"Ida" na Festiwalu w Gdyni - nostalgiczna podróż do czasów dzieciństwa

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2013 14:27
- Lubię filmy, które są nieprzewidywalne, w których od początku nie bardzo wiadomo, do czego to zmierza i nie widać tej całej narracyjnej mechaniki - mówił w Jedynce Paweł Pawlikowski, polsko-brytyjski reżyser. Już dziś okaże się, czy jego "Ida" zdobędzie w Gdyni Złote Lwy.
Audio
  • Paweł Pawlikowski o filmie "Ida", Małgorzata Szumowska i Andrzej Chyra o filmie "W imię" oraz Andrzej Jakimowski o filmie "Imagine" (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)
Kadr z filmu Ida w reż. Pawła Pawlikowskiego
Kadr z filmu "Ida" w reż. Pawła PawlikowskiegoFoto: materiały prasowe Gdynia - Festiwal Filmowy/fpff.pl

W konkursie głównym 38. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni "Ida" rywalizuje z trzynastoma innymi tytułami. Obok "Papuszy" Krzysztofa Krauze i Joanny Kos-Krauze jest jednym z dwóch czarno-białych filmów w stawce. Opowiada historię młodej zakonnicy, która dowiaduje się o swoich żydowskich korzeniach.

- Chciałem zrobić film, którego akcja działaby się w Polsce w latach 60. Pamiętam tamte czasy przez pryzmat świadomości dziecka, tamtą muzykę i pejzaże. Czuję nostalgię do tamtej epoki. Chciałem też zrobić film troszeczkę niedzisiejszy, bez hałasu i jakiegoś bezsensownego ruchu - tłumaczył w rozmowie z Joanną Sławińską Paweł Pawlikowski.

W "Magazynie bardzo filmowym" krótko omówione zostały również premiery kinowe: "Sierpniowe niebo. 63 dni chwały", "Kongres" na podstawie prozy Stanisława Lema, "Paranoja", amerykańska komedia "To już jest koniec" i "Sekret afrykańskiego dziecka".

Podsumowanie 38. Gdynia - Festiwalu Filmowego w radiowej Jedynce w niedzielę, 15 września po godzinie 20.00.

Audycję prowadził Michał Montowski.

pg

Czytaj także

Małgorzata Szumowska: "W imię" nie jest atakiem na Kościół

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2013 15:16
- Chcieliśmy zrobić film, który będzie ludzi obchodził, będzie angażował ich emocjonalnie w historię, niezależnie od tego, jaki temat podnosi - mówiła w Jedynce reżyserka Małgorzata Szumowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal w Gdyni. Owacja na stojąco dla Polańskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2013 08:46
W piątek wieczorem Roman Polański wziął udział w uroczystym pokazie jego komedii "Wenus w futrze", który zorganizowano na 38. festiwalu filmowym w Gdyni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal filmowy w Gdyni. Faworytami "Ida", "Chce się żyć" i "Płynące wieżowce"

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2013 09:56
Dobiega końca 38. edycja imprezy. W sobotę wieczorem poznamy laureatów Złotych Lwów. Krytycy i dziennikarze mają już swoich faworytów.
rozwiń zwiń