X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wołyń 1943. Mural, który zachęca do odkrywania trudnej przeszłości

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2013 12:21
- Uznaliśmy, że ta forma ma szanse zaistnieć w przestrzeni publicznej i dotrzeć do grupy młodych odbiorców, którzy na co dzień być może nie interesują się historią - mówił w Jedynce Łukasz Kamiński, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.
Audio
  • Na warszawskiej Woli odsłonięto mural poświęcony ofiarom Zbrodni Wołyńskiej (Magazyn sztuk wszelkich/Jedynka)
Uroczystości odsłonięcia muralu poświęconego Zbrodni Wołyńskiej na kamienicy przy ul. Młynarskiej 34 w Warszawie
Uroczystości odsłonięcia muralu poświęconego Zbrodni Wołyńskiej na kamienicy przy ul. Młynarskiej 34 w WarszawieFoto: PAP/Grzegorz Jakubowski

W środę 10 lipca na warszawskiej Woli uroczyście odsłonięto mural poświęcony ofiarom Zbrodni Wołyńskiej. Ogłoszony kilka miesięcy wcześniej konkurs Instytutu Pamięci Narodowej wygrał projekt Mikołaja Ostaszewskiego.

- Moim zdaniem symbolika tej pracy jest bardzo trafiona. Takie trochę rozmywające się, zanikające twarze ludzi, którzy padli ofiarą Zbrodni Wołyńskiej. Skłania nas to do postawienia samemu sobie pytania, co tam się w ogóle wydarzyło, ale też kim byli ci ludzie. Skłania też do uświadomienia sobie, że mówienie o Zbrodni Wołyńskiej to nie tylko mówienie o wielkich liczbach ofiar; to konkretni ludzie, którzy za każdą z tych liczb stoją. Jestem przekonany, że mural poprzez swoją symboliczną wymowę będzie zachęcał, by zmierzyć się z niełatwą przeszłością - podkreślał w "Magazynie sztuk wszelkich" Łukasz Kamiński, prezes IPN.

Wołyń 1943 - zobacz serwis specjalny >>>>

W warstwie graficznej mural Mikołaja Ostaszewskiego odsłonięty na kamienicy przy ul. Młynarskiej 34 w Warszawie jest fotomontażem kilku archiwalnych zdjęć. - Zależało mi, żeby przedstawić parę różnych scen z życia tych ludzi. Co oni robili, gdzie żyli. Są to dość intymne sceny, jak zdjęcie rodzinne zrobione na ganku przed domem. Tydzień, miesiąc, a może pół roku później na tym ganku leżeli już martwi... - tłumaczył autor.

Rozmawiała Katarzyna Hagmajer.

pg

Zobacz więcej na temat: mural Warszawa Wołyń
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Profesor Grzegorz Motyka: do Zbrodni Wołyńskiej nie musiało dojść

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 18:19
Historyk, członek rady IPN powiedział, że ukraińscy nacjonaliści Bandery, planując ataki na Polaków, chcieli stworzyć wrażenie, że na Wołyniu doszło do buntu społecznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Zalewski: nareszcie mówimy Ukraińcom prawdę o Wołyniu

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 21:15
W czwartek 11 lipca obchodzono w Polsce 70. rocznicę Zbrodni Wołyńskiej. W oficjalnych uroczystościach państwowych brał udział eurodeputowany PO Paweł Zalewski. - Były wspaniałe, podniosłe i godne - mówił w audycji "Więcej świata".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uchwała ws. zbrodni wołyńskiej: "czystka etniczna o znamionach ludobójstwa"

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2013 12:06
Za przyjęciem uchwały głosowało 263 posłów, przeciwko było 33, wstrzymało się 146. Przed głosowaniem posłowie upamiętnili ofiary zbrodni wołyńskiej minutą ciszy.
rozwiń zwiń