Była zjawiskiem, dziewczyną-marzeniem. Oto Tetetka

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2013 11:00
Teresa Tuszyńska, znana również jako "Tetetka”, była najpierw wziętą modelką, następnie aktorką. Graniem zajęła się trochę przez przypadek. Została laureatką konkursu "Film szuka młodych aktorek" zorganizowanego przez "Przekrój" w 1958 roku. Miała wówczas zaledwie 16 lat.
Audio
  • Teresa Tuszyńska - aktorka, modelka. Jaka była? (Moje książki/Jedynka)
Teresa Tuszyńska w Do widzenia, do jutra
Teresa Tuszyńska w "Do widzenia, do jutra" Foto: kadr z filmu/YouTube/Studio Filmowe KADR

Jedną z najważniejszych z ról Teresy Tuszyńskiej była postać Margueritte, córki francuskiego konsula w filmie "Do widzenia, do jutra" Janusza Morgensterna. Była samorodną aktorką. Nigdy nie odebrała formalnego wykształcenia aktorskiego, a mimo tego występowała u boku Zbyszka Cybulskiego, Gustawa Holoubka, Jacka Fedorowicza, Bogumiła Kobieli i Romana Polańskiego. Nie przejmowała się swoją karierą aktorską, wystąpiła w niewielkiej liczbie filmów.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Była niezwykle piękna, często pojawiała się na okładkach pism. Karierę zaczęła bardzo wcześnie – w wieku 16-17 lat. – To bardzo urodziwa dziewczyna i cudownie się zapowiadała, tylko jej losy okazały się bardzo dramatyczne – mówi Andrzej Kołodyński, naczelny redaktor miesięcznika "Kino". Jak dodaje, była nieprzewidywalna i zawsze bardzo zdecydowana. – Z pierwszego planu uciekła i tak zaczęła się jej kariera aktorska. Wydaje mi się, że uległa wówczas nastrojowi chwili – mówi filmoznawca.

- Pamiętam, że była bardzo piękna i miała taką naturalność. Była na okładach wszystkich pism, które miały wówczas jakiekolwiek znaczenie. Te pisma były poważniejsze, a fakt pojawienia się na ich okładce świadczył o pewnym prestiżu, o pewnej pozycji. To było coś – opowiada Andrzej Kołodyński.

Ostatnie lata życia spędziła całkowicie zapomniana. Nie utrzymywała kontaktu z ludźmi i popadła w alkoholizm. Zmarła w wieku 54 lat w Warszawie.

Teteka – niezwykle piękna, dziewczyna marzenie. Aktorka, modelka – jaka była? Posłuchaj całej rozmowy!

W audycji również rozmowa z synem Leopolda Tyrmanda Matthew Tyrmandem oraz o Międzynarodowym Festiwalu Kryminału we Wrocławiu.

Audycję "Moje książki" przygotowała Anna Stempniak.

sm

Zobacz więcej na temat: FILM kino literatura

Czytaj także

William Merwin: Herbert reprezentował głos Polski

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2013 22:48
- To, co jest wspaniałe w Polakach, to niezwykły duch. Potrafił się on odradzać mimo ciągłych kłopotów z sąsiadami, którzy zachowywali się jak wielkie łobuzy bijące słabszych na szkolnym boisku - powiedział Jedynce amerykański poeta William Stanley Merwin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zelda i F. S. Fitzgerald - historia wzajemnego uzależnienia

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2013 21:24
- Ta miłość zaczęła się od pociągu fizycznego, a przetrwała wszystkie burze i gromy. Mimo przelotnych miłostek do końca życia pozostał jej wierny. Dziś to się chyba nie zdarza - opowiada tłumaczka biografii żony i muzy autora "Wielkiego Gatsby'ego".
rozwiń zwiń