Mistrz Mowy Polskiej. Prawie każdy może nim zostać

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2013 22:47
- Taki tytuł ogromnie zobowiązuje, a jednocześnie jest bardzo niebezpieczny. Powinniśmy ważyć każde słowo, które wypowiadamy. Skoro ktoś nadał nam tytuł Mistrza Mowy Polskiej, to powinien wymagać od nas, żebyśmy mówili najczystszą i najszlachetniejszą polszczyzną - powiedział dziennikarz radiowej Jedynki Andrzej Matul, laureat tytułu Mistrza Mowy Polskiej.
Audio
  • Piotr Kossakowski i Andrzej Matul o konkursie Mistrz Mowy Polskiej (Jedynka/Rozdroża kultury)
Czy Andrzej Matul będzie czytał nazwy stacji II linii metra?
Czy Andrzej Matul będzie czytał nazwy stacji II linii metra?Foto: Wojciech Kusiński/PR

Program Mistrz Mowy Polskiej jest jednym z najważniejszych wydarzeń dotyczących kultury naszego ojczystego języka. W tym roku Akademia po raz trzynasty uhonoruje osoby, które posługują się poprawną i barwną polszczyzną oraz posiadają niekwestionowane zasługi w jej rozwoju i popularyzacji.

Organizator konkursu Piotr Kossakowski tłumaczy, że od trzech lat formuła programu się rozszerzyła. Przez 10 lat jego funkcjonowania jurorzy, wybitni językoznawcy, wskazywali osoby posługujący się w sposób mistrzowski językiem polskim. - Takie osoby otrzymywały nominacje, podczas głosowania można było wskazać swoich mistrzów vox populi, a jurorzy wskazywali swoich mistrzów - powiedział Kossakowski. Oprócz tego były tytuły specjalne, jak Wawrzyn Mowy Polskiej.

Jednak podczas kolejnego konkursu, mistrzowie z lat ubiegłych skupieni w Akademii Mistrzów Mowy Polskiej postanowili nagradzać placówki życia publicznego. Ten konkurs jest równoległy do Mistrza Mowy Polskiej i nazywa się Kuźnia Mistrzów Mowy Polskiej. - Taką Kuźnią Mistrzów Mowy Polskiej po raz pierwszy został Teatr Polskiego Radia - dodał Kossakowski.

W tym roku w konkursie znalazła się audycja "Jedynka Dzieciom" Agnieszki Kunikowskiej i Joanny Ficińskiej. - Jak słucham tej audycji i najmłodszych słuchaczy Polskiego Radia, to myślę sobie, że czeka nas piękna przyszłość - powiedział Andrzej Matul.

Można też głosować na audycję "Portret słowem malowany" Anny Retmaniak. - Nie byłoby Polskiego Radia bez audycji "Portret słowem malowany" i bez Ani Retmaniak. Nie byłoby też teatru - argumentował Matul.

Zachęcamy do oddawania głosów na programy radiowej Jedynki >>>

Na Mistrzów Mowy Polskiej można głosować do 21 września. W konkursie indywidualnym m.in. na Tomasza Zimocha, dziennikarza sportowego radiowej Jedynki. - Prezentuje emocjonalną polszczyznę. Uwielbiam ją. Ponieważ jestem kibicem gwałtownie reaguję na to, co oglądam. Tomek w niczym nie krępuje tego języka, którym operuje opowiadając o sporcie. To jest bardzo soczysta, barwna, poruszająca wyobraźnia. Na granicy histerii, ale bardzo piękna - dodał Matul.

Zapraszamy do głosowania na Tomasza Zimocha w kategorii Mistrz Mowy Polskiej >>>

Laureatów Programu w obu kategoriach poznamy 23 września w Teatrze Starym w Lublinie.

Z Piotrem Kossakowskim i Andrzejem Matulem rozmawiała Magdalena Mikołajczuk.

tj

Czytaj także

Audycje Jedynki Kuźnią, a Tomasz Zimoch Mistrzem Mowy Polskiej? Ostatni dzień głosowania

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2013 15:00
Dwie audycje radiowej Jedynki - "Jedynkę Dzieciom” oraz "Portret słowem malowany” - nominowała do zaszczytnego tytułu "Kuźnia Mistrzów Mowy Polskiej" Akademia Mistrzów Mowy Polskiej. Miano Mistrza Mowy Polskiej ma szansę zyskać nasz komentator sportowy Tomasz Zimoch.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Kukuła: ogłaszamy konkurs na słuchowisko o emigracji

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2013 19:24
- Inspiracją jest skala zjawiska emigracji. Czas poważnie za tę tematykę się zabrać. Liczę, że rezultaty przejdą nasze oczekiwania, że pojawią się ważne utwory. Podejmą próbę diagnozy zjawiska przy całej różnorodności. To jest życie. Chcemy je utrwalić - powiedział w radiowej Jedynce Dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła.
rozwiń zwiń