Klub Hybrydy przyciągał wybitne osobowości i kreował wielkie wydarzenia

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2013 13:21
- Kluby studenckie dawały alternatywę w kulturze. To nie była kultura popowa, tylko kontestująca i przede wszystkim poszukująca. Bez tych elementów, ważnych w życiu studenta, nie byłoby klubów studenckich - mówił w Jedynce Sławomir Rogowski, autor książki "Hybrydy – 55 lat. Zawsze piękni, zawsze dwudziestoletni".
Audio
  • Sławomir Rogowski i Jerzy Fedkak o klubie Hybrydy (Moje książki/Jedynka)
Klub Hybrydy, 1971 r.
Klub Hybrydy, 1971 r.Foto: PAP/CAF/Ireneusz Radkiewicz

Otwarty w lutym 1957 roku klub Hybrydy świętował w ubiegłym roku 55-lecie istnienia. Na legendę tego miejsca składają się wybitne osobowiści polskiej kultury, które właśnie w Hybrydach zaczynały swą artystycznę drogę, jak Wojciech Młynarski, Jonasz Kofta czy Jan Pietrzak.

- 55 lat Hybryd to 55 lat kultury studenckiej w Polsce. Miała ona różne mody i różne koleje. Na początku był jazz, później kabaret, piosenka poetycka, wreszcie znakomite teatry. Był ruch plastyczny. Nie mielibyśmy tak doniosłej fotografii i tego wszystkiego co dzisiaj nazywamy sztuką mediów, gdyby nie kluby studenckie. Pierwsze video-arty, performance'y fotograficzne gdzieś na styku z teatrem - tam się to wszystko rodziło - podkreślał Sławomir Rogowski, kierownik programowy Hybryd w latach 1981-82 i kierownik klubu w latach 1982-88.

Gość Jedynkowej audycji "Moje książki" przypomniał również, że Hybrydy były instytucjonalną opoką dla wielu imprez studenckich. - To tutaj narodziło się Jazz Jamboree, Ogólnopolski Przegląd Piosenki Autorskiej czy Warszawski Festiwal Filmowy, który niebawem odbędzie się już po raz 30. Z Hybryd wyszli organizatorzy i pomysłodawcy wielu festiwali, jak Roman Gutek. Ja sam byłem pomysłodawcą festiwalu filmowego Lato Filmów w Kazimierzu Dolnym.

Rozmawiał Michał Motowski.

"Moje książki" na antenie Jedynki w każdą środę tuż po godz. 20.00

pg

Czytaj także

Kto jeszcze wierzy w dobro i piękno? Pisarze o sztuce

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2013 13:54
- Dziś rozmyte są granice między autonomią a użytecznością sztuki. Dlatego właśnie odpowiedzi moich rozmówców bardziej sprawę komplikują niż upraszczają - powiedział w Jedynce Grzegorz Jankowicz, autor książki "Po co jest sztuka? Rozmowy z pisarzami. Cz. 2"
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z rodzinnych listów powstała książka i monodram

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2013 08:28
Rodzinne archiwum może być inspiracją do napisania książki. Takie archiwum, przekazywane od trzech pokoleń, ma w domu Małgorzata Karolina Piekarska. Na 90 metrach niemal wszędzie można zobaczyć eksponaty muzeum domowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Początek czarnej legendy rodu Borgiów

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2013 15:32
Rodrigo Borgia oraz dwójka z jego licznych dzieci – Cezar i Lukrecja, legendarna trucicielka byli celebrytami swej epoki. Krążą o nich najróżniejsze legendy mniej lub bardziej prawdziwe.
rozwiń zwiń