X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dwaj panowie Umeda w Polsce. Barwne losy chrześniaka Wałęsy

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2013 22:07
Ojciec - Ryochu - przed śmiercią przyjął imię Stanisław, a w testamencie "zapisał" Polsce jednego ze swoich synów. Syn - Yoshiho - osiadł tu na stałe, działał w KOR i "Solidarności". O losach Japończyków związanych z Polską opowiada Anna Nasiłowska, autorka poświęconej im książki.
Audio
  • Anna Nasiłowska o bohaterach swojej książki "Wolny agent Umeda i druga Japonia" (Moje książki/Jedynka)
Yoshiho Umeda
Yoshiho UmedaFoto: PAP/Roman Koszowski

W latach 90. na podstawie biografii Ryochu i Yoshiho nakręcono film dokumentalny "Góral z Tokio". Życiorysy obu są tak barwne i niezwykłe, że aż dziwne, iż dotąd nie stały się tematem literackim.

Ryochu Umeda przybył do Polski w 1922 roku jako młody mnich buddyjski. Spędził tu 17 lat; wraz z wybuchem wojny wyjechał, wrócił do Japonii. Gdy umierał w roku 1961, wymógł na żonie obietnicę, że jeden z synów pojedzie do Polski i tam będzie studiował. Dzięki pomocy przyjaciół ojca, w 1963 roku nastoletni Yoshiho przybył do Łodzi. Studiował polonistykę, na roku z Tomaszem Jastrunem i korespondentem Polskiego Radia Markiem Lehnertem, był działaczem pierwszej “Solidarności”. Wydalony z Polski po ogłoszeniu stanu wojennego, wrócił tu pod koniec lat 80. i został na stałe.

Stan wojenny - serwis specjalny Polskiego Radia >>>

/

Rok po śmierci Yoshiho ukazała się książka Anny Nasiłowskiej "Wolny agent Umeda i druga Japonia".

- Pomysł wyszedł od Yoshiho Umedy. W momencie gdy się do mnie zwrócił, był już bardzo chory; zdawałam sobie sprawę, że czasu jest mało. On podejmował bardzo wiele prób utrwalenia życia swojego i ojca; jeden z warunków był taki, by książka obejmowała także biografię Ryochu. Yoshiho sens swojego życia tłumaczył poprzez nawiązania w wielu momentach do życia ojca, czuł, że wypełnia jego testament - wyjaśnia autorka w rozmowie z Magdą Mikołajczuk.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Blisko 500-stronicowa książka Nasiłowskiej pokazuje XX-wieczną historię Polski z perspektywy losów tych dwóch Japończyków, ale wypełniają ją nie tylko historyczne fakty. Spojrzenie na polską i japońską kulturę, komentarze rodzin oraz przyjaciół ojca i syna, a także mnóstwo anegdot sprawiają, że to lektura ciekawa dla każdego.

Kogo Yoshiho uczył jeść pałeczkami, co zaskoczyło Ryochu w Polsce i w jakich okolicznościach Lech Wałęsa został ojcem chrzestnym młodego Umedy? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

"Moje książki" na antenie Jedynki w każdą środę tuż po godz. 20.00

(asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Od peruk do królów - droga fryzjera gwiazd

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2013 15:00
Antoni Cierplikowski po dwóch latach w Paryżu "wyszedł z piwnicy", zasłynął fryzurą chłopczycy, a na liście jego klientek były m.in. Edith Piaf, Mata Hari, Marlena Dietrich, Pola Negri i Greta Garbo. Pochodzący z Sieradza Monsieur Antoine 100 lat temu podbił Paryż i Hollywood stając się najsłynniejszym fryzjerem świata!
rozwiń zwiń

Czytaj także

"My kupić od ja kryształ". Ludzkie historie w cieniu RWPG

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2013 11:55
Handel był tylko część rzeczywistości prywatnych, polsko-węgierskich kontaktów w czasach komunizmu. W cieniu RWPG pisały się też ludzkie historie. Rodzinne wspomnienia z tamtych czasów spisała i przesłała do radiowej Jedynki pani Jolanta Śliwińska z Warszawy.
rozwiń zwiń