Waldemar Pokromski na festiwalu Dwa Brzegi: pracownia charakteryzatora to też konfesjonał

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2013 14:45
- Spowiednikiem też często jestem. Szczegółów jednak nie zdradzę, bo mógłby wybuchnąć nowy skandal - powiedział radiowej Jedynce na festiwalu Dwa Brzegi charakteryzator Waldemar Pokromski.
Audio
  • Waldemar Pokromski: praca charakteryzatora to też konfesjonał (Jedynka/Spotkanie z mistrzem)
Waldemar Pokromski i Robert Więckiewicz na planie filmu Wałęsa. Człowiek z nadziei
Waldemar Pokromski i Robert Więckiewicz na planie filmu "Wałęsa. Człowiek z nadziei"Foto: Marcin Makowski/walesafilm.pl

Waldemar Pokromski współpracował z najwybitniejszymi twórcami kina. Przyznał jednak, że specjalnym reżyserem jest dla niego Michael Haneke. - Pracuję z nim od kilkunastu lat. Robię jego wszystkie filmy. Dobrze się rozumiemy, ma do mnie zaufanie - powiedział. Razem zrobili takie filmy, jak "Pianistka", "Funny games", "Biała wstążka", "Zamek", "Ukryte, czy "Czas wilka".

Pokromski wyjaśnia, że Haneke nie udziela specjalnych wskazówek. Mówi ogólnie o charakterze postaci. - Bardzo ważne są u niego próby przed zdjęciami charakteryzacji. Nawet z małymi rolami i statystami robi się próby, które on zatwierdza. Jest bardzo dokładny, nie da się przed nim nic ukryć - przyznał Pokromski.

>>> Grażyna Torbicka poleca to, co najlepsze na festiwalu Dwa Brzegi >>>

Pokromski współpracował też z Romanem Polańskim przy filmach "Pianista" i "Dziewiąte wrota". Potwierdził, że również Polański dba o każdy szczegół na planie filmowym. - Należy do tych, co wiedzą najlepiej. Do tego stopnia, że gdy były sceny z krwią, to brał kanister z krwią i ją lał. Twierdził, że pamiętał, jak to wyglądało - powiedział Pokromski. Przyznał też, że Roman Polański ma silną osobowość. W jednej chwili potrafi się rozgniewać, a zaraz później zabawić ekipę anegdotami. - To jednak, jak w najlepszej rodzinie - powiedział Pokromski.

A praca z Dustinem Hoffmanem przy "Pachnidle"? - Bałem się przed jego przyjazdem, co to będzie. Opowiadano, że jest cholerykiem, że robi awantury. Okazał się człowiekiem  bardzo miłym, lubił się malować - powiedział Pokromski.

Trochę strachu było też przed współpracą ze Stevenen Spielbergiem przy "Liście Schindlera". Bo jak powiedział Pokromski, wokół reżysera tworzono "otoczkę" i traktowano go jak półboga. Z planu zapamiętał, że po dwóch tygodniach chciał odejść. - System pracy po 20 godzin nie odpowiadał mi, ale jakoś dałem radę - powiedział charakteryzator. Jego zdaniem tak właśnie jest w amerykańskim kinie, które przyjeżdża kręcić do Europy. - W Ameryce są bardzo silne związki zawodowe i tam muszą przestrzegać godzin pracy. Gdy wyjeżdżają z Ameryki, mogą sobie na więcej pozwolić - powiedział Pokromski.

Geniusz Waldemara Pokromskiego będziemy mogli też podziwiać w filmie Andrzeja Wajdy "Wałęsa. Człowiek z nadziei”. W rozmowie z Joanną Sławińską przyznał, że przy tym obrazie było dużo pracy, zwłaszcza przy scenach z filmowym Lechem Wałęsą. Samych wąsów było kilkadziesiąt rodzajów.  - Kręciliśmy film, który zaczynał się i kończył w innych latach. Trzeba było zmieniać wąsy. Raz były krótsze, innym razem dłuższe. Jaśniejsze i ciemniejsze - powiedział Pokromski. Dużo  czasu musiał też poświęcić ogólnej charakteryzacji Roberta Więckiewicza, który gra Wałęsę. - Początkowo jest szczuplejszy, potem grubszy. Zmienia się całą sylwetkę, nie tylko włosy i makijaż - powiedział Pokromski.

Zdaniem Pokromskiego najważniejsze w charakteryzacji jest to, żebyśmy nie widzieli jej na ekranie, żeby nie była robiona grubą kreską. Natomiast sam charakteryzator musi być dyplomatą i psychologiem. Pracuje przecież między aktorem i reżyserem. Ma zadowolić obie strony.

Z Waldemarem Pokromskim rozmawiała Joanna Sławińska

Festiwal Dwa Brzegi potrwa do 4 sierpnia. Zapraszamy do wysłuchania relacji i audycji specjalnych.

"Spotkanie z Mistrzem" na antenie Jedynki w każdą niedzielę po godz. 22.00

(tj)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Grażyna Torbicka poleca to, co najlepsze na festiwalu "Dwa Brzegi"

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2013 15:16
- Przede wszystkim rozmowy o filmie, muzyce i literaturze, z udziałem twórców oraz artystów. Bliskość z gośćmi sprawia, że mamy wierną publiczność - powiedziała w radiowej Jedynce dyrektor artystyczna festiwalu "Dwa Brzegi" Grażyna Torbicka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lech Wałęsa na światowej premierze filmu "Wałęsa. Człowiek z nadziei" w Wenecji

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2013 12:43
- Będzie czerwony dywan. Mam nadzieję, że oprócz Andrzej Wajdy i innych twórców, przyjedzie także bohater obrazu - powiedział w radiowej Jedynce producent filmu Michał Kwieciński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dwa Brzegi. I Bóg stworzył Stanisławę Celińską

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2013 17:57
- Szczególnie chciałam zachęcić do przyjazdu na spotkanie ze Stanisławą Celińską, która w tym roku jest bohaterką sekcji "I Bóg stworzył aktorkę", a jutro wystąpi z koncertem - relacjonuje z Festiwalu Dwa Brzegi Joanna Sławińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Stańko zagrał "Wisławę" na Dwóch Brzegach: pracuję podobnie jak poeci

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2013 20:00
- Śmierć pani Szymborskiej natchnęła mnie do napisania poświęconej jej ballady, a jej duch zaczął unosić się nad moją pracą, nad produkcją płyty - o realizacji płyty "Wisława" opowiada w Jedynce Tomasz Stańko. Trębacz zagrał koncert na Festiwalu Dwa Brzegi.
rozwiń zwiń