Autor "Prawdy o sprawie Harry'ego Queberta": być może to szczyt mojej kariery

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2013 14:00
- Sukces nieodłącznie wiąże się z zawiścią i zazdrością, ale zdaję sobie sprawę, że jest ulotny. Cieszę się, że osiągnąłem go w wieku 28 lat i cieszę się nim w tej chwili - powiedział w radiowej Jedynce szwajcarski pisarz Joël Dicker, autor bestsellerowej powieści "Prawda o sprawie Harry'ego Queberta".
Audio
  • Joël Dicker o książce "Prawda o sprawie Harry'ego Queberta" (Jedynka/Moje książki)
Jol Dicker
Joël Dicker Foto: PAP.EPA/Archiwum/JEREMY SPIERER / EDITIONS FALLOIS / HO

"Prawda o sprawie Harry'ego Queberta" jest pierwszą powieścią Dickera. Odniosła ogromny sukces zdobywając Grand Prix Akademii Francuskiej i młodzieżową Nagrodą Goncourtów, przyznawaną przez licealistów. Została też przetłumaczona na język polski.

Joël Dicker przyznaje, że pisanie sprawiało mu dużą przyjemność. - Bardzo lubię porównywać to do sportu. Sportowiec musi bardzo dużo i bardzo długo trenować, przygotowywać się do sukcesu. Praca pisarza wygląda podobnie. Pisanie jest czasami związane z momentami pustki. Najważniejsze jednak, że udaje się w końcu znaleźć właściwe rozwiązanie - powiedział pisarz w audycji "Moje książki".

Kultura w radiowej Jedynce >>>

W sporcie jednak często następują zmiany na szczycie. Przychodzi kolejny zwycięzca, który bije kolejny rekord. W literaturze osiągnięcia są bardziej trwałe. - Miałem to szczęście, że moja książka pojawiła się w dobrym momencie. Odniosłem ogromny sukces, ale teraz pozostaje udowodnić, że następne książki potwierdzą to, czego już dokonałem - dodaje Dicker. 
Dicker zapewnił, że pisząc "Prawdę o sprawie Harry'ego Queberta", nie myślał o dotarciu do konkretnej grupy docelowej. - Jest tendencja, żeby książki trafiały do grupy bardzo wymagających czytelników. Jednocześnie są czytelnicy, którzy czytają łatwe książki. Zależało mi, by podkreślić rolę łączącą, żeby książka dotarła do jak największej grupy czytelników. Chciałbym, żeby książki pełniły taką rolę jak telewizja czy kino, by ludzie o nich mówili - podsumował szwajcarski pisarz.

Z Joëlem Dickerem rozmawiała Magdalena Mikołajczuk.

tj

Czytaj także

Cabré: szczęśliwy, że "szaleńców" jest aż tylu

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2013 21:25
- Nigdy, nigdy w swoim życiu nie miałem intencji, by napisać bestseller. Wielkim zaskoczeniem jest dla mnie ogromny sukces "Wyznaję", od początku wydawało mi się, że poprzeczka będzie postawiona wysoko i ostatecznie tylko jakiś szaleniec sięgnie po tę książkę - powiedział Jaume Cabré w rozmowie z Magdą Mikołajczuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karpowicz: większość ludzi jest po prostu ciepła

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2013 12:33
- Można przez życie przejść, zachowując temperaturę, ale tak naprawdę nie żyjąc. Można żyć, nie wykonując prawie żadnego wysiłku i być z tego zadowolonym - z Ignacym Karpowiczem o jego najnowszej powieści "ości", wznowionej historii ciepłego trupa, świecie literackim oraz życiu realnym rozmawia Magda Mikołajczuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ida", "W imię...", "Chce się żyć". To, co najlepsze na festiwalu w Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2013 21:56
38. Gdynia Film Festiwal przeszedł do historii. O główny laur, Złote Lwy, oraz o pozostałe nagrody walczyło 14 filmów fabularnych. Wygrała "Ida" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Konfrontacja Wschodu z Zachodem jego największą wygraną"

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2013 22:55
- Był obok Czesława Miłosza jedynym twórcą , który opisał obie strony we wzajemnych relacjach - powiedział w radiowej Jedynce krytyk literacki Tadeusz Nyczek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak Jan Kochanowski stracił głowę... po śmierci

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2013 12:55
W swojej nowej książce pt. "Siedziby wielkich Polaków. Od Reja do Kraszewskiego" Barbara Wachowicz opisuje domostwa wielkich osobowości polskiej literatury, sztuki i muzyki.
rozwiń zwiń