Krzysztof Penderecki: trzeba zwrócić to, co się dostało

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2013 17:37
- Przez całe życie właściwie nie miałem czasu dla młodzieży, dla moich studentów. Zajmowałem się własną muzyką i to było dla mnie najważniejsze. Dziś ten kontakt jest mi potrzebny - mówi prof. Krzysztof Penderecki.
Audio
  • Prof. Krzysztof Penderecki i Adam Balas o budowie i działalności Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego (Kultura w Jedynce)
Krzysztof Penderecki oraz muzycy Corda Cracovia Orkiestra
Krzysztof Penderecki oraz muzycy Corda Cracovia OrkiestraFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

- Poziom polskich uczelni, szczególnie muzycznych - jak się okazało - jest o wiele wyższy niż w innych krajach na świecie. Teraz, na stare lata, chcę zwrócić coś młodzieży, kontakt z nimi jest mi potrzebny, to było też powodem zbudowania Europejskiego Centrum Muzyki - mówi o powstałej w Lusławicach placówce prof. Krzysztof Penderecki. Jej celem jest dydaktyka i praca z młodymi ludźmi.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Kompozytor o budowie centrum muzyki myślał od dawna. Początkowo obawiano się, że koncerty nie będą cieszyły się dużą popularnością. Okazało się jednak, że sala pęka w szwach. Na koncerty przybywają mieszkańcy Małopolski, dla których Lusławice stały się równie atrakcyjnym kulturalnie miejscem jak większe miasta regionu, np. Kraków czy Tarnów.

Europejskie Centrum Muzyki dysponuje nie tylko salą koncertową na 650 miejsc, ale także studiem nagrań i salami prób.

Jak wyglądały zmagania przy budowie ECM? Kto zaprojektował salę koncertową? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której Magda Mikołajczuk rozmawiała także z dyrektorem Centrum Adamem Balasem.

(asz)

Czytaj także

ZAIKS działa od 95 lat. "Dziś największy problem to nowe media i nadawanie online"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2013 18:30
- Pojawiła się cała armia "nosicieli idei", którzy mówią, że nauka i kultura upadną, jeśli w internecie nie będzie wszystko za darmo. A to przecież tylko narzędzie - podkreśla przewodniczący zarządu ZAIKS Janusz Fogler.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ABBA w Studio 2. Agnetha i Anni-Frid rzuciły Polskę na kolana

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2013 12:08
Pojawienie się w gierkowskiej Polsce szwedzkiej grupy ABBA było wydarzeniem porównywalnym tylko do wizyty zespołu The Rolling Stones w Warszawie dziewięć lat wcześniej.
rozwiń zwiń