X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Adam Czech socjologicznie o instrumentach muzycznych

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 14:56
Dlaczego kobietom przez dłuższy czas nie wypadało grać na niektórych instrumentach? Dlaczego akordeon nie miał wstępu na salony, a mandolina często bywa symbolem śmierci? Na te i inne pytania odpowiadał w radiowej Jedynce socjolog kultury Adam Czech.
Audio
  • Adam Czech socjologicznie o instrumentach muzycznych (Jedynka/Wieczór kulturalny)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Wikipedia/Ferdinand Roybet

Autor książki "Ordynaci i trędowaci. Społeczne role instrumentów muzycznych", mówił w radiowej Jedynce, o hierarchii wśród instrumentów muzycznych, które odzwierciedlają istniejące w społeczeństwie podziały ekonomiczne, klasowe, a nawet rasowe. Socjolog przekonywał, że warto przyjrzeć się instrumentom muzycznym w aspekcie socjologicznym, gdyż jest to temat ciekawy, a zupełnie niezgłębiony.

- Moja książka wbrew pozorom nie jest dla muzykologów, ani nie porusza wyłącznie tematu muzyki. To był swego rodzaju pretekst do wypowiedzenia się do społeczeństwa i pokazania ciekawych kwestii, ujęć socjologicznych - mówił Czech.

Omawiając problematykę związków poszczególnych instrumentów z historią społeczeństw autor sięga wielokrotnie po porównania z literatury pięknej, filmu, tekstów piosenek, teledysków oraz związków frazeologicznych istniejących w różnych językach.

Brzydki kontrabas, ładne skrzypce

Socjolog stwierdził, że bardzo istotna jest hierarchia instrumentów. Zdaniem gościa Jedynki, w historii zawsze były instrumenty, którymi gardzono, a także takie, które były wystawiane na piedestał.

- Za absolutny kanon w zachodniej muzyce poważnej możemy uznać dwa instrumenty: fortepian i skrzypce. W muzycznym dyskursie, tak profesjonalnym, jak i potocznym, pierwszeństwo bywa przyznawane jednemu, drugiemu, bywa też, że oba są zrównywane - tłumaczył Czech.

Zdaniem gościa Jedynki, osoby grające na fortepianie i skrzypcach albo gitarzyści rockowi i saksofoniści jazzowi mają z góry większe szanse na to, aby zostać uznanym przez szeroką publiczność za mistrzów i wirtuozów.

- Takie instrumenty jak obój, fagot, altówka, kontrabas są gdzieś w tle. Nieprzypadkowo właśnie w monodramie "Kontrabasista" Patricka Suskinda pojawia się sfrustrowany, rozżalony i niedoceniony muzyk grający na tytułowym instrumencie - zaznaczył.

Posłuchaj całej rozmowy Magdaleny Mikołajczuk z Adamem Czechem.

mr

Zobacz więcej na temat: literatura MUZYKA SZTUKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wszelkie przejawy artyzmu

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2013 18:18
Zapraszamy na krótką i klarowną ściągę z małych i dużych festiwali obok nas!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykła wystawa. Zobacz rysunki Boba Dylana

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2013 15:16
Ponad 600 piosenek i 110 milionów płyt sprzedanych na całym świecie. Można uznać, że Bob Dylan ma smykałkę do muzyki. Od jakiegoś czasu artysta próbuje też sił w sztukach plastycznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katowice: Międzynarodowy Festiwal Artystów Ulicy "Ulicznicy"

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2013 12:44
Spektakle uliczne, happeningi, występy kuglarskie, pokaz akrobatycznej grupy z Francji – to atrakcje, które znalazły się w programie Międzynarodowego Festiwalu Artystów Ulicy "Ulicznicy" w Katowicach. Wydarzenie organizowane jest w ramach trzeciej edycji Urodzin Miasta Katowice.
rozwiń zwiń