X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak Jan Kochanowski stracił głowę... po śmierci

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2013 12:55
W swojej nowej książce pt. "Siedziby wielkich Polaków. Od Reja do Kraszewskiego" Barbara Wachowicz opisuje domostwa wielkich osobowości polskiej literatury, sztuki i muzyki.
Audio
  • Barbara Wachowicz o książce "Siedziby wielkich Polaków. Od Reja do Kraszewskiego" (Kultura w Radiowej Jedynce)
Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie
Muzeum Jana Kochanowskiego w CzarnolesieFoto: PAP/Wojciech Pacewicz

Książka Barbary Wachowicz zawiera nie tylko historię siedzib z czasów kiedy żyli Mikołaj Rej, Jan Kochanowski czy Zygmunt Krasiński, ale również historię odzyskiwania tych majątków i ich odrestaurowywania.

Jeden z rozdziałów poświęcony jest Czarnolasowi Jana Kochanowskiego. Przeczytać tam możemy m.in. o skomplikowanych losach szczątków poety, które spoczęły w pobliskim Zwoleniu. - W 1830 roku prochy Kochanowskiego wyrzucono z mogiły i zakopano gdzieś obok kościoła, ale przedtem dotarł tam Tadeusz Czacki, wielki filar polskiej oświaty, który wykonał rzecz zupełnie nieprawdopodobną. W swoich wspomnieniach pisze, bez żadnej emfazy czy emocji, że zabrał głowę Kochanowskiego i oddał ją Izabeli Czartoryskiej, która tworzyła wtedy w Puławach pierwsze w Polsce muzeum pamiątek. W tej chwila głowa ta znajduje się w Muzeum Czartoryskich w Krakowie. Wyśledziłam jednak, że przedwojenni antropologowie zakwestionowali prawdziwość tego rekwizytu - mówiła w Jedynce Barbara Wachowicz.

W książce "Siedziby wielkich Polaków. Od Reja do Kraszewskiego" nie chodzi tylko o historię budynków, ale również o życiorysy ich mieszkańców i właścicieli. Przykładem jest rozdział poświęcony Opinogórze Zygmunta Krasińskiego.

- Spośród naszych wieszczów każdy miał jakieś mroczne albo tragiczne karty w swoim życiorysie. W przypadku Krasińskiego była to opętańcza miłość do Delfiny Potockiej, podczas gdy ożeniony był z prześliczną, mądrą, wrażliwą i piekielnie bogatą Elizą Branicką. Krasiński zrealizował to, o czym napisał w jednym z młodzieńczych listów, że "moja ukochana i moja żona nie mogą być jedną i tą samą osobą; jedna jest aniołem, a druga zwykłą śmiertelniczką do cerowania pończoch i zaparzania ziółek" - cytował gość audycji "Kultura w Radiowej Jedynce".

Rozmawiała Magda Mikołajczuk.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowogródek: wieży z Góry Zamkowej grozi zawalenie. Kiedyś patrzył na nią Mickiewicz

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2013 11:56
W Nowogródku na Białorusi specjaliści chcą uratować Wieżę Kościelną, pozostałą z ruin miejscowego zamku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karpowicz: większość ludzi jest po prostu ciepła

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2013 12:33
- Można przez życie przejść, zachowując temperaturę, ale tak naprawdę nie żyjąc. Można żyć, nie wykonując prawie żadnego wysiłku i być z tego zadowolonym - z Ignacym Karpowiczem o jego najnowszej powieści "ości", wznowionej historii ciepłego trupa, świecie literackim oraz życiu realnym rozmawia Magda Mikołajczuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Siedem dalekich rejsów" z Tyrmandem w stronę powojennych marzeń

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2013 10:00
Akcja książki "Siedem dalekich rejsów" Leopolda Tyrmanda rozgrywa się w Darłowie. Jest marzec 1949 roku. W portowej restauracji serwowane są napoje o nazwach "kropelka marzeń", "smak wolności"...
rozwiń zwiń