Krzysztof Czeczot: słuchowisko "Andy" korzysta ze świetnej tradycji Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2013 12:36
- To właśnie dzięki tej tradycji mogłem wykorzystać głos Romana Wilhelmiego z archiwalnej powieści "Moskwa-Pietuszki" - mówił w Jedynce autor i reżyser słuchowiska "Andy", które na tegorocznym festiwalu produkcji radiowych i telewizyjnych w Berlinie zdobyło nagrodę Prix Europa.
Audio
  • Krzysztof Czeczot i Andrzej Brzoska o słuchowisku "Andy" (Kultura w Radiowej Jedynce)
Twórcy najlepszego europejskiego słuchowiska pt. Andy - autor i reżyser  Krzysztof Czeczot (z prawej) i realizator dźwięku Andrzej Brzoska ze statuetką Prix Europa 2013
Twórcy najlepszego europejskiego słuchowiska pt. "Andy" - autor i reżyser Krzysztof Czeczot (z prawej) i realizator dźwięku Andrzej Brzoska ze statuetką Prix Europa 2013 Foto: Wojciech Kusiński/PR

W swym werdykcie jury konkursu, składające się z twórców słuchowisk, podkreślało, że "Andy" to świetnie napisana i wyreżyserowana, pełna surrealistycznego humoru opowieść. Spodobało się, że ich radiowa profesja pokazana została w tej produkcji w sposób ironiczny, a jednocześnie pełen ciepła i optymizmu. Zwracali również uwagę na odważne połączenie opery mydlanej z tematem egzystencjalnego lęku oraz wykorzystanie archiwalnych nagrań z głosami znanych polskich aktorów.

W opinii samego Krzysztofa Czeczota "Andy" to historia, która dzieje się na wielu płaszczyznach i poziomach. - W warstwie fabularnej jest to historia o realizatorze dźwięku, który całe swoje życie spędza w dźwięku. To bardzo specyficzny zawód, bo wychodząc z pracy bohater nadal funkcjonuje w dźwięku, bo ciągle coś ogląda i ciągle czegoś słucha. To także opowieść o szaleństwie. O tym, co mogłoby odbywać się w głowie realizatora, gdyby pozostał sam na sam z tymi dźwiękami. W kolejnej warstwie jest to też trochę dowcip z tego, jak funkcjonujemy w obrębie sztuki filmowej i serialowej. Wreszcie jest to opowieść o ogromnej samotności - wyliczał autor i reżyser słuchowiska.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

"Andy" to słuchowisko, które zostało zrealizowane w wersji przestrzennej. - Słuchacz siedzi w środku pomiędzy pięcioma głośnikami i jest otoczony dźwiękiem. Zdecydowaliśmy się na taki sposób realizacji ponieważ scenariusz Krzysztofa jest jednym z nielicznych, przy których dane mi było pracować napisanych na rozbudowaną przestrzeń i wykorzystanie całego obszaru wokół słuchacza - tłumaczył Andrzej Brzoska, odpowiedzialny za realizację dźwięku.

"Andy" to pierwsze polskie słuchowisko, które zdobyło nagrodę Prix Europa w 26-letniej historii festiwalu produkcji radiowych i telewizyjnych w Berlinie. W tytułowej roli występuje Adam Woronowicz, a partnerują mu m.in. Magdalena Cielecka, Grażyna Barszczewska i Zbigniew Konopka.

Najbliższa emisja słuchowiska "Andy" zaplanowana jest na 23 listopada o godz. 22 w radiowej Dwójce.

Rozmawiała Joanna Sławińska. W audycji zaprezentowano również fragmenty słuchowiska Krzysztofa Czeczota.

pg

Czytaj także

Widowisko wyobraźni, czyli Sapkowski w wersji radiowej

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2013 00:48
Książka Andrzeja Sapkowskiego "Lux perpetua" w wydaniu dźwiękowym to prawdziwy popis efektów specjalnych z arsenału radiowca. Kształt ostateczny jest przez to zadziwiająco realistyczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie Radio z prestiżową nagrodą Prix Europa

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2013 21:21
Polskie Radio otrzymało nagrodę na festiwalu twórczości telewizyjnej i radiowej w Berlinie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Andy" Krzysztofa Czeczota najlepszym słuchowiskiem Europy!

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2013 21:00
Słuchowisko „Andy” autorstwa i w reżyserii Krzysztofa Czeczota, w realizacji akustycznej Andrzeja Brzoski, zdobyło na odbywającym się w Berlinie Festiwalu Prix Europa 2013 tytuł najlepszego słuchowiska roku! To pierwsze takie wyróżnienie dla produkcji Teatru Polskiego Radia na tym festiwalu.
rozwiń zwiń