicza Dorna w słuchowisku "Mewa", które zdobyło Grand Prix Festiwalu.
- Warto być aktorem dla takich spotkań, jak w przypadku "Proroka Ilji", bo wtedy mówi się w jakiejś sprawie i w czyimś imieniu; we własnym również. I to wypowiadanie się pozostaje, pozostawia znaczący ślad - podkreślił Talar.
Dodał, że sens festiwalu dotarł do niego, gdy sam wysłuchał kilku słuchowisk siedząc wśród publiczności. - Na koniec zrywają się oklaski jak po spektaklu. Zdałem sobie sprawę, że uczestniczyłem w jakimś nabożnym misterium i to nie sam!

Henryk Talar: moje pragnienia artystyczne znajdują ujście przed mikrofonem >>>
Wśród spektakli Teatru Telewizji najwięcej nagród zebrała "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Marcina Wrony. Posłuchaj rozmów z twórcami.

Czytaj także

Henryk Talar: praca w radiu sensem aktorstwa

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2013 13:26
- Moje pragnienia artystyczne znajdują miejsce i ujście przed mikrofonem - przyznał radiowej Jedynce aktor Henryk Talar.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Polony: odnajduję się już tylko w radiu

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2013 23:31
Podczas uroczystego otwarcia Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie Wielką Nagrodę odebrała Anna Polony. - Świat jest teatrem, a aktorami ludzie, którzy co chwila wchodzą i znikają - cytowała za Szekspirem znakomita aktorka radiowa i telewizyjna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Głowacki: w radiu słowo musi być ostre jak nóż

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2013 21:30
"Raport Piłata" i "Jutro będzie mecz" to dwa słuchowiska według tekstu Janusza Głowackiego, które biorą udział w XIII Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie. W radiowej Jedynce znany dramaturg i prozaik mówił o różnicach między tworzeniem dla radia, a innymi rodzajami pisarstwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cywińska: jestem wrogiem przenoszenia spektakli z teatru do telewizji

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2013 20:17
Spektakl "Saksofon" w reżyserii Izabelli Cywińskiej otworzył drugi dzień pokazów na XIII Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie. To adaptacja powieści Wiesława Myśliwskiego "Traktat o łuskaniu fasoli" nagrodzonej Nagrodą Literacką Nike.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Modestowicz: lubię, gdy jestem zaskoczony

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2013 09:05
Zakładam margines niespodzianki i to jest najpiękniejsze w tym zawodzie – mówił Waldemar Modestowicz, reżyser w Teatrze Polskiego Radia, gość audycji "Spotkanie z mistrzem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal "Dwa Teatry". Grand Prix dla "Mewy" i "Tanga"!

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2013 21:32
XIII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" dobiegł końca. Grand Prix dla najlepszego utworu radiowego zdobyło słuchowisko "Mewa" Borysa Akunina w reż. Igora Gorzkowskiego, a "Tango" Sławomira Mrożka w reż. Jerzego Jarockiego uznano za najlepszy spektakl Teatru Telewizji.
rozwiń zwiń