Roman Kłosowski: Szwejk jest mi bardzo bliski

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2013 12:53
- Traktuję życie poważne, ale staram się od powagi odstępować. Niepowodzenia zakryć uśmiechem - powiedział w radiowej Jedynce aktor Roman Kłosowski, który obchodzi jubileusz 60-lecia pracy scenicznej.
Audio
  • Roman Kłosowski: Szwejk jest mi bardzo bliski (Jedynka/Spotkanie z mistrzem)
Roman Kłosowski
Roman KłosowskiFoto: PAP/Archiwum/Maciej Kłoś

Romanowi Kłosowskiemu przez lata przypisywano jeden typ ról i postaci - prostodusznego  wesołka, jakim był np. Szwejk. Grał zwykle osobę z poczuciem humoru, która starała się objaśnić otaczający nas świat.

Ostatnio Kłosowskiego możemy jednak podziwiać w roli Krappa, bohatera sztuki Samuela Becketta pt. "Ostatnia taśma Krappa". To wyjątkowy spektakl. Kłosowski objeżdża z nim Polskę i teatry w których występował. - Nie wiem, czy to nie jest moja ostatnia rola. Chciałbym jednak, żeby to się ludziom podobało - powiedział Roman Kłosowski.

Kłosowski wyjaśnił, że jest z Krappem w analogicznym momencie życia. - Przedstawia sumę porażek i osiągnięć, rzeczy niespełnionych. Też zastanawiam się, czy życie będzie miało dla mnie sens, gdy przestanę pracować - powiedział Kłosowski.

Kultura w Jedynce >>>

Od postaci Szwejka Kłosowski jednak się nie odcina. Przypomniał, że pierwszy raz zagrał go, gdy miał 30 lat, a ostatnio, gdy skończył lat 60. Mówi się nawet, że ta postać jest dla niego uszyta.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy Małgorzaty Raduchy z Romanem Kłosowskim  z cyklu "Spotkanie z mistrzem".

tj

Zobacz więcej na temat: aktorzy TEATR

Czytaj także

Roman Kłosowski: chciałem być bokserem

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2013 10:45
Ma w swoim dorobku wiele ról, którymi zapisał się w pamięci widzów. Ale jedna rola przylgnęła do niego na zawsze. To Maliniak z serialu "Czterdziestolatek". A w czasie 60-letniej kariery grał wiele innych ról.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Schejbal: teatr jest moim domem

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2013 12:16
- Zawsze uważałem, że aktor nie powinien siedzieć w jednym miejscu. To wędrujący zawód i jeśli ktoś się na niego decyduje, powinien często zmieniać teatry - Jerzy Schejbal opowiadał słuchaczom radiowej Jedynki co najbardziej ceni w aktorstwie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Englert: przedstawienie umiera wraz z widzem

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2013 12:00
– Udało mi się przez te dziesięć lat nauczyć obiektywnego przyglądania się tej niewymiernej dziedzinie sztuki, jaką jest teatr – mówił w "Sezonie na Dwójkę"Jan Englert, od 10 lat dyrektor Teatru Narodowego w Warszawie .
rozwiń zwiń