Wszystkie kobiety Żeromskiego. Otaczały go artystyczne dusze

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2013 16:30
"Być córką Stefana Żeromskiego znaczyło w Polsce nie mniej niż nosić tytuł książęcy" - tak poetka Julia Hartwig pisała w książce "Ocalić od zapomnienia. Anna i Monika Żeromskie". Zbiór wspomnień o żonie i córce pisarza przygotował Jerzy Snopek.
Audio
  • Z Jerzym Snopkiem rozmawiała Magda Mikołajczuk (Jedynka/Moje Książki)
Wszystkie kobiety Żeromskiego. Otaczały go artystyczne dusze
Foto: polona.pl/domena publiczna

Początek związku Stefana Żeromskiego z przyszłą żoną Anną Zawadzką jest naznaczony osobistą tragedią pisarza. - Ważnym momentem w życiu artysty była śmierć syna Adasia, który zmarł w wieku 19 lat. To wydarzenie stało się początkiem końca małżeństwa z pierwszą żoną Oktawią, która już od dłuższego czasu cierpiała na schizofrenię - mówił w Jedynce Jerzy Snopek.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Stefan Żeromski poznał swoją drugą żonę, kiedy ta miała 20 lat i rozwijała swój talent malarski. Gdy związek dwojga artystów nabrał tempa Anna Zawadzka postanowiła zrezygnować z dalszej kariery. - Kiedy miała 23 lata jedno z ważniejszych fachowych pism francuskich poświęciło jej osobny artykuł. Oprócz niej tylko Paul Gauguin został wyróżniony w ten sposób - mówił gość audycji "Moje książki". - Rok później artystka postanowiła zakończyć karierę. Przyznaję, że trudno mi zrozumieć tę decyzję - dodał Jerzy Snopek.

Rozmówca Magdy Mikołajczuk podkreślał, że Monika Żeromska nie poszła w ślady matki i nie była w stanie zrezygnować ze swojej pasji, jaką była literatura. -Traktowała sztukę jako możliwość pozostawienia czegoś po sobie. Nie chciała, żeby postrzegano ją tylko jako córkę sławnego pisarza - mimo to zawsze pozostawała w cieniu ojca - mówił Jerzy Snopek.

(szr)

Czytaj także

Karpowicz: większość ludzi jest po prostu ciepła

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2013 12:33
- Można przez życie przejść, zachowując temperaturę, ale tak naprawdę nie żyjąc. Można żyć, nie wykonując prawie żadnego wysiłku i być z tego zadowolonym - z Ignacym Karpowiczem o jego najnowszej powieści "ości", wznowionej historii ciepłego trupa, świecie literackim oraz życiu realnym rozmawia Magda Mikołajczuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak Jan Kochanowski stracił głowę... po śmierci

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2013 12:55
W swojej nowej książce pt. "Siedziby wielkich Polaków. Od Reja do Kraszewskiego" Barbara Wachowicz opisuje domostwa wielkich osobowości polskiej literatury, sztuki i muzyki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Autor "Prawdy o sprawie Harry'ego Queberta": być może to szczyt mojej kariery

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2013 14:00
- Sukces nieodłącznie wiąże się z zawiścią i zazdrością, ale zdaję sobie sprawę, że jest ulotny. Cieszę się, że osiągnąłem go w wieku 28 lat i cieszę się nim w tej chwili - powiedział w radiowej Jedynce szwajcarski pisarz Joël Dicker, autor bestsellerowej powieści "Prawda o sprawie Harry'ego Queberta".
rozwiń zwiń