X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Polacy są związani z żydowską mistyką"

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2013 10:45
- Żydzi funkcjonowali tutaj przez setki lat. Mickiewicz i Wyspiański garściami czerpali z tej kultury. Jesteśmy przylgnięci do wspólnego korzenia - powiedział Jedynce reżyser Marcin Wrona.
Audio
  • Marcin Wrona o swoim najnowszym projekcie, filmie "Duch" (Jedynka/Kultura z radiową Jedynką)
Marcin Wrona
Marcin WronaFoto: A. Gralewski/PR

Marcina Wronę nagrodzono ostatnio za reżyserię spektaklu telewizyjnego "Moralność Pani Dulskiej” na festiwalu "Dwa Teatry". Znany jest też jako twórca filmów "Chrzest" i "Moja krew". Jego najnowszy projekt to "Demon", którego fabuła oparta jest na metaforycznym motywie dybuka, ducha zmarłego opanowującego ciało żyjącego człowieka.
Wrona tłumaczy, że to historia małomiasteczkowego gangstera, który wymusza zakup ziemi tuż przed dniem swojego wesela. Już podczas wesela coś złego zaczyna się z nim dziać. Uniemożliwia mu to wzięcie udziału w uroczystości. Okazuje się, że jesteśmy świadkami opętania. - Opętanie jest zapożyczone z żydowskiego folkloru. Gigury dybuka, czyli wędrującej duszy, która opętuje ciało żyjącego człowieka. Jest to jednak bardziej przyjaciel, który szuka kogoś bliskiego - powiedział Wrona.
Temat dybuka pojawia się nie bez powodu. Chodzi o to, co pozostało w nas w związku z tym, co działo się na polskich ziemiach z naszymi żydowskimi sąsiadami. - Zahaczamy o ten temat. Nie chcę jednak się skupiać na historii Jedwabnego. Jest to film o sytuacji bez wyjścia, która może też mieć miejsce dzisiaj. W projekcie interesuje mnie wątek duchowy. Jest to historia bardzo metaforyczna - powiedział Wrona i wyjaśnił, że chce pokazać w filmie bagaż kulturowy, od którego nie możemy uciec. A dybuk będzie bardziej ukrytym symbolem lub poczuciem winy.

Wrona chce użyć w filmie metody psychoterapii Berta Hellingera. Polega ona na przyglądaniu się problemowi pacjenta w kontekście systemu rodzinnego. Źródeł problemów upatruje w zaburzeniu reguł tego porządku. Interwencje często sięgają kilku pokoleń wstecz. Sam Wrona do końca jeszcze nie wie, czy rzeczywiście tę metodę zastosuje. - Interesują się nią. W tych ustawieniach można uczestniczyć też jako obserwator. Zanim cokolwiek zaproponuję aktorom, chcę zobaczyć, jak to wygląda. Na ile to się może przydać, to wykaże praktyka - powiedział Wrona.  

Z Marcinem Wroną rozmawiała Joanna Sławińska.

tj  

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bodo Kox: chcę, by moje filmy były znane

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2013 10:26
Bodo Kox uchodzi za ikonę polskiego offu. Już niedługo zobaczymy jego debiut fabularny - film "Dziewczyna z szafy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dla Zanussiego może poszaleć, dla Kamińskiego zrobi wszystko

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2013 15:02
Można powiedzieć, że aktorka Agnieszka Grochowska ma szczęście do wielkich reżyserów. Zagrała Danutę Wałęsę w filmie Andrzeja Wajdy. Dwukrotnie spotkała się na planie z Januszem Kamińskim, a teraz pracuje u boku Krzysztofa Zanussiego przy filmie "Obce ciało” .
rozwiń zwiń

Czytaj także

Siergiej Łoźnica: z pesymistycznym spojrzeniem na ludzkość mam rację

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2013 20:30
- Człowiek jest z zasady patologiczny. Moralność nie jest mu przypisana. Jeśli czegoś nie robimy, to nie dlatego, że tego nie należy robić. To dlatego, że boimy się kary - powiedział Jedynce reżyser Siergiej Łoźnica.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ewa Wiśniewska: kobiety w polskich filmach są dodatkiem do mężczyzn

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2013 23:30
- W tej kwestii nie zmienia się nic mimo lat. Nadal zresztą można spotkać reżyserów, którzy dają kobiecie do zrozumienia, że pochodzi od gorszej małpy. Takich mężczyzn tępię - zdradził Magdalenie Juszczyk gość audycji "W Dwójce raźniej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Henryk Talar: praca w radiu sensem aktorstwa

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2013 13:26
- Moje pragnienia artystyczne znajdują miejsce i ujście przed mikrofonem - przyznał radiowej Jedynce aktor Henryk Talar.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nic nie pozwala aktorowi tak się zmienić jak Teatr Polskiego Radia"

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2013 19:07
W Sopocie rozpoczął się XIII Festiwal "Dwa Teatry". Jednym z uczestników imprezy jest aktorka Teatru Narodowego Ewa Konstancja Bułhak, znana również doskonale z Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Polony: odnajduję się już tylko w radiu

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2013 23:31
Podczas uroczystego otwarcia Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie Wielką Nagrodę odebrała Anna Polony. - Świat jest teatrem, a aktorami ludzie, którzy co chwila wchodzą i znikają - cytowała za Szekspirem znakomita aktorka radiowa i telewizyjna.
rozwiń zwiń